Od 15. júla 2023 platí zmena vo vyplácaní príspevku na bývanie, ktorý je súčasťou pomoci v hmotnej núdzi.

Okrem toho budú sumy príspevku na bývanie diferencované podľa počtu členov domácnosti a bude zavedené jednorazové mimoriadne predsunutie valorizácie súm pomoci v hmotnej núdzi. O týchto zmenách informovalo ministerstvo práce.

Miesto dvoch úrovní ich bude päť

„Doteraz mala výška príspevku dve úrovne, prvá bola stanovená pre jednotlivca, druhá pre domácnosť s viacerými členmi. Od polovice júla má výška vyplácaného príspevku päť úrovní. Štvorčlenná rodina si tak napríklad prilepší takmer o 115 eur mesačne," uviedlo ministerstvo.

Cieľom zvýšenia a rozšírenia príspevku na bývanie by mala byť pomoc s preklenutím nepriaznivej situácie ľudí odkázaných na pomoc v hmotnej núdzi.

Jednorazové mimoriadne predsunutie valorizácie súm pomoci v hmotnej núdzi z pôvodne stanoveného 1. januára 2024 na 1. október 2023 má pomôcť s pokrytím zvýšených výdavkov na zabezpečenie životných potrieb z dôvodu rastúcej inflácie.

Vďaka tomuto predsunutiu príjemcovia dostanú zvýšenú pomoc už v novembri.

Komplikácie so zavedením

Ministerstvo zároveň varovalo pred možnými komplikáciami so zavádzaním týchto zmien v informačných systémoch rezortu práce. Je preto možné, že niektorým z poberateľov nebude zvýšený príspevok na bývanie vyplatený v auguste.

Avšak chýbajúca suma by mala byť vyplatená v septembri.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke pohľad na panorámu hlavného mesta SR z Bratislavského hradu 25. júna 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Štatistické paradoxy: Bratislavčania sú najbohatší, kým sa nezapočíta bývanie