Veľkolepý projekt bratislavských dvojičiek so 450 bytmi v 41-podlažných vežiakoch sa zrejme realizovať nebude. V najbližších dňoch sa totiž začína dražba väčšej časti pozemku na Račianskej ulici, na ktorú má záložné právo Privatbanka patriaca do portfólia Penty. Informáciu priniesol denník Pravda.

Investorská spoločnosť projektu Slovany Futuris Properties rozhodnutie rešpektuje a ďalší vývoj necháva na nového majiteľa, či banku. Podpredseda predstavenstva Vladimír Vrtiak ešte začiatkom roka pre TRENDreality.sk hovoril o hľadaní investora a riešení financovania. Oficiálna webstránka projektu už niekoľko týždňov ponúka len informáciu o nedostupnosti.

Dôvody pre uplatnenie záložné práva ani jedna zo strán nezverejnila, tým však môže byť nesplácanie úveru na pozemok. Do dražby ide nadpolovičná časť z 2,5-hektárového pozemku, vyvolávacia cena určená znalcom je 19 miliónov eur. Prvé kolo dražby sa podľa Pravdy uskutoční 14. októbra.

     ● Prečítajte si ako prebiehajú dražby nehnuteľností.

Slovany mali byť so 130 metrami jednou z najvyšších stavieb v hlavnom meste. Investor plánoval štart výstavby ešte na začiatok roka 2008, dlho však nevedel získať stavebné povolenie, ktoré prišlo až koncom vlaňajška. V čase najhoršej situácie na realitnom trhu, na prelome rokov 2008 a 2009, zástupcovia hovorili o zmenách v projekte. Kvôli nezáujmu klientov a bánk sa väčšie byty prekreslili na menšie a ceny mali ísť nižšie, ako pôvodne určených 1 700 až 3-tisíc eur/m2 s daňou.

Predaj sa rozbehol ešte koncom roka 2007, všetky dovtedy prijaté rezervácie firma podľa V. Vrtiaka vrátila. Pozemok bývalých elektrotechnických závodov je vyčistený a pripravený pre výstavbu už dlhšiu dobu. V susedstve chystá projekt ďalšia spoločnosť – rakúska Wien-Süd, ktorá však pôvodný názov svojho obytného komplexu Nové Slovany zmenila na Neovia.

História projektu:

     ● Pri Račianskej vyrastú Slovany (zverejnené 13.11.2006)

     ● Slovany narastú do 130 metrov (zverejnené 21.11.2007)

     ● Slovany bežia podľa plánu, no s meškaním (zverejnené 17.9.2008)

     ● Slovany stále lovia investora (zverejnené 14.1.2009)

Vizualizácia na titulke - Futuris Properties