Územie je ohraničené Kominárskou, Račianskou a Škultétyho. V prvej fáze má vzniknúť 134 bytov v štyroch šesť- až osempodlažných objektoch, ktoré majú ambíciu dotvárať oprotistojacu zástavbu nižších tehlových bytoviek a panelákov. Za architektúrou stojí slovinský ateliér Krušec, krajinnú architektúru navrhli AKKA Architects a na projekte spolupracoval aj slovenský tím Vallo Sadovsky Architects.

Medzi domami vzniknú verejné priestory, počíta sa s komunitnými záhradami a grilom, detským ihriskom, zeleným parkom, vzrastlými stromami, integrovaným zavlažovacím systémom i verejnou promenádou. Okrem toho developer pripraví miesto pre nabíjanie elektromobilov a na streche niektorých objektov postaví aj solárny systém.

„Takto koncipovaný projekt absolútne rešpektuje okolitú zástavbu, bude pôsobiť kompaktne a zhodnotí dlhodobo prázdny a zanedbaný priestor v rámci tohto územia,“ tvrdí Michal Padych, projektový manažér Penta Investments.

Spustená je aj oficiálna webstránka, podľa ktorej mix bytov tvoria najmä dvoj- a trojizbové. Výmery tých najmenších dosahujú niečo vyše 42 m2, najväčšie štvorizbové zasa cez 110 štvorcových metrov. Najviac je ale dvojizbových bytov s výmerami okolo 40 – 50 m2 a trojizbových medzi 70 až 80 m2.

Penta rozbieha nové byty Pri mýte – bývalé Škultétyho

Rezidencie Pri mýte - vizualizácia Zdroj: Penta Investments

Ceny dosahujú približne 2 100 až 2 200 eur za štvorcový meter vrátane DPH. Napríklad trojizbový byt s výmerou 71 m2 a balkónom stojí necelých 160-tisíc. V cene ešte nie je zahrnuté parkovacie státie. Aktualizované o 18:00: miesto stojí 12 900 eur a k dvoj- a trojizbovému bytu je nutné dokúpiť jedno, k štvorizbovému dve.

Projekt má právoplatné územné rozhodnutie, pozemok už oplotili a pribudlo na ňom aj predajné miesto. Stavebné práce majú začať v prvej štvrtine budúceho roka po získaní stavebného povolenia. Pri mýte ponúkne spolu s ďalšími fázami dokopy 335 bytov v niekoľkých obytných blokoch.

Stavať sa začína v smere z centra mesta, ďalšie objekty sú na programe až v neskorších fázach výstavby. Na rohu Škultétyho a Račianskej sa počíta s najvyšším objektom. Parkovanie bude aj v podzemných garážach pod celou stavbou, celkovo má vzniknúť 767 státí.

Pri mýte znamená aj niekoľko súvisiacich stavieb v okolí. Rekonštruovať sa má čiastočne Račianska ulica kvôli odbočovacím pruhom, ako aj Kominárska. Mestská časť hovorila na jar aj o predĺžení Škultétyho až na Kukučínovu. Penta okrem toho po dlhých rokovaniach s Novým Mestom vyhradila 230-tisíc eur na spolufinancovanie aktivít tejto bratislavskej štvrte.

Penta rozbieha nové byty Pri mýte – bývalé Škultétyho

Rezidencie Pri mýte - aktuálny stav Zdroj: Philip Darázs

Rezidencie Pri mýte majú niekoľkoročnú históriu. Na pozemkoch bol počas realitného boomu nakreslený megaprojekt s názvom Slovany. Najskôr biela, neskôr čierna architektúra prinášala dve 130-metrové dvojičky v najvyššej časti ambiciózne prepojené niekoľkými poschodiami. Veľkolepý 450-bytový plán po prepade trhov putoval do dražby organizovanej Privatbankou.

Pozemky pod projektom dnes patria spoločnosti Bavint, s.r.o., po dražbe bolo okolo nich nejaký čas ticho. Neskôr prišli investori s novou predstavou pod pracovným názvom Obytný súbor Škultétyho, ktorá bola už blízko súčasnej podobe. A hoci Penta hovorila o tom, že projekt pre Bavint iba manažuje, dnes sa na webstránke podpisuje ako investor.

View Slovany in a larger map

Poznámka: Vydavateľstvo TREND Holding vlastní spoločnosť V3 Media Holdings patriaca k finančnej skupine Penta.