Prekreslený obytný komplex na Račianskej ulici v hlavnom meste získava reálnejšie kontúry. Obytný súbor Škultétyho, ako sa v súčasnosti nazýva bývalý megaprojekt Slovany, totiž z dielne investorskej firmy Bavint, s.r.o. a Penty, ktorá development manažuje, pozná budúcu podobu.

Navrhovatelia výstavby ukázali projekt na verejnej prezentácii. Medzi ulicami Račianska, Kominárska a Škultétyho v Novom Meste má vzniknúť deväť bytových domov, jedna parkovacia garáž, ako aj park.

Počíta sa celkovo s 333 bytmi v päť- až sedempodlažných budovách, dominanta bude mať jedenásť podlaží. To je stále menej než tretina pôvodného návrhu predošlého vlastníka, ktorý nakreslil veľkolepé 41-podlažné vežiaky s prepojením v podobe mostu.

V súčasnosti majú byť najvyššie podlažia budov ustúpené. Okrem bytov rôznych výmer i veľkostí vznikne aj 1 300 m2 obchodných priestorov pre menšie služby a vybavenosť, či 450 m2 kancelárií. Celkovo vznikne 767 státí.

Penta ukázala, ako si predstavuje Slovany

Parkovanie zabezpečí parkovací dom pozdĺž rušnej dopravnej tepny, rovnako pomôže aj odizolovať vnútroblok od hluku prechádzajúcich áut či električiek. Vnútri medzi domami má vzniknúť verený park, investor počíta aj s cyklistickými chodníkmi.

Parkovisko čiastočne nahradí zrušené miesta na Kominárskej ulici, ktorá prejde rekonštrukciou. Okrem nej zmenami prejde aj Škultétyho, obe sa spolu s komplexom dopravne napoja na Račiansku ulicu.

Obytný súbor Škultétyho je v porovnaní s predošlými ambíciami známymi ako Slovany komornejším a realistickejším projektom. K súčasnému investorovi sa 2,5-hektárový pozemok dostal po pochovaní plánov na veľkolepé vežiaky a následnej dražbe.

Predbežný odhadovaný termín štartu výstavby je budúci rok s dokončením celého komplexu v roku 2019. Predpokladané náklady na výstavbu dosahujú 25 miliónov eur.

Zobraziť Slovany na väčšej mape

Vizualizácie - Bavint, Vallo Sadovsky Architects