Poľsko má umožniť vlastníkom zvyšovanie nájomného v regulovaných bytoch a prijať ďalšie opatrenia preto, aby majitelia mohli vyberať trhové nájomné. Zároveň má zabezpečiť dostatok dostupného bývania pre sociálne slabšie vrstvy obyvateľov. Vyplýva to z rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu.

Poľsko súhlasí s prepracovaním zákonov obmedzujúcich výšku nájomného po tom, čo Európsky súd rozhodol v prospech jednej vlastníčky bytového domu. Tá podala na štát žalobu, pretože vyberané nájomné jej nekompenzovalo ani náklady na údržbu domu, cituje agentúra AP vyjadrenie Európskeho súdu.

Poľsko musí upraviť reguláciu nájomného

Podľa podmienok mimosúdneho vyrovnania, ktoré nasledovalo po rozhodnutí v roku 2006, francúzska občianka poľského pôvodu, ktorá nemohla používať svoj dom a vyberať adekvátne nájomné, dostane ako kompenzáciu škôd od štátu 240-tisíc poľských zlotych (zhruba 70-tisíc eur) a 6 500 eur za súdne výdavky.

Regulácia nájomného má korene v časoch socializmu, kedy nájomníci mali zaručený dlhodobý nájom za symbolické ceny a majitelia prakticky nemali šancu ich vysťahovať. V Poľsku sa regulovanie nájmov týka zhruba 100-tisíc vlastníkov, pričom z toho profituje približne 900-tisíc nájomníkov. Podobné zákony platia aj na Slovensku a v Českej republike, kde sa zástupcovia vlastníkov súdia so štátom na európskom súde. Na Slovensku sa mala deregulácia skončiť v tomto roku, no vláda chce posunúť termín na neskôr.

Foto - www.planetizen.com