Zatiaľ tri veže
Investičná skupina v týchto dňoch predložila projekt na posúdenie štátnym orgánom. Namiesto administratívnych veží sa dnes hovorí o obytných budovách, k dvom skôr predstaveným pribudla tretia na susednom pozemku. Budú mať 31 nadzemných podlaží a spolu viac než 800 bytov. Ide o prvú etapu výstavby, v druhej bez bližších termínov vyrastú dva kancelárske vežiaky.
Samotné veže majú mať oblé tvary, podľa dokumentov vzniknú dvojitým zakrivením. Návrh vzišiel z medzinárodnej architektonickej súťaže, ktorú pred piatimi rokmi vyhrala britská architektka irackého pôvodu, známa návrhmi stavieb organických tvarov.
„Celý komplex bude tvorený zmiešanou funkciou zahrnujúcou rezidenčné bývanie, obchody, kancelárie a služby. Kultúrne funkcie, ako napríklad galérie či múzeum budú umiestené v historickej budove teplárne,“ píše sa v oficiálnych dokumentoch.
Čulenova - posledná známa vizualizácia Zdroj: Penta Investments
Mestský park
Okolo veží vybudujú mestský park s najviac dvojpodlažnými pavilónmi občianskej vybavenosti. Vzhľadom k hladine podzemnej vody developer zdvihne stavebný pozemok, čo eliminuje výškovými rampami, prechodmi a schodiskami zakomponovanými do krajinných úprav. Pribudnú aj vzrastlé stromy, informuje predložený zámer.
Penta v predošlých rokoch zbúrala väčšinu objektov, pozemok v minulosti patriaci Bratislavskej teplárenskej vyčistila a pripravila na výstavbu. Štart výstavby prvej etapy plánuje na prvú polovicu budúceho roka s dokončením v roku 2019.
Takzvaná Jurkovičova tepláreň ostáva zachovaná, i keď jej konkrétne využitie zatiaľ investor nepredstavil. „Súčasťou projektu Čulenova je aj rekonštrukcia fasády historickej budovy, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou,“ približuje Miroslav Hrušovský, Senior Development manažér Penty.
Čulenova - posledná známa vizualizácia Zdroj: Penta Investments
Penta plánuje výstavbu tretej veže na pozemku vedľa, ktorý zatiaľ patrí košickému podnikateľskému tandemu Kamarás-Krajňák a investičná skupina má naňho opčné práva. Pôvodne tu mal vyrásť Lipový Park. Vďaka pridaniu ďalších štvorcových metrov a zachovaniu pôvodného počtu veží sa zväčšovali odstupy medzi budovami, čo rozšíri verejný priestor.
„Predložená dokumentácia vznikala v konzultáciách s mestskou časťou, magistrátom a ostatnými partnermi, sme preto presvedčení, že projekt bude pre Bratislavu veľkým prínosom,“ hovorí Michal Padych, Senior Business Development manažér Penty.
Nová štvrť
Projekt Penty nie je jediný v zóne širšieho centra Bratislavy medzi ulicami Továrenská, Čulenova, Bottova a Chalupkova. Po dlhých rokoch stagnácie, sporov o budúcu podobu celej zóny i pomalého vydávania povolení sa v poslednom čase rozbehlo viacero investičných zámerov.
Čulenova - posledná známa vizualizácia Zdroj: Penta Investments
Najväčším a zatiaľ jediným rozostavaným je Twin City od developerskej skupiny HB Reavis, ktorý prináša niekoľko kancelárskych budov, dnes už z veľkej časti prenajatých. Neskôr sa má do územia presunúť dočasná autobusová stanica, kým tá súčasná prejde kompletnou rekonštrukciou.
Ďalšie projekty postupujú pri vybavovaní povolení, niektoré ich majitelia ponúkajú na predaj ďalším investorom. Oproti, cez Landererovu ulicu, stavia celú novú zónu J&T Real Estate, ktorá dokončuje dve obytné veže Panorama City, za ktorými pridá aj kancelársky objekt. V príprave je aj menšia administratíva pomenovaná Triangel.
Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.