Ide už o štvrtú verziu výstavby na pozemkoch patriacich spoločnostiam Ister I a II vlastneným rodinou Trajterovcov. Pred krízou tu chceli v rámci združenia investorov stavať šesť vežiakov s výškou 100 až 120 metrov, pred dvomi rokmi predstavili na polovici územia skromnejšie plány.

Aktuálne predložili na posúdenie vplyvov na životné prostredie polyfunkčný komplex s dvomi výškovými budovami na druhej polovici územia s rozlohou takmer 1,2 hektára. Zastavať ho plánujú na 30 percent, štvrtinu má pokryť zeleň.

Komplex Portum tvorí päť stavebných objektov. Na spoločnej dvojpodlažnej podzemnej garáži s technickými priestormi a pivničnými kobkami sú navrhnuté dve výškové budovy – 36-podlažná s výškou 115 metrov a osempodlažným priľahlým objektom na Košickej ulici a 30-podlažná s výškou 97 metrov prepojená so sedempodlažným hotelom na križovatke Košickej a Landererovej.

Portum: oproti Panorama City vyrastú ďalšie stometrové dvojičky

Polyfunkčné komplexy Portum a Ister - vizualizácia Zdroj: EIA / TK Estate

Ďalšími objektmi sú šesťpodlažný hotel a zimná záhrada prepájajúca veže na úrovni parteru. Vo vnútrobloku má vzniknúť verejný park s detským ihriskom a vyvýšeným námestím, ktoré sa prelieva cez schodisko na vstupné námestie s fontánou.

Vo výškových budovách sa počíta s bývaním. Spolu má vzniknúť 490 bytov a ateliérov. Prevažujú dvojizbové byty, ktorých je navrhnutých 286, trojizbových má byť 115 a iba dva majú byť väčšie, nad 90 štvorcových metrov. Doplní ich 87 ateliérov.

V parteri majú byť služby ako reštaurácie, kaviarne, bufety, jedálne, malé obchodíky, butiky či stánky. Priestor tu majú dostať aj galéria, výstavné priestory, denná klinika, kúpele, relaxačné centrum, fitness. V podzemných garážach je navrhnutých 656 parkovacích miest s vjazdom a výjazdom cez novovybudovanú spojnicu Chalupkovej a Landererovej ulice.

Ide o podobný koncept ako Panorama na opačnej strane Landererovej. Autorom návrhu je štúdio A1 Architecture Branislava Kaliského. Projekt vlastníci rozvíjajú tak, aby bol na výstavbu pripravený v roku 2019. Čas výstavby odhadujú na dva roky a celkové náklady na 55 miliónov eur. Už dlhší čas sa však na realitnom trhu hovorí o predaji týchto pozemkov. V blízkych lokalitách už v posledných rokoch došlo k vlastníckym zmenám a sceľovaniu.

Portum: oproti Panorama City vyrastú ďalšie stometrové dvojičky

Polyfunkčné komplexy Portum a Ister - vizualizácia Zdroj: EIA / TK Estate

Projekt je však umiestnený na časti pozemku po bývalej rafinérii Apollo, ktorá bola zničená pri bombardovaní v roku 1944. Výstavba si preto bude vyžadovať nákladné odčerpanie ropných látok a odstránenie kontaminovanej zeminy. „Pri výkopových prácach nemožno vylúčiť prítomnosť betónových podzemných konštrukcií s potrubím s obsahom ropných látok, ako aj výskyt nevybuchnutej munície,“ píše sa k tomu v zámere.

Portum: oproti Panorama City vyrastú ďalšie stometrové dvojičky

Pozemky pre projekty Portum a Ister Zdroj: TREND Reality

V štádiu prípravy je aj projekt Ister Tower na druhej časti pozemku. Počíta s 313 bytmi a 8 ateliérmi, hotelom so 177 izbami, 800 štvorcovými metrami obchodnej plochy a takmer štyritisíc štvorcovými metrami kancelárií.

V podzemnej garáži k nim vznikne 665 parkovacích stojísk. Vežiak vidno aj na aktuálnych vizualizáciách komplexu Portum. Pozemok patrí tiež rodine Trajterovcov, ktorí na tomto mieste pred dvomi rokmi predstavili druhú verziu zámeru Apollo Towers.