Rande s realitou - menu:

Developer označuje projekt ako bývanie budúcnosti. Hoci má na mysli technológie a nízku energetickú náročnosť, v čase našej návštevy sme si ešte museli veľa predstavovať. Hoci zvonku bol objekt aj s okolím už v podstate dokončený, rovnako ako jeden vzorový byt na prízemí s kompletným zariadením, na ďalších podlažiach išlo skôr o hrubú stavbu.

Odvtedy práce pokročili a dokumentácia aktuálneho stavu od nášho fotografa potvrdzuje dodržanie latky nastavenej vzorovým bytom. Podľa slov developera boli odstránené aj nedostatky realizácie odhalené počas našej návštevy (viac v pohľade odborníka).

Prestavba industriálu

Villa Kalvária vyrástla na Kalvárii na Starej spišskej ceste v mestskej časti Košice – Sever. Bytový dom vznikol prestavbou a nadstavbou bývalej výmenníkovej stanice patriacej kedysi magnezitovým baniam. Do okolitej zástavby rodinných domov a záhradok pohodlne zapadol a označenie Villa v názve nie je vzhľadom na charakter bývania nadnesené.

Rande s realitou Villa Kalvária: Niečo úplne iné

Villa Kalvária - výhľad na mesto Zdroj: Daniel Suchý

Lokalita má do budúcnosti veľký potenciál, je neďaleko centra a už roky sa hovorí o tom, že záhradky sa časom zmenia na rodinné domy, mestské vily alebo menšie bytovky. Villa Kalvária môže tento potenciál otestovať.

Terasy domu ponúkajú výhľad na mesto, okolitú rodinnú zástavbu a zo zadných bytov aj na zelený kopec s banskými zariadeniami a solárnymi panelmi. Na pozemku patriacom investorovi je ešte ďalší podobný priemyselný objekt, ktorý by sa časom tiež mal premeniť na bývanie.

Rande s realitou Villa Kalvária: Niečo úplne iné

Villa Kalvária - výhľad na magnezitku Zdroj: Daniel Suchý

Architektúra domu je dosť členitá, narúša ju aj jediná oválna terasa. Na fasáde zaujmú perforované zábradlia a povrchová úprava imitujúca drevo, ale v kombinácii s dosť výraznou farebnosťou. Pôvodné vizualizácie ukazovali striedmejšie farby. Plusom je na vrchných terasách priznaná oceľová konštrukcia nadstavby, ktorá tak môže pripomínať aj industriálnu minulosť pôvodného objektu.

Rande s realitou Villa Kalvária: Niečo úplne iné

Villa Kalvária - imitácia dreva Zdroj: Ivan Fleischer

Susedská komunita

V štvorpodlažnej budove bez podzemných podlaží vzniklo 12 bytov. Dom je oplotený a v uzavretom areáli vznikla kvalitne upravená záhrada so studňou, saunový domček s altánkom a kuchynkou, ktorý bude k dispozícii všetkým obyvateľom. Zadný byt má vlastné posedenie s grilom.

Je tu teda evidentná snaha o koncept bývania pre malú komunitu so silnejšími susedskými vzťahmi. Developer ju chce podporiť aj vytvorením spoločenstva vlastníkov namiesto oslovenia správcovskej spoločnosti.

Rande s realitou Villa Kalvária: Niečo úplne iné

Villa Kalvária - úprava pozemku Zdroj: Daniel Suchý

Parkovanie je zabezpečené dostatočnými 25 státiami. Z nich šesť je v garáži na prízemí domu medzi dvojicou bytov. V tomto priestore sú aj pivničné kobky, respektíve skôr odkladacie priestory. Ďalšie parkovacie miesta sú na ohradenom parkovisku s praktickým vsakovacím povrchom, ktoré je oddelené plotom od záhrady bytového domu aj od ulice. Samostatné parkovanie na pozemku má zadný byt.

Rande s realitou Villa Kalvária: Niečo úplne iné

Villa Kalvária - vonkajšie parkovanie Zdroj: Daniel Suchý

Väčšie byty

Ohradený areál a rovnako aj veľkostné zloženie bytov cieli na rodiny s deťmi. Chýba tu však výťah, čo môže byť pre rodinu s kočíkom bývajúcu na vrchnom poschodí problém.

Na štyroch podlažiach je sedem trojizbových a päť štvorizbových bytov. Výmery sa pohybujú od 88 do 111 štvorcových metrov. Každý má aj balkón alebo terasu.

Rande s realitou Villa Kalvária: Niečo úplne iné

Villa Kalvária - kuchyňa Zdroj: Ivan Fleischer

Dispozíciám dominuje rozľahlá obývacia miestnosť spojená s kuchyňou, plochy sa pri jednotlivých bytoch pohybujú od 35 do 46 m2. Vo väčších bytoch je nočná časť oddelená od dennej, v dvoch najväčších bytoch na vrchnom podlaží však treba dlhou chodbou obchádzať celé jadro.

Plusom je samostatné WC vo všetkých bytoch, na druhej strane technológie a ich ovládanie si z výmery odkusli pár štvorcových metrov v samostatnej miestnosti alebo ako oddelená časť kúpeľne.

Rande s realitou Villa Kalvária: Niečo úplne iné

Villa Kalvária - kúpeľňa Zdroj: Ivan Fleischer

Budúci obyvatelia istotne ocenia aj veľké balkóny a terasy. Na vrchnom podlaží majú až vyše 60 štvorcových metrov a ešte menšiu uzavretú časť – zimnú záhradu. Na prízemí sú terasy otvorené do záhrady a iba cez ne je aj vstup do týchto dvoch bytov, čo minimálne v prípade bytu situovaného do ulice znamená, že ich bude predsa len treba zatvárať.

Vzorový byt

Štandard projektu sme si prezreli v kompletne zariadenom vzorovom byte na prízemí. Výber materiálov a dizajnu podláh, interiérových dverí, kúpeľne či kuchyne zodpovedá kvalite, ktorou sa projekt propaguje.

V štandarde je aj inteligentná elektroinštalácia s riadiacou jednotkou a možnosťou diaľkového ovládania cez aplikáciu v smartfóne. Počas obhliadky sme mali možnosť vyskúšať si ako funguje ovládanie osvetlenia, žalúzií, nastavenia kúrenia či chladenia samostatne v každej miestnosti.

Rande s realitou Villa Kalvária: Niečo úplne iné

Villa Kalvária - vzorový byt Zdroj: Ivan Fleischer

Ovládať sa dajú aj ďalšie spotrebiče, internet, vonkajšie zavlažovanie či zabezpečenie objektu a kamerový systém. Sledovať sa dá aj spotreba energií. V dome je zavedený aj centrálny vysávač.

Vo vzorovom byte je zabudovaná vínna pivnica. Táto zaujímavosť vychádzajúca z francúzskeho konceptu je možná len v prízemných bytoch, vyžaduje si vyhĺbenie kruhového otvoru hlbokého tri metre.

Rande s realitou Villa Kalvária: Niečo úplne iné

Villa Kalvária - vínna pivnica Zdroj: Daniel Suchý

Rande s realitou Villa Kalvária: Niečo úplne iné

Villa Kalvária - vínna pivnica Zdroj: Daniel Suchý

Rekuperácia a fotovoltika

Projekt je vybudovaný ako nízkoenergetické bývanie. Mesačné náklady vrátane záhradníka a saunového domčeka majú podľa prepočtov developera v štvorizbovom byte dosiahnuť 125 eur mesačne.

Zabudované sú centrálne rekuperačné jednotky a tepelné čerpadlá, ktoré zásobujú energiou fotovoltické panely inštalované na streche objektu.

Skutočnosti, že ponuka nízkoenergetického bývania s inteligentným ovládaním a zároveň príslušenstvo vo forme saunového domčeka môže odrádzať predstavou vysokej ceny alebo špeciálnej starostlivosti, prispôsobil developer aj predaj.

Rande s realitou Villa Kalvária: Niečo úplne iné

Villa Kalvária - technologická miestnosť Zdroj: Daniel Suchý

Spustil ho počas dňa otvorených dverí, kde si mohli záujemcovia pozrieť stavbu a porozprávať sa s projektantmi a stavbármi. Cena za holobyt s technológiami sa pohybuje okolo 1 800 eur za štvorcový meter, čo výraznejšie nevybočuje z úrovne cien košických novostavieb.

Prvá lastovička

Villa Kalvária od začínajúceho zato ambiciózneho developera Paseo Development (pôvodne družstvo Villa Kalvária) je chvályhodný pokus o otestovanie nového trhu zákazníkov, ktorí počúvajú na nízkoenergetické bývanie a inteligentné technológie.

Prináša bývanie v príjemnej lokalite s dobre navrhnutými pôdorysmi bytov. Projekt sa však až príliš sústredil na technológie a rôzne vychytávky, daňou za to je slabšia architektúra, nedotiahnuté stavebno-technické riešenia a viacero problémov s kvalitou realizácie. Plusom je určite snaha developera nedostatky ešte pred kolaudáciou odstrániť.

Budeme zvedaví ako partia z Kalvárie zvládne rovnaký koncept v podstatne väčšom. Práve rozbieha na sídlisku KVP projekt Paseo Grunty, ktorý má už sedem podlaží a 55 bytov.

Rande s realitou – Villa Kalvária
Plusy Mínusy
nízkoenergetická stavba nedomyslené stavebno-technické riešenia
využívanie obnoviteľných energií nevyrovnaná kvalita prác
inteligentné ovládanie domácností
lokalita
rozumné dispozície
úprava pozemku
saunový domček s altánkom

Rande s realitou - menu: