Rande s realitou - menu:

Námestie bez námestia

Projekt Radničné námestie vyrastá v centrálnej časti Rače hneď vedľa Rustaveliho ulice a hlučnej električkovej trate. V súčasnosti je skolaudovaná prvá etapa s jedenástimi podlažiami a jednoduchou bielo-zelenou fasádou. Zvláštnosťou je stavebný postup, vznikla totiž z prefabrikátov vyrobených vo fabrike. Viac v pohľade stavebného odborníka.

K dokončenému a v tomto Rande s realitou hodnotenému vežiaku pridáva developer aj ďalšiu výstavbu. V troch nižších objektoch vznikne dokopy viac než 150 bytov, všetky sú už vo výstavbe. Priestor bude námestie pripomínať až keď ich dokončia, dnes je to skôr prázdna plocha.

Investor má aj ambíciu zabezpečiť v susedstve park. Najprv je však potrebné zameniť pozemok s mestskou časťou a presvedčiť ju, aby ho postavila na vlastné náklady. Hoci návrh sa starostovi Rače páči, otázne je financovanie i termíny. Obyvatelia Radničného námestia sa z nového parku podľa odhadov TREND Reality skôr než o dva roky tešiť nebudú.

Radničné námestie: nehľadajte výnimočnosť, skôr pragmatický stred

Rande s realitou - Radničné námestie Zdroj: Philip Darázs

Trocha vytŕča

Späť k hodnotenému vežiaku. Na jedenástich podlažiach ponúka 59 bytov prevažne menších výmer. Zvonku je trochu natesno k okolitým panelákom i hlavnej ceste, netradičný je i jeho šikmý tvar, ktorý sťažuje kreslenie dispozícií bytov. Ale o tom neskôr.

Z hľadisku urbanizmu si treba počkať na dokončenie celého komplexu a ideálne aj spomínaného parku. Až vtedy bude možno hodnotiť, ako sa developerovi podarilo zapasovať novostavbu do zanedbaného priestranstva. Ak by sme hodnotili teraz, svojim tvarom, umiestnením i farebnosťou z lokality viac vytŕča, než ju elegantne dotvára.

Projekt je zameraný na menšie byty. Tým priťahuje určitú skupinu obyvateľov a predpovedá aj použité štandardy či technológie. Netreba mať prehnané očakávania, ale Radničné námestie sa ani nehrá na to najlepšie na trhu. Zdá sa, že pozná svoje miesto v širokom strednom segmente. A treba pochváliť zástupkyne developera za ich prípravu na rande i dodatočne naposielané materiály.

Radničné námestie: nehľadajte výnimočnosť, skôr pragmatický stred

Rande s realitou - Radničné námestie Zdroj: Ľuboš Mistrík

Praktické detaily i nedokonalosti

Do bytov vchádzame cez zadný vchod komplikovaným a neosobným prechodom cez chodby a schodištia. Chcelo by to viac farieb a života, na prvý pohľad sa zdá, že projekt ešte nezačal žiť a čaká na dokončenie. Potešia ale priestranné chodby i dva výťahy rôznych veľkostí, vďaka čomu si do obývačky donesiete gauč v zásade bez problémov. Na chodbách chýba prirodzené svetlo, ale takýmto usporiadaním stavby je náročné ho dosiahnuť.

Ceny prevažne jedno- a dvojizbových bytov dosahujú 1 700 až 1 800 eur/m2 vrátane DPH. V súčasnosti je voľných deväť bytov, napríklad dvojizbový na piatom poschodí s výmerou 54 m2 a balkónom s vyše piatimi štvorcami si developer cení na rovných 100-tisíc eur za holobyt.

Tento sme aj videli. Tak ako v ďalších bytoch orientovaných na stranu Rustaveliho nepoteší šikmá stena, hoci v tomto prípade sú jej nevýhody eliminované tým, že ide o vonkajšiu s oknom a vchodom na balkón, čiže na ňu aj tak nič nedáte. Na druhej strane plusom je veľká predsieň hneď pri vchode i oddelená kúpeľňa s wc. Chýba aspoň malé umývadlo.

Radničné námestie: nehľadajte výnimočnosť, skôr pragmatický stred

Rande s realitou - Radničné námestie Zdroj: Ľuboš Mistrík

Vyššie umiestnený dvojizbák s lepším výhľadom je šikmý celý a niet divu, že je doteraz nepredaný. Ide však o jeden z mála takto riešených. Ďalšie väčšie byty, ktoré sme videli, majú svoje drobné plusy i mínusy, pri celkovom pohľade im však niet čo vážne vyčítať. Praktický a inde často zabúdaný je veľký odkladací priestor pri vchode, či už na vstavanú skriňu alebo samostatný šatník aj v menších bytoch. V tomto možno dať Radničné námestie za vzor.

Veľkolepá podzemná garáž

O použitých štandardoch si viac prečítate v pohľade stavebného odborníka. V skratke – príjemne prekvapili. Hoci vidno, že času na najmenšie detaily už nebolo, developer sa napríklad nevyhol použitiu menej praktických dvojzásuviek umiestnených nad sebou a nie vedľa seba tak, aby si spotrebiče navzájom neprekážali.

K bytom sú v ponuke pivnice takzvaného rakúskeho typu, čo je pomenovanie pre plechové steny. Kobky treba dokúpiť, jedna stojí od tisíc po viac než dvetisíc eur v závislosti od veľkosti.

Radničné námestie: nehľadajte výnimočnosť, skôr pragmatický stred

Rande s realitou - Radničné námestie Zdroj: Philip Darázs

K prvému vežiaku vzniklo 98 parkovacích miest, z toho niečo vyše polovica v podzemných garážach. Jedno kryté státie stojí 12-tisíc eur, vonkajšie 7-tisíc. Chválime vyhotovenie garáží, široký vjazd, cesty, vskutku jednoduché členenie podzemia, ukážkové vyspádovanie parkovacích státí i schované technické detaily v strope. V týchto rozmeroch jedna z najlepších garáží, čo sme videli. Netradičné sú aj zvončeky do bytov priamo z podzemia.

Verdikt

Radničné námestie skôr príjemne prekvapilo než sklamalo. Ponúka jednoducho riešené byty (šikmé dispozície už majú v ďalších etapách našťastie stopku), stredné štandardy i priestranné chodby. Nehrá sa na luxus, ale nie je to ani masový lowcost. Skôr ide o pohodovú strednú cestu pre stredne náročných kupujúcich. Čaká ich ale zmierenie sa s tým, že najbližších niekoľko rokov budú mať pod oknami len veľké stavenisko.

Radničné námestie: nehľadajte výnimočnosť, skôr pragmatický stred

Rande s realitou - Radničné námestie Zdroj: Ľuboš Mistrík

Rande s realitou - Radničné námestie
Plusy Mínusy
šatník v takmer každom byte dlhoročné stavenisko okolo
veľkolepé podzemné garáže tmavé fádne chodby
triezve dispozičné riešenia veľké dopravné zápchy v špičke
veľké chodby a dva výťahy
vybavenosť v okolí a blízko do Karpát

Rande s realitou - menu:

Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.