Počet vydaných povolení na výstavbu nových bytov v Nemecku sa v prvom polroku tohto roka znížil o viac ako štvrtinu, keďže stavitelia domov bojujú s vysokými úrokovými sadzbami.

Nemecké úrady od januára do júna schválili výstavbu 135 200 bytov. To bolo o 50 600 alebo 27,2 percenta menej ako v rovnakom období minulého roka. V júni počet vydaných povolení medziročne klesol o 28,5 percenta na 21 800. Počet stavebných povolení klesá už niekoľko mesiacov napriek tomu, že dopyt po bývaní zostáva enormný.

K poklesu stavebných projektov naďalej prispievajú rastúce náklady na výstavbu a čoraz horšie podmienky financovania, uviedol štatistický úrad. Stavebné povolenia sú dôležitým ukazovateľom stavu nemeckej ekonomiky, najmä vzhľadom na nedostatok bytov v mnohých nemeckých mestách.

Údaje zahŕňajú stavebné povolenia na byty v novostavbách, ako aj na prestavby. Štatistiky poukazujú na pokračujúci pokles stavebných povolení pre všetky druhy budov. Od januára do júna bolo schválených 111 500 bytov v nových bytových domoch, čo je takmer o 31 percent menej ako v rovnakom období minulého roka.

Nemecké ministerstvo výstavby nedávno priznalo, že koaličná vláda nesplní svoj cieľ postaviť ročne aspoň 400 000 nových bytov.

Na ilustracnej snimke vystavba bytovych domov v Bratislave.
Neprehliadnite

Aktivita v nemeckom stavebnom sektore klesla v júli najprudšie za 2,5 roka