Ceny bytov na Slovensku napriek koronakríze rastú. Pokračuje tak trend, ktorý na našom realitnom trhu panuje už niekoľko rokov. Túžbu Slovákov po novom bývaní tak nezastavila ani prvá vlna opatrení proti šíreniu pandémie.
V druhom štvrťroku vzrástli ceny bytov oproti predchádzajúcemu kvartálu v priemere o 3,6 percenta, uvádzajú analytici portálu Nehnuteľnosti.sk. Predpovedajú zároveň, že tento trend môže naďalej pokračovať.
„V čase útlmu realitného trhu z dôvodu karantény a obmedzení ekonomických aktivít sme zaznamenali v sieti portálov Nehnuteľnosti.sk rastúcu návštevnosť. Vývoj v návštevnosti dával tušiť neutíchajúci záujem o reality. Tento online záujem sa následne preniesol do reálneho sveta.“ uvádzajú.
Vysoké tempo rastu
Ceny dvojizbových bytov sa oproti prvému štvrťroku zvýšili o 4,3 percenta. Odborníci to považujú za stále vysoké tempo rastu. Priemerná cena pre Bratislavu sa v prípade dvojizbových bytov zastavila na čísle 161-tisíc eur. Priemer ostatných krajských miest je tesne pod úrovňou 100-tisíc. „Napriek rýchlejšiemu rastu cien vo všetkých mestách už niekoľko kvartálov za sebou ostáva rozdiel medzi cenami krajských miest a Bratislavy priepastný,“ skonštatovali analytici portálu.
Najväčší nárast medzi kvartálmi zaznamenali v Trnave, kde priemerná cena dvojizbových bytov prekročila hranicu 100-tisíc eur. Naopak, pokles o tri tisícky bol zaznamenaný v piatom bratislavskom okrese, kde sa cena ustálila a osciluje už niekoľko kvartálov okolo ceny 150-tisíc eur.

V prípade trojizbových bytov sa tempo rastu spomalilo výraznejšie. Medzikvartálny nárast tesne prekonal jedno percento. Bratislavský priemer trojizbových bytov je na úrovni 206-tisíc eur, zatiaľ čo ceny v ostatných krajských mestách sú okolo 118-tisíc eur.
Prvý bratislavský okres kazí ceny
Štatistiku kazí hlavne prvý bratislavský okres, ktorý má na jednej strane jednoznačne najvyššiu cenovku 303-tisíc eur, ale na druhej strane zaznamenal aj najvyšší medzikvartálny pokles (-3,8 percenta).
Priemerná cena sa tak v prvom okrese vrátila približne na úroveň konca roka 2019. Najvyšší medzikvartálny percentuálny nárast zaznamenal Trenčín, kde sa priemerná cenovka za trojizbové byty dostala na úroveň 100-tisíc. Napriek tomu ostáva Trenčín najlacnejším krajským mestom, čo vytvára predpoklad na budúci rast, poznamenali odborníci z Nehnuteľnosti.sk.

Portál Nehnuteľnosti.sk zaznamenal aj zvýšený záujem o chaty a chalupy počas jarných mesiacov. Pokračoval tak rastový trend minulých rokov.
Cena nájmov klesla
Zatiaľ čo predajné ceny bytov odolali tlaku počas koronakrízy a držali dlhodobý trend, opakom sú ceny nájmov bytov, ktoré najmä v hlavnom meste zaznamenali rozkývanie základnej rovnice trhu – poklesol dopyt a narástla ponuka. To sa takmer okamžite prejavilo v miernom poklese ceny. Dôvodom je odchod študentov, zahraničných pracovníkov, ale najmä prepad turistov, pre ktorých sú určené byty na krátkodobý prenájom.
„Preto nie je prekvapením, že najväčší tlak bolo vidieť v bratislavskom prvom okrese. Množstvo ponúk prenájmov sa následne prejavilo aj na poklese cien,“ uvádzajú odborníci z realitného portálu.
Poznamenali ešte, že dlhodobé budovanie širokej ponuky bytov určených na prenájom má v Bratislave za sebou prvý rozsiahly šok, z ktorého sa bude spamätávať spolu zo zvyškom ekonomiky pravdepodobne dlhšie obdobie.