Projekt má vyrásť na pozemkoch, ktoré sú nevyužívané, pokryté trávnatým porastom a náletovou drevinou. Komplex je situovaný západne od ulice K Surdoku. Areál susedí zo všetkých strán s domovou zástavbou a nevyužívaným územím.

Prvá fáza

Prvá fáza projektu by na trh mala priniesť 22 viladomov, ktoré ponúknu celkom 66 bytov. V ponuke budú dvoj- až štvorizbové bytové jednotky. Najväčšie zastúpenie majú dvoj- a trojizbové byty, keď je ich v prvej fáze po 29. Ponuku dopĺňa šesť štvorizbových jednotiek.

V Prešove pripravujú projekt Záhradné sady, na začiatok prinesie 66 bytov

Vizualizácie projektu Záhradné sady Zdroj: Platea Nova Development

Developer už začal s predajom. Ceny sa pohybujú v rozmedzí 1 353 do 1 665 pri jednotkách bez záhrady. Pri verziách so záhradami stojí napríklad trojizbový byt s rozlohou necelých 72 štvorcových metrov, terasou (6 m²) a záhradou (83,84 m²), necelých 107-tisíc eur.

Prvá fáza projektu by mala priniesť aj komunitný park, detské ihrisko, komunitný gril a exteriérové fitnes. Developer pritom hovorí o smart riešeniach. „Zábery z monitorovacích kamier verejných priestorov budú prístupné obyvateľom prostredníctvom domácej optickej siete, mobilnej aplikácie a súčasne budú online prepojené s dispečingom Mestskej polície,“ píše na oficiálnej stránke.

Dlhoročné prípravy

Projekt má právoplatné stavebné povolenie na siete, ktoré už v lokalite realizuje viac ako osem mesiacov a právoplatné územné povolenie prvú fázu výstavby domov. So samotnou výstavbou sa počíta ihneď po získaní právoplatného stavebného povolenia.

 Ide však len o prvú fázu. Za projektom stojí spoločnosť Platea Nova Development, ktorá vlastní aj rozsiahle susedné pozemky. Je tak reálne, že projekt bude pokračovať aj ďalšími etapami.

Projekt bol prvýkrát verejne predstavený ešte v roku 2009. Investor vtedy hovoril o malom mestečku a počítal s výstavbou 660 bytov a 200 rodinných domov. „Pozemky sú už vysporiadané a získali sme aj územné rozhodnutie na výstavbu sietí. Sme presvedčení, že Prešov má silný potenciál rozvoja a že o bývanie v tejto štvrti bude záujem," uviedol pred deviatimi rokmi pre TASR konateľ spoločnosti Platea Nova Roland Tóth.