Uprostred sídliskovej Petržalky vyrástol Gaudí. Prvá etapa Petržalka City španielskeho architekta oblými a vyčnievajúcimi tvarmi na vizualizáciach nápadne pripomínala. Istá podobnosť sa dá nájsť aj po dokončení, no kým sa na fasády nedoplnia membrány, projekt bude neúplný.

Aj tak už vyvoláva kontroverzné názory, niekomu sa nápadná členitá novostavba pri Chorvátskom ramene páči, iný ju odmieta kvôli tomu, že zabrala zelené priestranstvo alebo sa mu jednoducho nepáči. Lokalitu však oživila a keď sa v lete pridajú otvorené kaviarne na jej južnej strane, môže z toho byť malá Eurovea. A kontroverzia vyvoláva otázky, pokúsime sa na ne odpovedať.

Čo je to za lokalitu?

Developer ju volá srdcom Petržalky, čo sa aj môže v budúcnosti stať. Chorvátske rameno je oddychové miesto, hneď vedľa má ísť električka, treba počítať aj s dobrou dostupnosťou na bratislavské mosty. Pešo do centra neprídete, ale realitní makléri to ešte určite označia za začiatok Petržalky.

Petržalka City: Sídliskový Gaudí

Petržalka City - Rande s realitou (1) Zdroj: Ľuboš Mistrík

Bude sa okolo stavať?

Áno. Hneď vedľa sa už pripravujú pozemky pre ďalšiu etapu Petržalka City, v rámci ktorej vzniknú apartmány, kongresové priestory, ale aj námestie a parkové úpravy. A veľká výstavba sa chystá na druhej strane ramena, kde majú okrem zastávky električky vzniknúť ďalšie polyfunkčné, ale aj oddychové priestory. To je však zatiaľ otázka na niekoľko rokov.

Kam sa budem pozerať z bytu?

Projekt je na miernom kopci, takže aj z nižších poschodí sú výhľady slušné. Navyše nejde o príliš zahustenú lokalitu, vidíte do diaľky a veľkú časť zaberá zeleň okolo ramena. Niekomu môže prekážať typicky sídliskový pohľad na rôznofarebne zateplené paneláky alebo autá zaparkované krížom krážom na severnej strane domu. Všetky byty majú ale výhľad aj na rameno a niektoré len naň.


Rande s realitou
Práve čítate - Petržalka City: Sídliskový Gaudí (pohľad redakcie)
Prepnite na - V Petržalka City nie je všetko zlato (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Petržalka City


Petržalka City: Sídliskový Gaudí

Petržalka City - Rande s realitou (4) Zdroj: Ľuboš Mistrík

Koľko budem mať susedov?

Vzniklo 109 bytov, z toho 16 mezonetov na najvyšších poschodiach. Vďaka rozdeleniu budovy na niekoľko vchodov a len niekoľkým bytom na poschodiach však vnútri nemáte pocit, že je to taký veľký projekt. A komornosť je vždy plus, tu sa ju podarilo dosiahnuť aj napriek relatívne vysokému počtu bytov.

Panelákové dispozície sú určite lepšie.

Treba si dôsledne vyberať. Nájdu sa tu horšie aj lepšie, v ponuke je však veľký výber rôznorodých veľkostí aj dispozícii. I keď sa v základe každé poschodie opakuje, podarilo sa aj v rámci nich vytvoriť rôzne byty. Veľa z nich má praktické odkladacie priestory, delenie na nočnú a dennú časť a podobne. Aj kúpeľne a wc sú rozumne umiestnené, jedno z nich má dokonca výhľad na Kamzík.

Petržalka City: Sídliskový Gaudí

Petržalka City - Rande s realitou (12) Zdroj: Ľuboš Mistrík

Tie ceny sú ale vysoké.

Podľa nás je tiež cca 2 200 eur/m2 s DPH veľa. Ceny dvojizbových bytov to ženie nad 120-tisícovú hranicu a trojizbových nad 160-tisíc. Na druhej strane je predaná viac než polovica objemu a materiály, štandardy ani architektúra napriek niektorým nedostatkom nepôsobia lacno, tento projekt je nad bežným priemerom. Viac si prečítajte v pohľade odborníka.

Na obrázkoch vidím stĺp v izbe.

Áno, na východnej strane budovy sú byty s jedným stĺpom vnútri obývačky a druhým na terase. Ide však len o niekoľko bytov a hoci môžeme kritizovať praktickosť takéhoto riešenia, pre niekoho to znamená možnosť vyjadriť svoju individualitu. A je dobré pokiaľ sa na sivom bratislavskom trhu objaví niečo nezvyčajné, hoci aj za cenu dlhšieho predaja. Rovnaké platí aj pre mezonety.

Petržalka City: Sídliskový Gaudí

Petržalka City - Rande s realitou (9) Zdroj: Ľuboš Mistrík

Petržalka. Zaparkujem tu vôbec?

V rámci projektu vznikli dve podzemné podlažia garáží s celkovou kapacitou 150 miest. Jedno státie stojí „mastných“ 14 950 eur a nie je započítané v cene. Takže áno zaparkujete, pokiaľ si priplatíte.

Budú mi chodiť po chodbách robotníci?

Byty dokončil developer do štádia holobytu, takže treba počítať s prácami vnútri. Keď dokončíte zariaďovanie svojho bytu, môže začať sused a takto sa to môže ešte nejaký čas ťahať. To je daň za to, že každý si byt dokončí podľa svojho vkusu.

Uvidím v spoločných priestoroch Gaudího?

Tu sa developer držal pragmatickosti a úspornosti, jednoduché schodisko sa točí okolo výťahu. Chodby pôsobia tradične, platí klišé – neurazia ani nenadchnú. Niečo určite zmenia koberce, ktoré sem časom pribudnú, hoci otázna bude ich údržba. A o vzhľade pivníc sa ešte rozhoduje, murované pravdepodobne nebudú.

Petržalka City: Sídliskový Gaudí

Petržalka City - Rande s realitou (7) Zdroj: Ľuboš Mistrík

Čo ak zaútočia Rotschildovci/Američania/Rusi?

Schováte sa do podzemného krytu. Kým väčšina novostavieb túto zákonnú povinnosť vybaví tým, že podzemnú garáž označí za potenciálny kryt, v Petržalka City išli oveľa ďalej. Druhé podzemné podlažie okrem masívnych dverí v prípade ohrozenia skrýva aj menšie miestnosti určené pre zásoby jedla či suché záchody. Najväčším prekvapením je ale podzemná chodba s rebríkom vedúcim na čerstvý vzduch ďaleko od budovy.

Môžem developerovi veriť?

Za projektom stoja spoločnosti Sollaris a Lentimex, financuje ho Poštová banka. Za sebou už majú napríklad pezinskú Lavitu (hodnotenie si prečítajte tu) alebo Urbanic v centre Bratislavy. A z toho, čo sme videli na Petržalka City, sa o budúcnosť tohto komplexu nebojíme.

Petržalka City: Sídliskový Gaudí

Petržalka City - Rande s realitou (15) Zdroj: Ľuboš Mistrík

Takže mi odporúčaš kupovať.

Pomaly. Treba si zvážiť nevýhody vyšších cien s ťažšou dostupnosťou do centra mesta a domov v dopravnej špičke s výhodami v podobe zelenej bezprostrednej lokality, zaujímavej architektúry a kvalitných materiálov. Plusom určite bude aj postupná revitalizácia okolia. Rande s realitou ale nikdy nedáva jednoznačné odporúčanie, len podklady pre rozhodnutie.


Rande s realitou
Práve čítate - Petržalka City: Sídliskový Gaudí (pohľad redakcie)
Prepnite na - V Petržalka City nie je všetko zlato (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Petržalka City


Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.