- Je právne prípustná nasledovná kombinácia: Môj manžel vlastní byt, ktorý nadobudol pred naším sobášom. Tento byt teda nespadá do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Chceli by sme tento byt prenajímať, avšak s tým, že prenajímateľom by som bola ja. Podľa nášho názoru túto problematiku by mohli riešiť vysvetlivky k § 663 Občianskeho zákonníka, kde sa spomína, že prenajímateľom môže byť aj iná osoba ako vlastník, pokiaľ má k veci právo oprávňujúce ju na prenechanie veci do užívania (brania úžitkov). Musí mi toto právo manžel udeliť písomne alebo postačuje ústna dohoda? Ak je táto kombinácia možná, môžem podávať daňové priznanie z tohto príjmu ja alebo tak musí urobiť manžel ako vlastník bytu?
Prenajímať manželov byt ako jeho nevlastník môžete v podstate tromi spôsobmi.
Prvým spôsobom je písomné plnomocenstvo vystavené vašim manželom. Plnou mocou vás manžel splnomocní na uzavretie nájomnej zmluvy s určitým nájomcom a tiež na jednotlivé právne úkony s tým súvisiace, napríklad na ohliadku bytu s potenciálnym nájomcom, prebratie bytu odovzdávacím protokolom, či inkasovanie nájomného od nájomcu.
Na nájomnej zmluve o prenájme bytu bude potom ako prenajímateľ uvedený váš manžel v zastúpení vami ako splnomocneným zástupcom. Vy ako splnomocnenec budete figurovať na nájomnej zmluve hneď pod vaším manželom ako prenajímateľom.
Keďže príjem z nájomného bude inkasovať váš manžel, hoci vy ho aj môžete na základe plnej moci vyberať, daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb zo zinkasovaného nájomného bude podávať váš manžel. Hoci vy ho môžete podpísať za neho opäť ako splnomocnený zástupca na účely daňového konania – v takom prípade zákon vyžaduje úradne overený podpis splnomocniteľa na texte plnej moci.
Druhou alternatívou je uzavretie písomnej zmluvy s vaším manželom, ktorou by ste od neho získali právo prenechať byt do užívania tretej osobe. Do úvahy prichádza najmä nájomná zmluva, ktorou by vám manžel ako prenajímateľ prenechal byt do nájmu ako nájomcovi povedzme za symbolické nájomné.
V tejto zmluve by bolo zároveň výslovne uvedené, že prenajímateľ súhlasí s prenechaním bytu do podnájmu inej osobe. Vy potom už ako nájomca dáte tento byt do podnájmu podnájomníkovi. Takto zinkasované nájomné si v daňovom priznaní priznáte a daňou z príjmov zdaníte vy.
Tretím variantom je zmluva o výpožičke bytu. Touto zmluvou vám manžel prenechá byt do bezplatného užívania po dohodnutú dobu. Zmluva musí obsahovať klauzulu, že manžel ako požičiavateľ súhlasí s prenechaním bytu do užívania tretej osobe.
Zmluvou o výpožičke potom získate právo prenechať byt do užívania tretej osobe nájomnou zmluvou. Ako prenajímateľ dáte vypožičaný byt do nájmu určitému nájomcovi. Daňové priznanie zo získaného nájomného budete v tomto prípade podávať vy.