- Ako máme postupovať pri prepise nehnuteľnosti na dve mená, pokiaľ nie sme manželmi? Kúpili sme si spoločne družstevný byt. Členské práva sa dali prepísať iba na jedného z nás. Byt plánujeme odkúpiť, pretože by som ho chcela platiť rovnakou sumou aj ja. Chcela by som mať teda nejakú zmluvu, že budem mať na byt rovnaké práva ako môj partner.
Základom je zistiť, či vám stanovy družstva, resp. družstvo bude ochotné vypracovať kúpnu zmluvu priamo na dvoch vlastníkov, pričom každý z vás by bol uvádzaný ako kupujúci podielu jednej polovice.
Pokiaľ to nie je možné, preverte si na družstve, či naozaj nie je možné, aby vás priateľ dopísal ako nájomcu bytu tak, aby sa na vás začali takisto vzťahovať práva a povinnosti člena družstva. Pokiaľ viem, aj keď sa napríklad dedia členské práva, dedičmi môže byť viacero osôb. Potom už by nemal byť problém s vypracovaním kúpnej zmluvy na obidvoch.
Pokiaľ ani táto možnosť nie je prechodná, asi bude potrebné, aby si byt odkúpil váš priateľ, pričom ako náhle bude zapísaný ako vlastník, riadnou kúpnou zmluvou vám môže predať podiel 1/2 k predmetnému bytu. Jeho daňová povinnosť z predaja tejto polovice by vlastne mala byť nula, keďže podiel „kúpil“ za 600 tisíc Sk a predal ho takisto za 600 tisíc Sk.
Pokiaľ chcete mať svoje peniaze počas tohto procesu isté, môžete medzi sebou s priateľom uzavrieť napríklad zmluvu o pôžičke alebo zmluvu o budúcej kúpnej zmluve. Všetky tieto úkony vrátane kúpnych zmlúv vám však odporúčam robiť za účasti právnika.
Autorka je predsedníčka Asociácie realitných maklérov a riaditeľka realitnej agentúry Bond, s.r.o., Bratislava.