Obytný súbor Slovany, ktorý pripravuje skupina Lipa / Futuris sa mierne oneskorí a zvýši sa počet poschodí. Pre TRENDreality to potvrdila Katarína Poláčková, riaditeľka odboru komunikácie Futuris Properties, a.s. "Začiatok výstavby prvej etapy projektu Slovany plánujeme na prvý štvrťrok 2008, po získaní všetkých povolení v rámci územného a stavebného konania," vysvetľuje. Podľa nej sa mení aj podlažnosť, kým staršie plány hovorili o dvoch 35-poschodových vežiakoch, dnes sa spomínajú 41-poschodové, čím vzniknú jedny z najvyšších slovenských mrakodrapov (89767 target=blank>Twin City spoločnosti HB Reavis Group má mať 42 poschodí). Tri najvyššie podlažia budú po novom spojené oceľovým mostom. Nižšie objekty by mali vyrásť do výšky dvoch a šiestich podlaží, v nich nájdu miesto kancelárie a obchody. Od tretieho podlažia vzniknú byty, celkovo ich má byť v projekte približne 450.

Medzitým sa objavili aj ďalšie plány v blízkom okolí, vežiak pripravuje rakúsky developer W-S International, ktorý stavia 100793 target=blank>Opoj pri Trnave. Neďaleko by mal vyrásť aj apartmánový hotel s nadštandardnými bytmi v podaní poľskej spoločnosti GTC. Projekt pod názvom 105846 target=blank>Park však vyvolal viacero protestov obyvateľov okolitých domov.

Správa uverejnená 16. novembra 2006:

Rozpadávajúcu sa továreň bývalej BEZ-ky (Bratislavské elektrotechnické závody) pri Račianskom mýte má do troch rokov nahradiť polyfunkčný komplex Slovany s približne 500 bytmi. Vyrastie na približne polovici jej územia ako prvá etapa projektu. Búrať sa má začať už v januári 2007 a stavať v lete. Ukončenie výstavby prvej etapy je naplánované na rok 2009.

Komplex bude pozostávať z dvojpodlažnej budovy, kde sa budú nachádzať obchody a kancelárie, ako aj z výškových budov s bytmi. Vežiaky by mali vyrastať z nízkej budovy okolo plánovaného námestia. Dva z nich budú mať po 35 poschodí a ďalšie dva budú s 18 a 9 podlažiami. Vybudovať sa má aj takmer 1000 parkovacích miest, z veľkej časti v podzemí. O výstavbe polyfunkčného komplexu Slovany informovala internetová stránka bratislavského magistrátu s tým, že v najbližších dňoch ešte bude prebiehať verejné pripomienkové konanie k stavbe.

Pri Račianskej vyrastú Slovany (aktualizácia)

Areál s rozlohou takmer 25 tisíc štvorcových metrov leží medzi ulicami Račianska, Kominárska a Škultétyho v bratislavskej časti Nové Mesto. Z ďalšej strany ho ohraničuje železničná stanica Bratislava-Filiálka. Námestie pri výškových budovách má byť orientované smerom k Račianskej ulici.

Priestor medzi Račianskou ulicou a železnicou chce developer zastavať v dvoch etapách. Spomínané budovy budú patriť do prvej etapy. Neskôr chce firma na druhej polovici územia terajšej továrne, bližšej k Račianskej ulici vybudovať obchodné a administratívne priestory, prípadne aj hotel. Táto časť by podľa enviromentálnej štúdie projektu mala tvoriť prirodzenú bariéru medzi obytným komplexom a rušnou bratislavskou ulicou. Výška zástavby tejto časti nebude presahovať výšku budov na protiľahlej strane Račianskej ulice.

Prvú etapy výstavby by mali dokončiť koncom roku 2009, druhá sa plánuje neskôr, pričom presný čas ešte nie je určený. Investorom komplexu je spoločnosť Slovany, s.r.o. z developerskej skupiny LIPA / FUTURIS. Jej majiteľmi sú bývalí špičkoví manažéri veľkých slovenských podnikov Vladimír Vrtiak (Slovenská poisťovňa a DDP Lipa) a Ondřej Gattnar (Slovakofarma).

Pre Slovany bude zaujímavý smer, ktorým sa uberie vývoj v prípade susedného priestoru v majetku železníc. Jednou z možností, o ktorých sa v súvislosti s takmer nevyužívanou stanicou Filiálka uvažuje, je i zrušenie koľajiska a zastavanie priestoru obytnými domami vrátane prepojenia Vajnorskej a Račianskej ulice cez Škultétyho ulicu. Komplex Slovany by sa tak stal súčasťou nového lukratívneho rezidenčného priestoru v centre Bratislavy.

Iným variantom je plán, ktorý železnice zverejnili pred rokom. Jeho súčasťou je prebudovanie málo využívaného odstavného koľajiska Filiálky na centrálnu príjazdovú stanicu prímestských liniek s tunelovým prepojením do Petržalky popod centrum metropoly. S využitím fondov EÚ by sa tu mal vybudovať aj veľký komplex s krytým prestupom na mestskú dopravu a nákupné centrum.

Elektrotechnický závod na Račianskej ulici, na ktorého území polyfunkčný komplex Slovany vyrastie, pôvodne v 20. rokoch minulého storočia založila spoločnosť Siemens. Po znárodnení pripadol štátu a fungoval pod značkou BEZ, vyrábali sa tu najmä generátory, zváracie stroje a súčasti elektrických vozidiel pre železnice.

Začiatkom 90. rokov sa výroba utlmovala, v roku 1995 fabriku sprivatizovala spoločnosť Danubius Elektrik z podnikateľskej skupiny Františka Hodorovského a ďalej niesla tento názov. O tri roky neskôr zastavila výrobu, vstúpila do konkurzu a odvtedy závod v jednej z lukratívnych lokalít Bratislavy stojí nevyužitý.

Vizualizácia – Slovany