Byty a domy na lukratívnom bratislavskom kopci v očiach mnohých na lukratívnosti už stratili. Koliba síce ponúka podarené výhľady na mesto a blízkosť karpatských lesov a kopcov, problémom sú však cesty navrhnuté pre omnoho menej obyvateľov, ako aj neustále zahusťovanie. Na kopci možno nájsť viacero drahých a okázalých víl učupených za ešte drahšími a okázalejšími. V tom lepšom prípade je výhľad na Bratislavu aspoň z kúpeľne, v tom najhoršom vôbec.

Do prostredia zaklincovaného neregulovanou individuálnou výstavbou a budovaním menších bytoviek raz za čas prídu developeri schopní a ochotnejší vybudovať rozsiahlejšie územia aj s príslušnou infraštruktúrou. Obytný projekt pomenovaný Vinohradis od poľského developera s izraelským kapitálom – Globe Trade Centre (GTC), svoje okolie zbadal a rešpektoval.

Vinohradis ponúka bytový dom a mestské vily, dokopy ide v tejto prvej fáze o necelých 180 bytov. Bytový dom umiestňuje väčšinu bytov smerom k Sliačskej ulici, z ktorej vybudoval developer aj široké nové pripojenie. Nad bytovkami sú mestské vily s ešte väčšími a drahšími bytmi a napríklad aj malým detailom – interiérovými dverami potiahnutými až po strop. Hoci aj bytovky ponúkajú atypické, vyššie dvere, než je bežné. Strop to opticky posúva o mnoho centimetrov nahor.


NOVINKA v Rande s realitou.
Práve čítate Pochvala urbanizmu, hana práci. Vinohradis (redakčné hodnotenie).
Prepnite na Vinohradis: Trochu burčiak, viac šampanské (odborné hodnotenie).


Pochvala urbanizmu, hana práci. Vinohradis

Lacnejšie byty ponúkajú za ceny od 2 100 eur za štvorcový meter v bytovke a medzi 2 500 a 3-tisíc eur vo vilách. To je výrazne nad súčasným priemerom cien bratislavských novostavieb. Na druhej strane v prípade Vinohradisu klient nekupuje byt v zahusťovačke, ale pripláca si aj nanovo vybudovanú cestu, príjemné dotiahnutú architektúru, či netradičné, hodnotne pôsobiace fasády. Ani dispozície nie sú zlé, skôr pôsobia triezvo a logicky navrhnuté.

Poteší jednotný označovací systém na bytovky, ulice, aj jednotlivé poschodia a dvere (klik pre foto), ako aj vo väčšine prípadov veľkoryso dimenzované spoločné priestory. Taktiež výťahy v bytovkách sú o niečo väčšie ako inde (klik pre foto), hoci schodisko je tradične úzke (klik pre foto).

Pochvala urbanizmu, hana práci. Vinohradis

Veľkým prekvapením a až plytvaním priestoru sú pivnice. Na úkor veľkých chodieb ako pre tanky mohol radšej developer pridať inak tiež celkom fajn priestranným samotným kobkám (klik pre foto). Podobne priestranné sú garáže (klik pre foto), kde ešte poteší „doťuk“ v zadnej časti parkovacieho miesta tak, aby doň vodič narazil kolesami a nie rovno do steny za ním.

GTC má však v prípade parkovacích miest zvláštnu politiku. Menšie byty majú jedno státie, väčšie dve, keby si však chcel klient dokúpiť ďalšie, tak musí počkať až sa všetko vypredá a keď ostanú nejaké státia voľné, môže sa spýtať developera na cenu.

Pochvala urbanizmu, hana práci. Vinohradis

Doslova nevhodné je umiestnenie klimatizačných jednotiek na balkónoch, či terasách drahých bytov (klik pre foto). Pri cene okolo 2 500 eur za štvorec by sa patrilo mať ohyzdné a hlučné skrine upratané na strechách. Naopak, klimatizácia je už v tejto cene žiadaná, hoci ju majú len byty vo vyššie položených mestských vilách. Nižšie položené bytovky majú len predprípravu.

Z Vinohradisu stoja za to aj výhľady na Bratislavu, len málo bytom niečo prekáža v ceste. Nedostatkom môže byť blízkosť rušnej železničnej trate, avšak developer v minulosti hovoril o vybudovaní protihlukovej i bezpečnostnej bariéry v smere od strmého svahu. Kopec sa na výstavbe prejavil aj negatívne – predzáhradky niektorých bytov v spodných bytovkách muselo GTC ukončiť nevkusným betónovým múrom podopierajúcim tony zeminy nad ním. Až počas výstavby sa totiž prišlo na to, že sa svah posúva.

Pochvala urbanizmu, hana práci. Vinohradis

Najväčším nedostatkom Vinohradisu je drobná remeselná práca, ktorej (ne)kvalitu vidno na viacerých miestach. Či už ide o lišty parkiet, okraje okenných parapet alebo nepravé uhly. Viac o remeselnom zvládnutí projektu hovorí stavebný odborník v druhom článku Rande s realitou.

Mínusom projektu je i meškajúce dokončenie a kolaudácia, ktoré boli pôvodne naplánované už na jar tohto roka. Napokon však prebehla až na jeseň. Otázna je v budúcnosti aj výstavba okolo existujúcej prvej etapy Vinohradisu, ktorá projektu hrozí. GTC totiž v lokalite vlastní až približne 10 hektárov a i keď zrejme nebude v záujme spoločnosti zahustiť tie existujúce, niektoré výhľady nová výstavba určite ovplyvní.

Pochvala urbanizmu, hana práci. Vinohradis

Celkovo však Vinohradisu nemožno uprieť fakt, že vnímal aj svet okolo a tomu prispôsobil nielen architektúru, ale aj orientáciu projektu. Záverečný dojem by bol však omnoho pozitívnejší, keby sa podarilo odstrániť drobné chyby v oblasti remeselného spracovania vyvolávajúce nedôveru k projektu.


NOVINKA v Rande s realitou.
Práve čítate Pochvala urbanizmu, hana práci. Vinohradis (redakčné hodnotenie).
Prepnite na Vinohradis: Trochu burčiak, viac šampanské (odborné hodnotenie).


Pochvala urbanizmu, hana práci. Vinohradis

Rande s realitou recenzovalo aj ďalšie projekty. Prečítajte si všetky.

Foto - Ľuboš Mistrík