Navrhovať interiér pre už nie deti ale ešte ani nie dospelého vo veku od dvanásť do osemnásť je vždy veľkou výzvou a radosťou. Ten zvláštny vek má aj svoje špecifické nároky na interiér.

Treba dbať na to, že ide ešte o dieťa, ktoré potrebuje priestor na hru a školáka,  ktorý potrebuje priestor na učenie. Zároveň ale ide už aj o mladého človeka, ktorý potrebuje priestor na stretnutie s kamarátmi či prvými platonickými láskami.

Pozeráte sa na podkrovnú izbu s rozmermi 470 x 340 cm, ktorú obýva mladý muž. Poskytuje dostatok miesta na splnenie všetkých požiadaviek.

Pracovný stôl logicky dostal miesto pod strešným oknom. Keďže som ho netradične otočila do priestoru, a nie pozdĺž steny, vzniklo akési „vrecko“, do ktorého sa zmestila veľká a 160 centimetrov široká posteľ.

Odporúčam dať posteľ vždy do chráneného rohu tak, aby nebola oproti dverám alebo na ceste medzi dverami a oknom v „energetickom prievane". Ešte väčšie súkromie poskytuje deliaca polica, do ktorej sa zmestí všetko potrebné pre mladého školáka.

Podkrovná izba pred prahom dospelosti

Študentská izba 1 Zdroj: Jasna Opavská

V priestore oproti dverám trónia dva sedacie vaky a stolík. Umiestnené sú tak, že debaty, hry či pozeranie filmov s priateľmi, bude pre mladého muža a jeho návštevy pohodové a štýlové. 

Do podkrovnej izby odporúčam vybrať jeden výrazný farebný prvok a jeho farebnosť "rozšíriť" do ostatnej časti priestoru. Ja som sa inšpirovala pásikavým sedacím vakom. Výrazné farebné odtiene podkrovnú izbu rozžiaria a presvetlia. 

Nábytok a podlaha sú veci ktoré sa nemenia tak často, preto zvoľte radšej striedmu a nadčasovú farebnosť. V tomto prípade je to šedá a biela. Farebne sa môžete vyblázniť na stenách a doplnkoch. Keď vás časom omrzia steny, ľahko sa premaľujú a doplnky vymenia za iné.

Dizajn: Jasna Opavská