Rande s realitou - menu:

Rande s realitou bude preto na novostavbu pozerať aj cez veľkolepý názov, ktorý by jej mal dávať skutočne exkluzívny nádych. Veď vežiaky sa volajú Diamant, Platinum, Rubín...

Čo to je?

Perla Ružinova je komplex s plánovanými piatimi vežami a stovkami bytov na rozhraní ulíc Gagarinova, Kaštieľska a Mierová. Dvojica objektov s celkovo 172 bytmi bola hotová v roku 2011, dnes sú voľné len zhruba dve desiatky bytov. Firma nedávno ohlásila aj pokračovanie v podobe ďalších dvoch vežiakov. Tie vzniknú na mieste takzvaného Zoodomu, tretia bytovka má prísť až v neskoršej fáze pozdĺž Mierovej ulice.

Rande s realitou teda hodnotí dva existujúce objekty s 12 a 16 nadzemnými podlažiami obloženými fotogenickou tehlou a kameňom. Na spodných podlažiach sú služby a kancelárie, za oboma zasa menšia zelená plocha, na ktorú po dostavaní ďalších veží už slnko veľmi nezasvieti. A chýbajú tu lavičky, posadiť sa treba na múrik.

Veže nemajú jeden spoločný veľkolepý vchod, skôr len úzku spleť chodieb a výťahov. Takéto veľké komplexy si pritom zaslúžia dostatočnú vstupnú halu. Obyvatelia nemôžu počítať ani s recepciou. Výhodou je pešia dostupnosť do potravín, banky a ďalších služieb priamo v objekte, ako aj viaceré zastávky MHD priamo pod oknami. Perla má výhodu kompletne vybavenej lokality so všetkým, čo treba k životu.

Perla Ružinova: Ambiciózny názov

Perla Ružinova Zdroj: Ľuboš Mistrík

Mierime do bytov

...do bytov sa vchádza cez úzke chodby znásobené farebným obkladom a neexistujúcim prirodzeným svetlom. To prináša tesný pocit, na druhej strane je obklad ľahko umývateľný a aj výťahy sú dva v každom objekte – jeden nákladný na prenášanie väčších vecí, druhý osobný. Pozitívne hodnotíme neprítomnosť dotykových tlačidiel, ale tradičných vystúpených. Z chodieb napriek tomu ostáva trpký pocit 90. rokov, nehovoriac o chýbajúcom svetelnom senzore.

Mix bytov je rôznorodý. Developer vytvoril viacero kombinácií za slušné ceny, na druhej strane sa to prejavilo v priestornosti bytov. Niektoré majú síce šatník neďaleko vstupu, ale priamo pri vchodových dverách nie je miesto ani na topánky a prípadná návšteva sa musí postaviť za seba ako vo vláčiku. Dispozície treba pozorne vyberať, keďže majú rôzne kvality.

Ceny hodnotených bytov sú na úrovni od 1 800 po zhruba 2-tisíc eur za štvorcový meter. Nie sú najvyššie, určite ale ani nie najnižšie. Malý radiátor v kúpeľni a „retro“ kombi wc hovoria o šetrení, rovnako aj veľký schod, ktorý treba v niektorých bytoch prekonať pri vstupe na balkón. V kuchyniach je príliš málo zástrčiek na všetky spotrebiče, navyše sústredených na jednom mieste. Pozitívne ale hodnotíme odvetrávací digestor, a nie nefunkčný recirkulačný.

Perla Ružinova: Ambiciózny názov

Perla Ružinova Zdroj: Ľuboš Mistrík

Po schodoch

Prekvapujú zasa dve samostatné schodiská ako požiarne únikové cesty. A z vyšších poschodí orientovaných nie do vnútrobloku sú panoramatické výhľady. Pravda, po otvorení okien je ruch z Gagarinovej a križovatky priamo pod oknami presne taký, ako očakávate. Poriadny. Perla Ružinova je mestské bývanie priamo nad rušnou cestou, argumenty o tichom Prievoze žiaľ neobstoja, iba ak pri pohľade spoza okna alebo s relaxačnou hudbou v ušiach.

Podzemné garáže majú tri podlažia. Prvé je určené návštevníkom komerčných priestorov s dvoma hodinami zadarmo, na nižších parkujú rezidenti. Dostupné sú však len z Gagarinovej ulice, vjazd len z centra mesta a výjazd len na obchvat. Otáčať sa treba na neďalekých križovatkách, čo sťažuje presun obyvateľov v smere do centra.

Samotné garáže sú tradičný veľký podzemný priestor, ktorý sa developer nesnažil vyčačkať, ale ani ho neodflákol. Prístupy sú bezbariérové a všetky spoločné chodby ozaj minimalizované, čo pomáha šetriť náklady a môže sa prejaviť aj v konečnej cene pre zákazníka. Pivnice sme tentoraz kvôli absencii kľúčov nevideli, ale podľa ubezpečenia investora sú murované, čo hodnotíme ako netradičný plus.

Perla Ružinova: Ambiciózny názov

Perla Ružinova Zdroj: Ľuboš Mistrík

Verdikt

Je meno Perla Ružinova zaslúžené? Nuž, po skúsenostiach z projektu to nie je isté. Jednoduchší štandard vybavenia, niektoré otázne dispozície, úzke chodby a ťažkopádny prístup do garáží nás nepresvedčili. Naopak pozitívna je dopravná dostupnosť, kompletná občianska vybavenosť väčšinou priamo v budove, výhľady a o niečo lepšie ceny než inde. Výhody a nevýhody si musí zvážiť každý sám, nám sa ale zdá toto meno príliš ambiciózne.

Perla Ružinova: Ambiciózny názov

Perla Ružinova Zdroj: Philip Darázs

Rande s realitou - Perla Ružinova
Plusy Mínusy
materiály na fasáde hluk a ruch z ulice
dopravná dostupnosť na pohľad tesné chodby
občianska vybavenosť niektoré dispozičné riešenia
výhľady malé radiátory v kúpeľniach a kombi wc
zelená plocha za vežami
murované pivnice

Rande s realitou - menu:

Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.