Rande s realitou - menu:

Architektúra a konštrukčný systém

Budova A projektu Radničné námestie – Rača je umiestnená v centre mestskej časti Rača v susedstve sídliskovej štruktúry z konca 70-tych rokov. Svojim vzhľadom aj napriek snahe o hmotovú rôznorodosť zanikla medzi staršie predchodkyne, čo spôsobilo pravdepodobne fádne materiálové riešenie fasády a proporcia a tektonika okien. Parter sa nesie v podobnom duchu ako celá budova.

Panelový konštrukčný systém použitý na tejto budove je však už úplne iný, ako sa používal v minulosti. Tvoria ho filigránové steny a stropy, čo sú v podstate železobetónové prefabrikované dielce montované na mieste.

Steny a stropy sú vytvorené z vystužených platní a po osadení na miesto sú zmonolitnené dobetonážou. Výhody tohto systému je kratšia doba výstavby a presnosť. Nevýhodou sú malá flexibilita vytvorených dispozícií a náročné dodatočné stavebné úpravy pri zmene pozícií inštalačných vývodov. Celá táto betónová škrupina je na konci zateplená 140 mm hrubým izolantom.

Radničné námestie rástlo ako panelák

Pohľad na filigrány na budove B, ktorá je práve vo výstavbe Zdroj: Bytecheck

Byty

Byty sa predávajú ako holobyty, ale developer ponúka aj dozariadenie štandardov a nadštandardov. Vybavenie holobytov tvoria vstupné bezpečnostné dvere, okná s vnútornými a vonkajšími parapetmi, omietky a potery, kompletná elektroinštalácia, vývody vody a kanalizácie a taktiež kompletné vykurovanie zabezpečené výmenníkovou stanicou v suteréne.

Ako prvý sme si pozreli dvojizbový holobyt na štvrtom podlaží. Dispozícia bytu je priama, dobre zariaditeľná a bez zbytočnej straty priestoru na chodby. Po prekontrolovaní rovinatosti a zvislosti stien musíme konštatovať, že steny sú ozaj veľmi rovné a zvislé a dokonca aj nenosné priečky, ktoré sú z tehly. Páči sa nám prevedenie pripojenia radiátorov zo stien a nie z podlahy, čo je praktickejšie na upratovanie.

Radničné námestie rástlo ako panelák

Praktické pripojenie radiátorov zo steny Zdroj: Bytecheck

Bezchybnosť pokazila šírka wc, kde sme namerali 865 mm, čo je málo. Ostenie na dvere má malú hĺbku na osadenie obložkovej zárubne, čo sa bude musieť riešiť domurovaním. Spádovanie oplechovania, parapetov, aj balkónovej podlahy je v poriadku.

Radničné námestie rástlo ako panelák

Malá šírka wc a málo zapustené ostenie na obložkovú zárubňu Zdroj: Bytecheck

Potom sme si pozreli taký istý byt na druhom podlaží, ktorý bol dozariadený o nášľapné vrstvy podláh, obklady a zdravotechnické zariadenia v kúpeľniach, v kuchyni kuchynskou linkou a interiérovými dverami.

Zvolené materiálové riešenie podláh, dverí a obkladov farebne navzájom ladí. Zistili sme ale nerovnosť podláh na okrajoch pri stenách. V jednom mieste pri obvodovej stene nebolo dobre vyspádované oplechovanie múrika na balkóne.

Radničné námestie rástlo ako panelák

Nerovnosť podláh pri stenách Zdroj: Bytecheck

Radničné námestie rástlo ako panelák

Nevyspádované oplechovanie múrika na balkóne Zdroj: Bytecheck

Ako tretí byt v poradí vidíme jednoizbový byt na treťom podlaží, ktorý má priamu a jednoduchú dispozíciu a je dozariadený o finálne povrchy podláh, kúpeľne a interiérové dvere. Zvolené materiály takisto navzájom farebne ladia.

V tomto byte sme nezaznamenali žiadnu technickú závadu, čo sa nám v rámci rubriky Rande s realitou stalo prvýkrát a patrične to oceňujeme.

Smerom na vrchné podlažia sme sa zastavili na deviatom a pozreli si dvojizbový byt, ktorý má dispozíciu riešenú ako dva pootočené obdĺžniky zapustené do seba. Takéto riešenie vytvára zaujímavú dynamiku vnútorného priestoru pri jeho stále dobrej zariaditeľnosti. Na balkónových dverách vidíme utopený rám aj s odvodňovacími kanálikmi.

Radničné námestie rástlo ako panelák

Utopené odvodňovacie kanáliky Zdroj: Bytecheck

Ako posledný vidíme štvorizbový byt na desiatom podlaží v prevedení holobyt. Je to priestranný byt na najvyššom poschodí s veľkou terasou. Chodba spájajúca izby s obývacou izbou je trochu pridlhá. V interiéri je po technickej stránke všetko v poriadku.

Spoločné priestory a garáže

Spoločné domové komunikácie sú vyriešené účelne a svojim materiálovým riešením jednoducho a vkusne. Niekedy je menej viac a tu to platí naplno a vôbec nám nevadia biele steny, keďže zosvetľujú tmavé priestory.

Radničné námestie rástlo ako panelák

Príjemné farebné riešenie domových komunikácií Zdroj: Bytecheck

V prvom podzemnom podlaží sa nachádzajú pivničné kóje, garáž a technické zabezpečenie budovy. Pivničné kóje sú vytvorené z plechových panelov. Po presune do garáží konštatujeme, že sme po dlhšej dobe videli garáž postavenú tak, ako by mala byť.

Stojiská sú riadne vyspádované do odpadových žľabov, v žiadnej jej časti sa nevyskytujú výškové obmedzenia. Jediné, čo by sme mohli vytknúť, je spracovanie niektorých stykových škár panelov a fľakaté steny vedľa rampy pri vjazde do garáží.

Radničné námestie rástlo ako panelák

Plechové pivničné kóje Zdroj: Bytecheck

Radničné námestie rástlo ako panelák

Garáž Zdroj: Bytecheck

Radničné námestie rástlo ako panelák

Garáž Zdroj: Bytecheck

Radničné námestie rástlo ako panelák

Fľakatá stena pri vjazde do garáže Zdroj: Bytecheck

Záver

Z rande odchádzame vcelku spokojní, pretože zjavných závad nie je veľa a dajú sa opraviť. Niektoré priestory aj pozitívne prekvapili. I keď vonkajšia škrupina nejako neoslnila, stále je to úplne normálny dom, ktorý na svojom mieste zapadol.

Z hľadiska konštrukčného systému filigránových stien má svoje výhody aj nevýhody. Je zaujímavé, že developer tento systém používa pri výstavbe budovy B, ale na ostatné v rámci projektu Radničné námestie už pripravuje iný systém.

Rande s realitou - menu:

Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.