Ponukové ceny bytov a domov na Slovensku v prvom štvrťroku medziročne stúpli o 23,3 percenta, oproti predchádzajúcemu štvrťroku potom o 8,5 percenta. ČTK o tom informovala slovenská centrálna banka (NBS), ktorá od tohto roku zmenila metodiku výpočtu cien rezidenčných nehnuteľností. Podľa analytikov NBS vývoj na trhu zrejme ovplyvnili zvyšujúce sa úrokové sadzby z úverov.

Bývanie zdražuje dlhodobo

Bývanie na Slovensku zdražuje dlhodobo, ceny bytov a domov opakovane prepisovali skoršie maximá. V prvom tohtoročnom štvrťroku priemerná cena za meter štvorcový v rezidenčných nehnuteľnostiach dosiahla 2 510 eur, čo zhruba zodpovedá dvojnásobku priemernej mesačnej mzdy v krajine. NBS kvôli novej metodike revidovala údaje o cenách nehnuteľností za minulý rok.

„Výrazný medzikvartálny rast cien pravdepodobne úzko súvisí s postupne sa zvyšujúcimi úrokovými sadzbami v komerčných bankách. Domácnosti sa na realitnom trhu snažili využiť ešte stále nízke sadzby, čím ceny tlačia smerom nahor," uviedli v komentári analytici NBS.

Zvyšovanie úrokov

Komerčné banky na Slovensku v poslednom období opakovane hlásili zvyšovanie úrokových sadzieb z hypotekárnych úverov, ktoré boli predtým na rekordnom minime. Slovensko sa ako člen eurozóny riadi menovou politikou Európskej centrálnej banky (ECB). Jej prezidentka Christine Lagardeová tento týždeň povedala, že depozitná sadzba ECB sa zrejme dostane z negatívneho pásma do konca septembra a mohla by sa potom ďalej zvyšovať, pokiaľ nebude vidieť, že sa inflácia stabilizuje na cieľových dvoch percentách.

K zvýšeniu úrokových sadzieb už pristúpili centrálne banky v Spojených štátoch (Fed) aj v Británii. Tiež Česká národná banka (ČNB) v súvislosti s vysokou infláciou už opakovane zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu, v regióne strednej Európy najviac.