Rande s realitou - menu:

Uprostred lesa

Možno síce na prvý pohľad namietať, prečo stojí novostavba uprostred lesa, ale má to svoje opodstatnenie. Nenápadná odbočka z Kutlíkovej ulice, z ktorej je to blízko na Malý aj Veľký Draždiak, bola v minulosti sídlom technického areálu. Pre zamestnancov tu postavili dva menšie paneláky, kde sa doteraz býva.

Imagine development získal pozemok medzi nimi – šlo o zanedbaný priestor uprostred ničoho. Rande s realitou bude hodnotiť prvé dve skolaudované bytovky, druhá fáza je aktuálne vo výstavbe.

Medzi oboma päť- a šesťpodlažnými objektmi vyrástla na bratislavské pomery kultivovaná džungľa. Priestor uprostred bytoviek vypĺňa zelená plocha s jazierkom, drevenou lávkou, funkčnou historickou studňou, terasou, detským ihriskom i záhradným sedením.

Rande s realitou Hájpark: V Petržalke nám padla sánka

Hájpark Rande s realitou Zdroj: Maňo Štrauch

Deti tu navyše nájdu skutočne dlhú, odhadom viac než pätnásťmetrovú šmykľavku ústiacu do rokliny pod lávkou, v časti tejto veľkej záhrady je drevená šopa slúžiaca ako odkladací priestor pre správcu. Atmosféra na mieste oddelenom od staršej zástavby nízkym dreveným plotom pripomína detské dni strávené na záhrade u starých rodičov. Patetické, ale pravdivé.

Bývať v takej hustej zeleni je výnimočné nielen na bratislavské pomery, ale aj iné európske metropoly. A hoci petržalské obchvaty sú autom blízko, za potravinami či ďalšou vybavenosťou sa treba prejsť ďalej alebo vycestovať. Plusom ale je škôlka sídliaca v jednom z domov.

Rande s realitou Hájpark: V Petržalke nám padla sánka

Hájpark Rande s realitou Zdroj: Ľuboš Mistrík

Vnútri stále pozitívne

A dobré dojmy pokračujú aj po vstupe do oboch zatiaľ skolaudovaných domov, ktoré kvôli stromom z niektorých uhlov ani nevidno. Pred vstupom je lavička aj stojan na bicykle. Vydláždené vchody s logom projektu, čistá architektúra a veľkorysá kočikáreň už s namontovanými držiakmi na bicykle hneď pri vstupe do objektu ukazujú, že development nie je závislý len od excelovských tabuliek.

Pokračuje to kamenným obkladom okolo výťahu a zakrytou kabínou výťahu proti poškodeniu. Niečo o prístupe developera hovoria aj upozornenia pri vstupe vyzývajúce na obutie návlekov na topánky. Samotné chodby majú prirodzené svetlo z okien a sú skutočne minimalistické.

Keďže ale domy bolo potrebné zasadiť do malého priestoru, sú úzke, čo poznačilo aj menšie výmery bytov, kde nikde nevidieť plytvanie. Na jednej strane klienti neradi vidia hluché priestory, ale najmä štvorizbovým jednotkám by sa tu zišlo trochu pridať na priestrannosti.

Rande s realitou Hájpark: V Petržalke nám padla sánka

Hájpark Rande s realitou Zdroj: Ľuboš Mistrík

Nejde ale o nič vážne, nakoľko základné dispozície sú v poriadku a veľkým bonusom je okno v kúpeľni vo väčšine bytov, veľká terasa vo všetkých bytoch, ako aj miestnosť nazvaná flex. Ide o priestor, ktorý si majitelia prispôsobujú podľa seba. Niekto ho spojil s obývačkou, iný spravil šatník, ďalší pracovňu.

Výnimkou v tomto projekte nie je ani okno priamo v kuchyni, alebo možnosť si kuchyňu schovať za dvere ako samostatnú miestnosť. V porovnaní s konkurenciou a kuchynskými kútmi utopenými hlboko vnútri bytu neslýchaná vec.

Rande s realitou Hájpark: V Petržalke nám padla sánka

Hájpark Rande s realitou Zdroj: Ľuboš Mistrík

Zameranie na detaily

Fakt, že sa tu nešetrilo a developer sa hral s detailmi ukazujú aj štandardy kúpeľní a wc či napríklad luxusne pôsobiace termostatické hlavice na radiátoroch. Išlo sa do najmenších detailov, viac sa o nich dočítate v pohľade stavebného odborníka.

Byty majú prípravu na vonkajšie žalúzie, i keď s ohľadom na umiestnenie uprostred lesa žalúzie pravdepodobne nebude treba a tienenie zabezpečia stromy. Napriek ich hojnej prítomnosti je v bytoch dostatok svetla a ani niektoré členito riešené dispozície nerobia byty temnými.

Nevýhodou prvej fázy Hájparku môže byť neexistencia pivníc, i keď tú čiastočne rieši flexibilná miestnosť a dôraz aj na šatníky priamo v bytoch.

Rande s realitou Hájpark: V Petržalke nám padla sánka

Hájpark Rande s realitou Zdroj: Ľuboš Mistrík

Podzemné garáže tiež vzniknú až v druhej rozostavanej časti hneď vedľa, čiže obyvatelia tej prvej sa suchou nohou domov nedostanú. K dispozícii majú vonkajšie neplatené parkovisko len pri jednej bytovke. Ak budú bývať v tej vzdialenejšej, k autu to bude podľa máp Google vyše 70 metrov, nosenie vecí na dovolenku alebo prenos dieťaťa v daždi tak radosť určite neurobia.

Zelené plochy a dôraz na detaily ale 28 majiteľov bytov presvedčili ešte na začiatku výstavby v roku 2014, navyše s minimom marketingu. Ceny boli niekde okolo 2 100 eur/m2 s DPH.

V rozostavanej druhej fáze s 80 bytmi zostalo voľných už len zopár za cenu presahujúcu 2 200 eur za štvorcový meter. Aj tu investor kreslí kvetinové záhony, detské ihrisko či spoločenskú sálu.

Rande s realitou Hájpark: V Petržalke nám padla sánka

Hájpark Rande s realitou Zdroj: Ľuboš Mistrík

Verdikt

V Petržalke nám padla sánka. Ešte sme nevideli toľko starostlivosti o urbanizmus a verejné priestory, nevideli sme studňu, veľkú drevenú lávku či drevený domček pre správcu. Nehovoriac o detailoch vo vnútri projektu či unikátnych riešeniach dispozícií.

Hájpark síce má pár nedostatkov, ktoré môžu byť pre niekoho závažné (absencia pivníc, parkovania priamo pod domom a väčšej vybavenosti), ale všetko ostatné je dôvodom, prečo by sem mali vodiť študentov architektúry. Konkurencii tiež odporúčame prísť sa pozrieť.

Rande s realitou - Hájpark
Plusy Mínusy
urbanizmus a verejné priestory absencia garáže a pivníc
veľký dôraz na detaily členitejšie dispozície
kuchyne a kúpeľne s oknom
variabilné dispozície
starostlivosť developera

Rande s realitou - menu: