Keď médiami prebehla v horúci júlový deň správa o zrútení strechy v rámci megaprojektu 3nity na bratislavskej Plynárenskej ulici, developer, stavbári aj obyvatelia zostali zaskočení. Takýto problém v novostavbe nikto nečakal.
Koncom mesiaca vyšla von ďalšia nepríjemná správa pre developerskú skupinu Vara Group – hroziaci konkurz. Financujúca banka Volksbank zosplatnila úver a uplatnila si záložné právo, čo sa v takejto miere na rozostavaný projekt stalo pravdepodobne po prvý raz. Vetchý konár pod veľkolepou stavbou sa teda začal lámať dávno pred zrútením strechy, nakoľko proces začal ešte pred pádom strechy.
V súčasnosti je na nepredaných bytoch v komplexe 3nity informácia o výkone záložného práva. Nejde o nezvyčajný akt, takto sa banky chránia v prípade, že developer nespláca úver alebo sa dostane do iných problémov. Namiesto istiny si vezmú byty. Pri takomto veľkom a rozbehnutom projekte ide však o nezvyčajný postup.
Dôvodom je podľa predpokladov fakt, že predaj a ďalšie parametre úverovej zmluvy sa jednoducho nevyvíjali tak, ako mali. Podľa informácií TRENDreality.sk to viedlo k zastaveniu preplácania faktúr. Tie sa začali postupne navyšovať a developer túto ťarchu prenášal na niektorých dodávateľov, ktorí ostali taktiež nevyplatení.
Keď sa to financujúca inštitúcia dozvedala, zosplatnila úver a na nepredané byty si uplatnila záložné právo. Ešte pred nepríjemným pádom strechy. „Začali sme s výkonom záložného práva na zabezpečenie po tom, ako boli splnené predpoklady a podmienky, dohodnuté v zmluve, a v súlade s platnou legislatívou,“ bez väčších podrobností s odvolaním sa na bankové tajomstvo informuje Jana Lukáčová, hovorkyňa Volksbank.
Medzičasom investorská firma Nadlan, s.r.o., zo skupiny Vara sama na seba podala návrh na reštrukturalizáciu. Ak ho veritelia a súd neschvália, hrozí konkurz. V súčasnosti teda veritelia na čele s financujúcou bankou čakajú na ďalšie kroky. „Komunikácia s klientom a ostatnými participujúcimi subjektmi prebieha štandardne,“ hovorí J. Lukáčová. Projekt naďalej patrí spoločnosti Nadlan, na ktorej sú podľa nej ďalšie kroky.
Informácie TRENDreality.sk hovoria o úvere v hodnote niekoľko desiatok miliónov eur. Ďalšie peniaze majú chýbať dodávateľom, napríklad výrobcom okien i niekoľkým menším. Generálnym dodávateľom výstavby je Metrostav.
Aby toho v 3nity nebolo málo, problematickou sa podľa informácií TRENDreality.sk stáva aj správa a údržba objektu, rovnako ďalší predaj „Nateraz sme utlmili aktivitu pri predaji bytov,“ potvrdzuje Miroslav Barnáš, slovenský šéf poradenskej firmy Jones Lang LaSalle, ktorá sa na ňom taktiež zúčastňovala. Developerská spoločnosť zatiaľ na otázky ohľadom aktuálnej situácie neodpovedala.
V bratislavskej biznis zóne tak po lete 2012 ostáva veľký rozostavaný projekt. Kým prvý vežiak už pozná svojich obyvateľov, otáznikom ostáva rozostavaný druhý, kde stojí hrubá stavba bez okien. Najvyššia, 26-podlažná, veža bude naplno čeliť nepriaznivým poveternostným podmienkam, čo môže viesť k chátraniu samotného objektu. Platí, že čím neskoršie dokončenie, tým drahšie.
Rovnako otázny je osud prepadnutej strechy na polyfunkčnej podnoži. Nakoľko proces zosplatnenia úveru a konkurzu má svoje základy ešte dávno predtým, tento to už pravdepodobne neovplyvní. V očiach potenciálnych záujemcov však znižuje atraktivitu 3nity. Bude uvedená do pôvodného stavu podľa projektu, zdôrazňoval developer krátko po udalosti. Dnes je otázkou, kto sa opravy chopí.
Do úvahy pripadá niekoľko scenárov. Jedným je úspešné ukončenie konkurzu a prísne sledovanie aktivít developera zo strany veriteľov, čo by mohlo znamenať dokončenie projektu za cenu finančných strát. Alebo môže prísť k predaju projektu novému investorovi, prípadne jeho dokončeniu a predaju v réžii banky. Tak či onak, scenériu Bratislavy 3nity zrejme tak skoro nedoplnia.
Foto - Philip Darázs