Situácia na slovenskom a českom trhu s nehnuteľnosťami, aj v hlavných mestách Prahe a Bratislave, je si v mnohom podobná. Dopyt prevláda nad reálnou ponukou, chýba nájomné bývanie a sociálne bývanie pre stredné a nižšie vrstvy vo veľkých mestách. Najmä po roku 1989 enormne narástlo osobné vlastníctvo bytov a dlhodobo stúpajú ceny bytov aj rodinných domov. Pre ilustráciu, Ministerstvo pre miestny rozvoj ČR uviedlo odhad, v ktorom uvádza, že od roku 2010 do roku 2019 stúpli priemerné ceny bytov o 57 percent, pričom priemerná mzda v uvedenom období vzrástla o 42,9 percent.
Potrebné sú moderné zákony
Tu sa podobnosť medzi krajinami nekončí. Preniesla sa aj do legislatívy. Česká a slovenská vláda pripravujú prepotrebné nové zákony, ktoré majú, okrem iného, zjednodušiť komplikované stavebné konanie a pomôcť stavebníkom pri ďalšej výstavbe a pri želanom rozvoji miest a obcí.
Na Slovensku má vzniknúť po desiatkach rokov a mnohých novelizáciách nový zákon o územnom plánovaní a samostatný zákon o výstavbe z dielne podpredsedu vlády pre legislatívu Štefana Hollého, ktorý vzbudil kritiku samospráv. Má priniesť digitalizáciu, zredukovať procesy v stavebnom konaní, či zaviesť špecializovaný osobitný stavebný úrad. V súčasnosti sú však stavebné úrady v mestách a obciach ako prenesený výkon štátnej správy.

Holého návrh stavebného zákona v očiach samospráv: Je nevykonateľný a neprijateľný
Pozor na lehoty v konaní
Český návrh zákona predstavila ministerka pre miestny rozvoj Klára Dostálová na konferencii Budúcnosť developmetu a výstavby v Prahe II (8.4.). Výsledné znenie nového českého stavebného zákona bude zaujímavé aj pre veľké developerské skupiny zo Slovenska, ktoré majú v ČR svoje aktivity.
Ministerka vo svojom vystúpení pomenovala jednu z dôležitých boľačiek uplatňovania zákona, a tou je najmä nedodržiavanie lehôt v stavebnom konaní. „ Zásadné je dodržiavanie lehôt. Nie je tu priestor na to, aby občan, keď niečo nesplní voči štátu, dostal okamžite pokutu, a keď štát nesplní niečo voči občanovi, tak sa nedialo vôbec nič,“ povedala kriticky K. Dostálová. Zdôraznila, že investície do bývania sú pre českú vládu veľmi dôležité, rovnako ako je v tejto súvislosti efektívne využitie financií z eurofondov pre Českú republiku. Ďalšou možnosťou ako ich uplatniť, je zmena využitia schátraných budov v tzv. brownfieldoch (v bývalých priemyselných lokalitách) v prospech verejného záujmu. Princípmi návrhu zákona sú v skratke jedno konanie namiesto súčasného územného a stavebného, integrácia dotknutých orgánov, stanovenie lehôt, opatrenia proti nečinnosti, apelačný princíp aj digitalizácia konania. Ak sa podarí presadiť nový stavebný zákon, tak K. Dostálová verí, že zrýchlenie stavebného konania rozhýbe bytovú výstavbu najmä vo veľkých mestách.
- Harmonogram prijatia zákona
Tretie čítanie zákona v zákonodarnom zbore by malo byť na prelome apríla a mája.
Podpis prezidenta Miloša Zemana v júli tohto roka. Zákon nadobudne účinnosť postupne.
Od januára 2022 má byť zriadený Najvyšší stavebný úrad.
Od 1. júla 2023 má byť zákon účinný celý.
Český trh očami developerov
Na konferencii vystúpil aj Michal Vacek z analytickej spoločnosti CEEC Research so zaujímavými výsledkami februárového prieskumu názorov českých developerov. Tí očakávajú, že v prvom aj v druhom polroku 2021 stúpne ponuka rezidenčných nehnuteľností v ČR, v prípade hlavného mesta v prvom polroku o 2,4 percent, v druhom polroku o 2,6 percent . Až 72 percent opýtaných sa zhodlo, že ich ceny stúpnu, 61 percent si nemyslí, že by sa dopyt znížil. Dôvodom rastu cien je nedostatok bytov a domov a k najväčšiemu zdražovaniu dochádza v širšom centre miest, potom v dojazdovej vzdialenosti od miest a v samotnom centre mesta. Predpokladom pre pokles cien v ČR by podľa developerov bola ekonomická kríza (47 percent), pokles dopytu (36 percent), bankové obmedzenia, napríklad obmedzenie hypoték (22 percent) a iné príčiny (28 percent).
