Developerská spoločnosť CRESCO uznáva dôležitosť efektívneho a ekologického spracovania odpadu. Preto sa v prípade svojho projektu Slnečnice rozhodla pre tento typ odpadových nádob. Podľa developera polopodzemné kontajnery ponúkajú mnoho výhod v porovnaní s tradičnými kontajnermi. Legislatíva tiež podporuje takéto riešenia pre veľké bytové komplexy, a v časti projektu UNIQ, ktorý obsahuje vyše 400 bytov, je optimálne používať veľkokapacitné kontajnery, ako sú tie od spoločnosti REDOX-ENEX.

Ako hlavné výhody polopodzemných kontajnerov MOLOK CRESCO vníma najmä to, že sú esteticky príjemnejšie a majú väčšiu kapacitu. Vďaka ich veľkosti je potrebné odpad vynášať menej často, čo šetrí čas a energiu pri zbere odpadu v meste. Kvalitná konštrukcia tiež zabezpečuje, že na odpad nesvieti slnko, čím sa predchádza zápachu. Navyše, vysypávanie odpadu je tiché a čisté, čo zvyšuje komfort obyvateľov. 

Ilustračné foto
Zdroj: REDOX-ENEX
Ilustračné foto

Spoločnosť CRESCO je presvedčená, že v súčasnosti je ekologické myslenie čoraz viac v centre pozornosti verejnosti. Obyvatelia 3. etapy Zóny viladomy a projektu UNIQ v Slnečniciach si iste všimli, že nové kontajnery sú esteticky príjemnejšie a majú väčšiu kapacitu. Ich dizajn, roztriedený podľa farieb, zjednodušuje triedenie odpadu a zároveň zaberajú menej miesta v priestore. Odpadové kontajnery sa nenapĺňajú tak často, a preto sa obyvatelia nemusia trápiť s tlačením odpadu do kontajnerov. 

„V polopodzemných kontajneroch MOLOK vidíme množstvo výhod, ktoré zvyšujú komfort bývania a zároveň sú ekologicky udržateľné. Je preto prirodzené, že by sme ich chceli integrovať aj do budúcich projektov, ktoré sa snažia byť na čele moderných bytových riešení,“ hovorí Ľubomír Klukan zo spoločnosti CRESCO.

Ilustračné foto
Zdroj: REDOX-ENEX
Ilustračné foto

Keďže si je CRESCO vedomé svojej zodpovednosti voči životnému prostrediu, od roku 2021 je  členom Slovenskej rady pre ekologické budovy na Slovensku. Spoločne s mnohými ďalšími členmi tejto platformy ich spojila spoločná vízia podpory udržateľnej výstavby na Slovensku. Zelené riešenia a zeleň sú súčasťou aj ich najväčšieho projektu Slnečnice. V rámci tohto projektu sa intenzívne venovali výberu ekologického "zeleného" zdroja energie pre zabezpečenie teplej vody a vykurovanie. Ich budovy sú vybavené solárnymi kolektormi, ktoré zabezpečujú značnú časť potreby teplej vody. Počas zimy, na kúrenie, okrem iného využíva vysokovýkonné kondenzačné kotle s efektívnou reguláciou, čo tiež CRESCO hodnotí ako ekologický prístup.

Dôvodov, prečo polopodzemné kontajnery MOLOK výrazne vyčnievajú spomedzi konkurencie, je hneď niekoľko. Jedným z nich je bezpochyby fakt, že pri ich výrobe sú používané recyklované materiály. „Najmä recyklovaný polyetylén a polypropylén, čo výrazne znižuje uhlíkovú stopu a dopad na životné prostredie. Samotné kontajnery sú po skončení životnosti plne recyklovateľné, to znamená sto percent materiálu sa dá znovu použiť,“ približuje Ján Hricko, CEO spoločnosti REDOX-ENEX, ktorá je najväčším autorizovaným dodávateľom systémov polopodzemných kontajnerov na zber odpadov na slovenskom trhu.

Spoločnosť REDOX-ENEX považuje MOLOKy za estetické riešenie, ktoré navyše nevyžaduje nákladnú údržbu. Polopodzemné kontajnery majú výrazne vyššiu kapacitu zberného miesta, vďaka čomu je znížená frekvencia vývozu. Silnou stránkou nádob je tiež to, že dve tretiny ich kapacity sú pod zemou, kde je nižšia teplota, čím dochádza k spomaleniu rozkladu odpadu a tým aj k eliminácii zápachu. Takéto zberné kontajnery nie sú ani takým veľkým lákadlom k vandalizmu, či k opätovnému vyberaniu odpadu, ako tomu je pri klasických kontajneroch.

Ilustračné foto
Zdroj: REDOX-ENEX
Ilustračné foto