O rekonštrukcii budovy, v ktorej sídlila pošta, sa hovorilo už roky. Naposledy v roku 2015, keď spoločnosť Macho consulting predstavila projekt multifunkčného objektu s bytmi, obchodmi a verejným priestorom určeným pre trhy a kultúrne podujatia.

Nový projekt

Investor počítal so zachovaním základného nosného systému a hovoril o tom, že v objekte vznikne 300 parkovacích miest. „V prípade získania stavebného povolenia plánuje investor začať s prestavbou v lete 2016,“ tvrdila pred troma rokmi hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová.

So stavebnými prácami sa vtedy nezačalo a ani v pôvodných plánoch nezačne. Na svete je totiž nový projekt prestavby objektu bývalej pošty. Na Saratovskej ulici počíta so zbúraním starého objektu a postavením štyroch polyfunkčných blokov so šiestimi až jedenástimi nadzemnými podlažiami.

Polyfunkčný dom A má byť funkčne rozdelený do dvoch celkov. Na prvom nadzemnom podlaží majú byť situované obchodné prevádzky, na druhom až piatom podlaží počíta investor s výstavbou apartmánových bytov. Od šiesteho až po jedenáste podlažie sú naplánované bytové jednotky. Obdobne je riešený aj polyfunkčný dom C.

Projekt prestavby pošty v Dúbravke ožíva, pozrite si jeho novú podobu

Budova bývalej pošty v Dúbravke Zdroj: Google Street View

Polyfunkčný dom B má mať na prvom nadzemnom podlaží umiestnenú materskú školu pre 60 detí. Kým druhé a tretie podlažie sú navrhnuté pre apartmány, štvrté až ôsme podlažie pre byty. Bytový dom počíta s reštauráciou a kancelárskymi priestormi na prvom podlaží. Na druhom a treťom podlaží sú umiestnené apartmány, na štvrtom až šiestom zase bytové jednotky.

Štyri stovky bytov

Medzi blokmi A a D a blokmi C a D je na úrovni siedmeho nadzemného podlažia navrhovaný spojovací most pre peších, ktorý sprístupňuje oddychovú zónu na streche bloku D. „V projekte bude 245 1,5- až 4-izbových bytov a 74 1,5- až 2,5-izbových apartmánov,“ hovorí pre TREND Reality projektová manažérka spoločnosti Macho Consulting Mária Lovecká.

Stavba má mať dvojpodlažnú podzemnú garáž s kapacitou pre 405 automobilov. Ďalších 33 miest má byť situovaných v teréne.  Celkové náklady vyčíslil investor na 26 miliónov eur.

Projekt prestavby pošty v Dúbravke ožíva, pozrite si jeho novú podobu

Komplex bývania a občianskej vybavenosti Saratovská ulica Zdroj: EIA/Ennel

So stavebnými prácami by mal investor začať na budúci rok. Stavba by mala byť dokončená o dva roky neskôr.„Radi by sme začali s výstavbou čo najskôr po vydaní všetkých potrebných povolení. Avšak v existujúcom objekte, ktorý je potrebné asanovať z dôvodu statického narušenia jeho konštrukcie, je umiestnená ústredňa Slovak Telecomu. K dnešnému dnu sa nepodarilo nájsť riešenie na umiestnenie ústredne mimo objekt, preto je projekt zastavený,“ hovorí M. Lovecká.

Zámer predložila úradom spoločnosť Ennel, za ktorou stojí známy podnikateľ František Hodorovský. Pozemky však vlastní developer Macho consulting. Práve táto dvojica by sa bude podieľať na výstavbe celého projektu.

Firma Františka Hodorovského sa vlani pokúšala v dražbe kúpiť areál Nemocnice sv. Michala na Patrónke, nakoniec však neuspela. Vlani TREND Reality informovali o tom, že na pozemkoch podnikateľa sa pripravuje nákupné centrum Matrix Mall.

Developer Macho Consulting stojí za projektom Apollis  v Ružinove, rezidenčným komplexom Galvaniho dvory či komplexom Modrá guľa v Starom Meste.