Niekdajšie pohostinstvo s typickými lavicami nahradila na Račianskom mýte moderná architektúra, ktorá v lokalite nadväzuje na neďaleké novostavby Blumentál a Mýtna.

Lokalita a architektúra

Proxenta Residence je neprehliadnuteľný objekt na exponovanej dopravnej tepne. Investor zvolil zaujímavý tvar budovy, pripomínajúci rozvinutú šišku s mierne ustupujúcimi podlažiami. Výška a tvar hmoty sú v súlade s nostalgickou atmosférou Mýtnej ulice a s dynamicky sa rozvíjajúcou Radlinského ulicou. Novostavba vyrástla v stiesnených podmienkach, čo zvýšilo náklady. Konštrukcie podzemných podlaží museli viesť až do hĺbky takmer pätnásť metrov od upraveného terénu a desať metrov pod hladinu spodnej vody. Sú vyrobené z takzvanej bielej vane, čiže z vodostavebného betónu.

Hlavný vstup do objektu pre peších je z Račianskeho mýta. Byty a apartmány majú rozlohu približne 50 až 60 štvorcových metrov, pivnice väčšinou jeden až dva štvorcové metre. Z výmer je zrejmé, že objekt je určený na bývanie pre ľudí, ktorý radi žijú vo víre mesta. Obyvatelia majú v okolí k dispozícii hustú občiansku vybavenosť a dopravnú infraštruktúru.

Spoločné priestory

Budova je bezbariérová, do vstupného priestoru vedú tri vchody pre peších. Dotvárajú ho kvalitné mramorové obklady a dlažby, respektíve drevený obklad stien. Dizajnovo zaujímavý je priehľadný podhľad, spod ktorého vidno káblovú inštaláciu. Zasklené steny a výplne sú hliníkové s izolačným akustickým trojsklom. Ostatné komunikačné priestory pred bytmi sú v štandardnej kvalite, na podlahe je gresová dlažba, na stenách omietka, schodiská a vertikálne komunikácie sú z pohľadového betónu.

Parkovanie pre 134 áut zabezpečujú podzemné zakladače. Maximálna hmotnosť vozidla môže byť 2,5 tony a výška 2,2 metra. Vodič vojde do kabíny, zaparkuje podľa pokynov na navigačnom paneli a opustí vozidlo. Systém zaparkuje auto do regála na voľnom mieste.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa