Ak by sa robil rebríček stavieb, v ktorých sa písali dejiny novodobého Slovenska, budova na Tomášikovej ulici v Bratislave by v ňom určite figurovala na horných poschodiach. Práve tu dlhé roky sídlilo Hnutie za demokratické Slovensko.

Pamätných momentov budovy je veľa, jeden však akoby predznamenal jej budúcnosť. Boli nimi parlamentné voľby v roku 2010, keď sa strana Vladimíra Mečiara prvýkrát nedostala do parlamentu. Práve v sídle sa celé dva dni pred novinármi ukrýval aj bývalý premiér. V. Mečiar z centrály odchádzal bez slov a v ďalších rokoch sa už len špekulovalo, čo bude s budovou na pomerne lukratívnej ulici.

Jej majiteľom nebolo HZDS, ale samotný Vladimír Mečiar. Takýmto spôsobom mala strana splatiť dlh asi milión eur voči vtedy už bývalému predsedovi. O tom, že budova je už predaná, informoval denník Plus 1 deň koncom minulého roka. Budovu kúpila spoločnosť Downtown Invest Slovakia.

Posledný symbol HZDS končí, centrálu strany menia na apartmány

Centrála HZDS Zdroj: Sita/T. Benedikovič

V týchto dňoch je už v budove čulý ruch. „Na projekte momentálne prebiehajú vypratávacie a demolačné prípravy,“ hovorí pre TREND Reality majiteľ realitnej kancelárie Re/Max – Elite Andrej Churý. Známe sú už aj podrobnosti prestavby. Projekt ponesie názov Tomášikova.sk a na trh ponúkne 67 apartmánových garsóniek a dvojgarsóniek.

Ich ceny sa pohybujú v rozmedzí od 2 300 do 2 700 eur za štvorcový meter. Jednoizbový apartmán s rozlohou 28 štvorcových metrov vrátane loggie stojí necelých 64-tisíc eur. V ponuke je však aj trojizbová verzia s cenou 129-tisíc eur. V tejto cene prislúcha aj záhrada s rozlohou 82 štvorcových metrov.

„Predaj je spustený od 15. decembra a záujem je nad očakávanie,“ konštatuje A. Churý. Podľa internetovej stránky projektu je aktuálne voľných ešte 38 apartmánov. Apartmány sú predávané v plnom štandarde, kde väčšina jednotiek má francúzske balkóny a spodné byty aj spomínané predzáhradky.

Developer predáva aj parkovacie miesta či pivničné kobky. V prvom prípade si pýta osemtisíc eur, v druhom prípade ceny predajca neuvádza. Za slovenskou firmou stojí česká spoločnosť Downtown Invest, ktorá vznikla v roku 2014 a špecializuje sa okrem iného aj na nákup nedokončených prípadne zanedbaných nehnuteľností. Pôsobí najmä v Česku.