Česká developerská skupina Finep vlastní pozemky v Ružinove od roku 2016. Ako už skôr prezentovala, v bývalom areáli pradiarne a výroby nití neďaleko nákupného centra Central a Zimného štadióna Ondreja Nepelu plánuje postaviť štyri bytové domy, najvyšší z nich s 34 nadzemnými podlažiami (118 metrov).

V rámci projektu sa počíta aj s rekonštrukciou národnej kultúrnej pamiatky – cvernovej továrne Ružový hrad, ktorej nadstavajú dve podlažia. Developer už aktuálne má vydané stavebné povolenie a chystá sa na začiatok prác.

Stavebné povolenie museli vydať

Medzi hlavnými kritikmi projektu je ružinovský starosta Martin Chren, ktorý proti zámeru vystúpil ešte predtým, ako nastúpil do funkcie. Mestská časť pod jeho vedením však aktuálne vydala stavebné povolenie, nemala totiž na výber – v opačnom prípade by porušila zákon.

Projekt má súhlasné stanovisko mesta ešte z čias, keď bol primátorom Andrej Ďurkovský. Územné rozhodnutie získal v roku 2007, teda v období keď bol v rukách predošlého vlastníka.

„Pôvodní majitelia si územné rozhodnutie poistili tým, že sedem dní pred vypršaním jeho platnosti požiadali Obvodný úrad o stavebné povolenie na jeden malý objekt, ktoré dostali – a vtedy sa územné rozhodnutie stalo nezrušiteľným a platí v podstate naveky,“ vysvetľuje M. Chren s tým, že medzitým sa zmenil územný plán a budovy by už nespĺňali podmienky, ak by sa mali povoľovať nanovo.

O to sa aj mestská časť snažila, podľa M. Chrena chceli preukázať, že zmeny, ktoré developer urobil, nie sú v súlade s platným a nezrušiteľným územným rozhodnutím.

„Žiaľ, 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa