Ceny sa pri spustení predaja pohybujú od necelých 1 700 až do vyše 1 900 eur za štvorcový meter v štandarde. Ide o uvádzacie ceny platné pre prvých tridsať bytov, developer zatiaľ neuviedol plnú cenu.

Najlacnejší jednoizbový byt s výmerou 33,45 štvorcového metra a lodžiou stojí 58 500 eur. Najčastejšie dvojizbáky sa predávajú od 88-tisíc eur s plochou 46 m2 a desaťmetrovou lodžiou, trojizbáky sú v ponuke od 126-tisíc eur pri takmer 70 m2 a štvorizbové jednotky stoja od 152-tisíc eur s plochou od 80 štvorcov.

Penta spúšťa predaj prvých bytov v Boroch

Bory Bývanie Zdroj: Penta Investments

K tomu si budúci obyvatelia musia prikúpiť pivničnú kobku za 1 500 až 2 500 eur a podľa veľkosti bytu jedno alebo dve parkovacie miesta. Vonkajšie státie vyjde na štyritisíc eur, vnútorné na 10-tisíc. Celkovo tu vznikne 466 parkovacích miest, z toho 60 percent vonkajších.

Na troch z desiatky objektov bude ešte šieste ustúpené podlažie s dvomi veľkometrážnymi bytmi s 90-metrovými terasami. Zatiaľ nie sú v predaji a ich ceny nie sú zverejnené.

Výstavba sa podľa manažéra projektu Juraja Nevolníka začne ihneď po vydaní stavebného povolenia, ktoré developer očakáva do konca tohto roka. „Výstavba by mala trvať 20 až 22 mesiacov,“ dodáva. Stavať sa začne najprv päť objektov a o niekoľko mesiacov neskôr aj druhá pätica domov. Celá prvá etapa by tak mohla byť dokončená koncom roka 2018.

Penta spúšťa predaj prvých bytov v Boroch

Bory Bývanie Zdroj: Penta Investments

„Je to pilotný projekt celého obrovského územia, ktorým chceme novú štvrť etablovať,“ hovorí šéf predaja Jozef Šimek. Celé Bory majú 220 hektárov. Štvrť sa skladá z troch častí – nákupného centra Bory Mall otvoreného v roku 2014, retailovej zóny, kde už funguje viacero predajní typu big box ako Metro, Hornbach, Merkury Market či Decathlon a obytnej časti.

Prvá fáza bývania vznikne za nákupným centrom, od ktorého však bude oddelená komerčnou výstavbou, uvažuje sa nad kanceláriami. Od diaľnice je podľa J. Nevolníka vzdialená vyše päťsto metrov. Dva rady päť- až šesťpodlažných domov budú kolmé na objekt Bory Mall.

Penta spúšťa predaj prvých bytov v Boroch

Bory Bývanie Zdroj: Penta Investments

Urbanizmus obytnej štvrte vypracovalo štúdio Jakuba Ciglera. Architektom prvej fázy je Adom M. Studio, ktoré uspelo v súťaži, verejné priestory sú dielom štúdia Marko & Placemakers. Bude tu vyše 1,7 hektára zelených plôch, čo je vyše polovica rozlohy prvej fázy. V rámci areálu vznikne bežecká dráha kľukatiaca sa medzi domami, detské a crossfit ihriská, grilovacie plochy a v tesnom susedstve aj škôlka.

„Bory Bývanie rozvíjame ako sebestačnú štvrť so zelenými trvalo udržateľnými riešeniami,“ vysvetľuje J. Nevolník. Byty budú postavené v nízkoenergetickej triede A1, budú mať tieniace panely a k dispozícii majú byť smart riešenia, na strechách domov budú solárne panely.

Penta spúšťa predaj prvých bytov v Boroch

Bory Bývanie Zdroj: Penta Investments

Štvrť bude napojená na už vybudované chodníky a cyklocesty, developer tu naplánoval aj zastávku pre autobusy MHD a rokuje s dopravným podnikom o zavedení linky do tohto územia. Pripravuje aj koridor pre plánovanú električku, ktorej výstavba je však nejasná.

Kedysi predstavený masterplan časti pôvodne nazývanej Bory Home Penta mení. „Požiadali sme mesto o zmenu územného plánu, komerčné využitie sa zmení na rezidenčné,“ potvrdzuje J. Nevolník. Celkový počet bytov v celej časti Bory Bývanie zatiaľ nie je uzavretý, charakter bývania by však mal byť podobný ako v prvej fáze, kde vyrastú päť- až šesťpodlažné objekty s čiastočne zapusteným prízemím.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.