Rande s realitou - menu:

Slnečnice sa medzičasom tak rozrástli, až ich developer rozdelil na dve časti. Zóna Mesto na Panónskej ulici má ambíciu priniesť typicky mestské husté bývanie vo vysokých bytovkách i s parkom medzi nimi. Naopak, Viladomy ďalej smerom na Rusovce chcú byť komornejšie, drahšie a hodnotnejšie bývanie pre rodiny. Celá štvrť môže časom dorásť až na stredne veľké slovenské mesto s rovnakým počtom obyvateľov ako má taká Stupava. Dnes hodnotíme druhú fázu Viladomov.

Prvý pohľad na urbanizmus

Druhá etapa priniesla do územia 210 bytov v troch päťpodlažných bytovkách. Ich ceny sa pohybujú na úrovni medzi 1 800 až 1 900 eur/m2 vrátane DPH. Nachádzajú sa hneď vedľa hlavnej cesty v smere do Rusoviec, dve majú trochu zaoblený charakter, jedna priamo pri ceste je prakticky identická so susednou z prvej fázy. Medzi nimi postavila developerská spoločnosť Cresco Group a architektonický ateliér Compass zeleň, detské ihrisko, lavičky i fontánu.

Rande s realitou Slnečnice 2: Konkurencia je silná, chce to pridať

Rande s realitou Slnečnice 2 Zdroj: Ľuboš Mistrík

V porovnaní s inými projektmi zahľadenými do seba, kde nie je priestor pre urbanizmus a všetko podstatné ostáva len v bytovkách veľmi príjemný mestotvorný doplnok. Takisto sú pred jednotlivými vchodmi priestory, kde si možno odložiť a zamknúť bicykel, čo môže po zabývaní sa obyvateľov tejto časti pridať na mestskom hipsterskom výzore.

Na druhej strane už opakovanie podobných tvarov začína byť nuda. Kým v jednotke sme konštatovali, že ide aj o architektonicky vydarené dielo, dvojka je už akási obyčajná. Jednoduchá fasáda, žiadne posuvné paravány, drahé obklady, len kopírovanie tvarov a kovové zamrežované zábradlia, to všetko je trochu priemerné. Keďže sme v časti nazvanej Viladomy, žiadalo by sa nám viac vilového.

Rande s realitou Slnečnice 2: Konkurencia je silná, chce to pridať

Rande s realitou Slnečnice 2 Zdroj: Ľuboš Mistrík

Temné chodby

A podobné platí aj vnútri, po vstupe do bytoviek. Hlavný vchod je síce veľkoryso navrhnutý, čo sa týka veľkosti aj presvetlenia, no podlhovastá stavba zasa prirodzene vedie k dlhým chodbám na poschodiach. Kým v prvej fáze to investor zakryl obdivuhodným svetlíkom prebiehajúcim od strechy naprieč poschodiami, tu nič.

Chodba bez prirodzeného svetla je tak trochu temná a rozmerovo tesná. Ani výťahy nie sú najväčšie a napríklad staré paneláky majú pri takomto počte bytov aj dva výťahy – jeden osobný, jeden nákladný. Chýbajú i detaily ako napríklad rohože či brzdy na dvere do chodby tak, aby neboli steny obité od kľučiek. Čo už mimochodom sú.

Rande s realitou Slnečnice 2: Konkurencia je silná, chce to pridať

Rande s realitou Slnečnice 2 Zdroj: Ľuboš Mistrík

V kategórii spoločných priestorov ale tešia parkovacie garáže, pod každým objektom je jedno podlažie, v dvoch zadných bytovkách dokonca na úrovni terénu, v tretej čiastočne zapustené. Parkoviská majú prirodzené odvetrávania, sú správne vyspádované, presvetlené a ide o miesto, z ktorého nemáte potrebu ujsť hneď po zaparkovaní. Pivničné kobky sú murované, čo vidíme čoraz menej, a tak dávame plus.

V bytoch

Pri takomto obrovskom počte bytov (potenciál územia 6- až 7-tisíc) je dôležité hneď na začiatku dobre nastaviť pôdorysy a opakovanie jednotiek tak, aby developer trafil chute kupujúcich v rozmedzí niekoľkých rokov. Pohľad do vypredaného cenníka (z recenzovanej etapy je len 10 bytov voľných, aj o nich sa rokuje) hovorí, že to Cresco zvládlo.

Rande s realitou Slnečnice 2: Konkurencia je silná, chce to pridať

Rande s realitou Slnečnice 2 Zdroj: Ľuboš Mistrík

A skutočne, byty majú odkladací priestor hneď za vstupnými dverami, zväčša logicky oddelenú dennú a nočnú časť, hoci niektoré nevyšli úplne podľa predstáv a vieme si predstaviť šikovnejšie rozvrhnutie. Napríklad stredom strešného apartmánu sa ťahá dlhá úzka chodba, kde majú problém sa dvaja vyhnúť. A až na pár výnimiek tu nenachádzame preplávajúci byt s orientáciou na viac svetových strán.

Poteší niekoľko praktických detailov, ako je odvetrávací digestor, nútené vetranie v časti bytovky či dostatočne veľká lodžia. Naopak, štandardný (=malý) radiátor v kúpeľni síce podľa noriem stačí na vykúrenie miestnosti, ale už nie na sušenie uterákov či šatstva. Nie je to pekné, ale v reálnom rodinnom živote úplným zaprataním končia asi všetky kúpeľňové radiátory.

Rande s realitou Slnečnice 2: Konkurencia je silná, chce to pridať

Rande s realitou Slnečnice 2 Zdroj: Ľuboš Mistrík

Smutným riešením je kombinácia veľkorysých francúzskych okien a obyčajných radiátorov trčiacich zo zeme pred nimi, čo vizuálne atraktívny prvok pochováva. Keď sa z okna svojho bytu pozriete na oproti stojacu bytovku, je to ako na výstave radiátorov. Opäť, ak sa bavíme o viladomoch, žiada sa lepšie riešenie, napríklad v podobe podlahového konvektora.

Chce to haluz

Čo bolo predtým skutočne výnimočné, je dnes lepší priemer. Dvojku Viladomov na jednej strane dobehol trh, ktorý je ďaleko viac konkurencieschopný ako pred rokmi, na druhej strane sa developer vzdal niektorých obdivovaných riešení. Už nenájdeme obklad na fasáde, presvetlené chodby a kopec milých detailov, kde vidno, že sa nad nimi dlho do noci premýšľalo. Prekáža nám aj relatívny pocit masovosti v bytovkách. Ak by toto bola zóna Mesto nenamietame, ale Viladomy si predstavujeme inak.

Rande s realitou Slnečnice 2: Konkurencia je silná, chce to pridať

Rande s realitou Slnečnice 2 Zdroj: Ľuboš Mistrík

Z dlhodobého hľadiska ešte jeden dôležitý podnet. Slnečnice potrebujú "haluz". Keď ich developer o dvadsať, tridsať rokov dokončí podľa aktuálneho konceptu, môže ísť o príjemnú štvrť, ktorá ale bude taká homogénna a neprehľadná, že návšteve nevysvetlíte, v ktorom z hnedo-béžových domov bývate. Jednoducho riešené bytovky sa po vzore viedenskej štvrte Seestadt Aspern žiada prestriedať napríklad objektom v tvare červenej bubliny, čierno-bieleho trojuholníka alebo zelenej veže. Hocičo v rámci zdravého (ekonomického a architektonického) rozumu, čo jednoliatosť územia rozbije.

Rande s realitou - Slnečnice 2
Plusy Mínusy
logické dispozície oproti jednotke akési priemerné
vypracovanie verejných priestorov úzke a tmavé chodby
parkovacie garáže málo špeciálnych riešení
murované pivnice

Rande s realitou - menu: