Z údajov Štatistického úradu SR vychádza, že takmer 122-tisíc ľudí pracujúcich v Bratislavskom kraji má bydlisko v inom kraji Slovenska. Približne 44-tisíc ľudí pracujúcich v Bratislavskom kraji má bydlisko v Trnavskom kraji.
Okrem iného je problémom nízka dostupnosť bytov v Bratislave, aj ich vyššie ceny. V hlavnom meste Slovenska chýba odhadom 40-tisíc bytov. Tí, ktorí pracujú v Bratislave preto často hľadajú bývanie v okolitých satelitoch, kde sú nehnuteľnosti cenovo dostupnejšie.
Okolitým obciam rastie počet obyvateľov
Ako informuje portál bratislavaden.sk, prvý veľký bum s výstavbou satelitných obcí sa v okolí Bratislavy začal v roku 2008. Od toho času okolitým oblastiam počet obyvateľov stále rastie.
Dokonalým príkladom je bratislavský satelit Hviezdoslavov, kde počet obyvateľov za posledných 15 rokov narástol až 15-násobne. Pokiaľ mala obec v roku 2011 s trvalým pobytom prihlásených približne 600 obyvateľov, v roku 2022 ich bolo už takmer 2 500.
Viac ako 3 000 obyvateľov však pribudlo za posledných 10 rokov aj Dunajskej Lužnej a Slovenskému Grobu. Vyhľadávaný je ale aj Chorvátsky Grob, Malinovo, Rovinka či Miloslavov.
Satelity sa budú aj naďalej rozširovať
Vladimír Kubrický, analytik Realitnej únie Slovenskej republiky pre magazín Forbes uviedol, že v súčasnosti je zaujímavé aj bývanie medzi Bratislavou a Trnavou.
Peter Porubský, senior PR manažér portálu Nehnuteľnosti.sk zas podotkol, že kúpou bývania v dedinách v okolí Bratislavy sa dá v prípade bytov ušetriť, v porovnaní s hlavným mestom asi 20 až 30 percent. V prípade domov zas môže ísť o úsporu vo výške 30 až 50 percent.
Manažér portálu Nehnuteľnosti.sk však pre Forbes pripomenul, že v súvislosti s kúpou nehnuteľnosti v podobných lokalitách je nutné zvážiť aj iné náklady, napríklad tie na dopravu.
„Ceny nehnuteľností sú síce za Bratislavou nižšie, no ani tam to nie je lacný špás. Pezinok či Senec patria dokonca medzi najdrahšie mestá na Slovensku, cenou predbiehajú aj niektoré krajské mestá. Byt v nich stojí v porovnaní s hlavným mestom o štvrtinu menej,“ konštatuje.
Aj napriek tomu P. Porubský predpokladá, že sa budú satelity aj naďalej rozširovať.
„Vidíme, že aj okolie D1 sa s novými zjazdami pripravuje na ďalšie rozširovanie okolo Bernolákova, respektíve Chorvátskeho Grobu. Takisto nová diaľnica R7 otvorila priestor pre ďalšie projekty na juh od Bratislavy. Preto sa dá očakávať, že satelity sa budú ďalej rozširovať až po Dunajskú Stredu, respektíve sa zahustí celý priestor až po Senec,“ uzavrel P. Porubský.