Prvé podrobnosti o projekte Emporia Towers prenikli na verejnosť začiatkom roka 2007. Developer Mondan Invest chcel spolu s investorskou spoločnosťou ALK Varian Shop postaviť na Panónskej ceste dve kancelárske veže najvyššieho štandardu.

Veľké plány

„Do výstavby, na ktorú už máme stavebné povolenie, investor vloží zhruba 1,2 miliardy korún,“ hovoril pred vyše desiatimi rokmi pre TREND Reality konateľ spoločnosti Mondan Invest Ladislav Kianička. Komplex mali tvoriť dve 14-podlažné veže, ktoré okrem kancelárskych priestorov mali ponúknuť aj 800 štvorcových metrov obchodných priestorov a 341 parkovacích miest.

V Petržalke prekresľujú  projekt, namiesto kancelárií postavia 336 bytov

Pôvodné vizualizácie projektu Emporia. Zdroj: QPG

O architektonickú stránku sa postaralo štúdio Siebert + Talaš. Developer pritom pôvodne hovoril, že veže by mohli prvých nájomcov privítať už v septembri 2008. Plány sa však omeškali. Rok po ich zverejnení sa totiž menil majiteľ. Od investorskej spoločnosti ALK Variant Shop odkúpila vo februári 2008 projekt skupina Quinlan Private Golub.

Ostrý štart projektu ohlásil investor pred letom 2008, teda pár týždňov pred vypuknutím hospodárskej krízy. Veril si natoľko, že prvú vežu začínal stavať špekulatívne, bez prísľubu akéhokoľvek väčšieho nájomcu. „Veríme v túto lokalitu a región, naše projekty v strednej Európe sú vždy plne prenajaté ešte pred kolaudáciou,“ presviedčal marketingový riaditeľ pre strednú Európu Guy Speir.

Reštart na ceste

Nenaplnil sa ani ďalší termín dokončenia, ktorý si investor stanovil. Prvú vežu chcel mať hotovú v treťom kvartáli 2009. Vo februári 2009 mal pritom vykopanú jamu a hľadal dodávateľa pre ďalšiu fázu.

V Petržalke prekresľujú  projekt, namiesto kancelárií postavia 336 bytov

Miesto, na ktorom ma vyrásť nový rezidenčný projekt. Zdroj: Google Street View

„Snažíme sa v čo najväčšej miere využiť súčasnú situáciu na trhu v náš prospech, keď klesajú i ceny stavebných prác a materiálov. Realizujeme preto tendrovací proces postupne. Predpokladám, že ďalšia fáza výstavby prvej budovy sa rozbehne naplno v polovici marca,“ konštatoval začiatkom roka 2009 leasingový a marketingový manažér Quinlan Private Golub Peter Píša.

o štyri mesiace však bolo všetko inak. „V dnešnej obchodnej klíme je kľúčovým slovom rozvážnosť,“ konštatoval G. Speir a médiám potvrdil, že projekt až do odvolania pozastavujú. O ďalšom osude mal rozhodnúť trh.

Okolo projektu bolo dlhé roky ticho. Pozemky pritom v lete 2016 zmenili majiteľa. Novým vlastníkom sa stala spoločnosť Lotus design, ktorá požiadala o zmenu stavby pred dokončením. Z nej vyplýva, že sa výrazne mení využitie projektu.

„Celková výška objektu zostáva zachovaná, avšak zmenou účelu a úpravou konštrukčnej výšky podlaží je počet nadzemných podlaží zvýšený zo 14 na 15. Rovnako je zvýšený počet podzemných podlaží z troch na štyri,“ píše sa v investičnom zámere.

Minimum kancelárií

Druhé a tretie nadzemné podlažie má v oboch vežiach slúžiť pre administratívne priestory. Rozdiel je však vo využití zvyšnej časti projektu. Prvý vežiak má slúžiť ako bytový dom, v ktorom bude 168 bytových jednotiek. Druhý má ponúknuť rovnaký počet apartmánov, ktoré majú slúžiť na krátkodobé pobyty. Investor pritom v zámere hovorí o tom, že dispozície apartmánov budú „identické s bytmi“.

V Petržalke prekresľujú  projekt, namiesto kancelárií postavia 336 bytov

Takto by mal vyzerať pozmenený projekt na Panónskej ceste. Zdroj: Lotus design

Dôvodom rozdielneho pomenovania je územný plán. Ten totiž v danej lokalite konštatuje, že funkcia bývania  nesmie prekročiť 30 percent z celkových podlažných plôch nadzemnej časti zástavby a zároveň jej časti riešenej investičným zámerom.

Za investorskou spoločnosťou Lotus design stojí Kiur Idrisov. Jeho meno bolo medializované v súvislosti s výrubom stromov v Rusovciach či kauzou zastavenia dodávky pitnej vody v Trenčianskych Tepliciach. V lokalite blízko železničnej stanice v Petržalke aktuálne stavajú projekt Panónka, ktorý bude susediť s pripravovanými vežami od investora Lotus design.