Zlacnenie nehnuteľností aj hypoték skrátilo čas, ktorý musí človek na Slovensku odrobiť, aby si mohol kúpiť vlastné bývanie. Na štartovací jednoizbový byt musí obyvateľ s priemerným platom podľa analýzy ČSOB pracovať 4,5 roka.
V čase realitného boomu v roku 2008 potreboval o zhruba 2,5 roka viac. Pri kúpe trojizbového bytu sa doba, ktorú musí odrobiť, natiahne takmer o polovicu na 104 mesiacov. Predpokladom je, že si človek bude odkladať celý zarobený plat.
Nové bývanie si dokážu najrýchlejšie zabezpečiť obyvatelia Nitrianskeho kraja. Najdlhšie musia, naopak, pracovať ľudia v bratislavskom regióne. Kým človek z Nitry a okolia si mohol za mesačný zárobok kúpiť viac ako štvorcový meter, Bratislavčan len 0,58 m2.
Koľko m2 si môže dovoliť obyvateľ jednotlivých krajov za zárobok
V porovnaní s českou metropolou sú na tom obyvatelia slovenského hlavného mesta lepšie. „Ľudia v Prahe si môžu za priemernú mesačnú mzdu kúpiť ešte menej ako Bratislavčania, a to približne 0,5 m2 z nehnuteľností,“ vypočítal analytik ČSOB Marek Gábriš.
Prepočty o lepšej dostupnosti bývania zverejnila minulý týždeň aj konkurenčná VÚB. Kým v roku 2008 si podľa jej analýzy mohol človek s priemerným platom dovoliť zakúpiť byt s výmerou 28 štvorcových metrov, vlani sa číslo posunulo na 43 m2. Príklad predpokladá, že na bývanie má pätinu našetrených vlastných zdrojov a splátka hypotéky k príjmu predstavuje 30 percent.
Prerátavaniu cien nehnuteľností k platom sa pár rokov venuje aj UniCredit Bank. Podľa ekonóma Dávida Dereníka si človek musel v poslednom štvrťroku 2011 na kúpu bytu s výmerou 70 m2 odkladať celú čistú mzdu 12,2 roka. V čase boomu, v druhom štvrťroku 2008, to bolo 16,8 roka.
Dvojica musí na splátku 30-ročnej hypotéky pri kúpe takto veľkého bytu vynaložiť viac ako 40 percent zo spoločných čistých zárobkov. Nožnice medzi Slovenskom bez Bratislavy a hlavným mestom sa postupne ešte pred krízou zatvorili. V závere vlaňajška bol rozdiel už len dve percentné body. „V Bratislave sú síce mzdy vyššie ako v iných regiónoch, v skutočnosti ale dvojici percentuálne zoberie nehnuteľnosť skoro rovnako pre vysoké ceny bytov,“ dodal D. Dereník.
Ilustračná foto na titulke - Flickr
Grafy – ČSOB, UniCredit Bank