Na 3,4-hektárovom pozemku pri Prístavnom moste smerom na Slovnaft by v úvode budúceho roka mali odštartovať stavebné práce. Areál pre nákupy aj bývanie pod názvom Dunajské predmestie sa Bratislavčanom chystá ponúknuť slovenská spoločnosť CZ Invest, s.r.o.

Za spolu 45 miliónov eur by malo na pozemku po ľavej strane Slovnaftskej ulice oproti čerpacej stanici Lukoil vyrásť do prvého štvrťroka 2014 sedem budov. Majú slúžiť pre obchody, ale aj ako mestské vily či apartmánové domy. Spoločnosť momentálne čaká na zelenú od komunálnych a stavebných úradov.

Projekt počíta s menším dvojposchodovým nákupným centrom, kde by na úžitkovej ploche cez 5 400 štvorcových metrov mali sídliť maloobchodné prevádzky. Ďalšie dve päťpodlažné budovy s úžitkovou plochou dohromady takmer 4 700 m2 sú určené pre trvalé bývanie.

Pri moste byty aj obchody

V jednom z domov by prvé podlažie malo byť vyhradené pre obchody a služby, byty sa plánujú od druhého až po piate podlažie. Druhý dom počíta na všetkých podlažiach len s bytmi, pričom tie na prízemí by mali aj vlastné predzáhradky. V podzemí by mali byť garáže.

Podľa informácií z dokumentov predložených štátnym orgánom má firma pre bytovky pripravené dva varianty. Obe ponúkajú bývanie pre vyše stovku ľudí, prvý však ráta s prevahou dvojizbových bytov, v druhom je viac štvorizbových.

Pri moste byty aj obchody

Celkovo počíta prvá alternatíva so 47 bytmi. V druhej alternatíve sa plánuje len 41 bytov. Zostávajúce štyri budovy by mali podľa oficiálnych plánov slúžiť pre cestovný ruch v podobe apartmánov na prechodné ubytovanie, ale aj pre obchody a služby. Na úžitkovej ploche 17 200 štvorcových metrov by malo byť k dispozícii 164 ubytovacích miest a 60 miest v reštaurácii.

Dva apartmánové domy by mali byť podľa projektu päťpodlažné s garážou v podzemí. Ďalší sedempodlažný by mal byť rozdelený na dve samostatné ubytovacie zariadenia s garážou. Na prvom podlaží sa tiež počíta s vyhradenými priestormi pre obchody a služby.

Posledná budova by mala mať šesť podlaží, pričom na prvom sa počíta s otvorenou garážou, ostatné sú určené pre apartmány. Komplex by mal mať k dispozícii cez 400 parkovacích miest, z čoho 270 vonku.

Komplex Dunajské predmestie sa pripravuje v mestskej časti Ružinov. Mal by vyrásť medzi diaľničným obchvatom a cestou do Slovnaftu, ktorá je predĺžením Bajkalskej ulice. Medzi obchvatom a areálom prechádza aj železničná trať z Prístavného mosta. V okolí sa plánujú najmä skladové a administratívne areály.

Firma CZ Invest je prepojená okrem iného so šamorínskymi pekárňami Czucz. Ich spoluvlastník Štefan Czucz v minulosti šéfoval spoločnosti Transpetrol, a.s. a neskôr zastupoval ruský koncern Jukos, ktorý v nej mal podiel.

Vizualizácie a mapa – CZ Invest