Nedostatok bytov spôsobuje nárast nájomného vo veľkých európskych mestách. Investori tak cítia šancu a nalievajú ďalšiu hotovosť do výstavby nových domov. Vyčlenili 82 miliárd eur na rezidenčné projekty v Európe do roku 2025, vyplýva z prieskumu Savills. V ceste im však stojí množstvo pravidiel, nariadení a byrokracie, informuje Bloomberg.

„Všetok tento kapitál sa derie do Európy,“ povedal Mark Allnutt, výkonný riaditeľ spoločnosti Greystar Real Estate Partners, súkromnej investičnej spoločnosti, ktorá sa špecializuje na prenájom nehnuteľností.

Bývanie sa pre starý kontinent stalo pálčivou politickou otázkou, pričom problémy pri nájdení si dostupného životného priestoru prispievajú k sociálnemu napätiu a frustrácii voličov. Ale rýchle riešenie neexistuje.

Napríklad v Spojenom kráľovstve bráni ambicióznym projektom byrokracia. Miestne orgány majú na rozhodnutie o výstavbe zvyčajne osem týždňov; v prípade veľkých projektov až 13 týždňov. Podľa vládnych štatistík sa však v čase od júla do septembra minulého roka vyriešili len dve z desiatich žiadostí o veľkú bytovú výstavbu.

Niektoré krajiny zaviedli stropy na nájomné, čo síce môžu oceniť nájomníci, no zároveň sa tým tlmia stimuly pre novú výstavbu, čo znamená, že dlhodobý nedostatok bytov bude pretrvávať. To je prípad Škótska, kde podľa Škótskej federácie nehnuteľností môžu vlastníci nehnuteľností zvýšiť nájomné len o tri percentná ročne. „Sektor podľa investorov zabrzdila vysoká miera politického rizika,“ uviedol jeden z autorov štúdie John Boyle.

V Nemecku je situácia taká, že svoj dom či byt vlastní necelá polovica obyvateľstva, čo je jedna z najnižších úrovní v Európe. Ponuka nájomného bývania je síce rozsiahla, ale značná časť nehnuteľností je „veľmi stará a nevyhovuje svojmu účelu“, povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Greystar Bob Faith.

Vládna koalícia kancelára Olafa Scholza, ktorej sa nepodarilo dosiahnuť cieľ 400-tisíc nových bytových jednotiek ročne, odložila v septembri prísnejšie pravidlá energetickej efektívnosti nových budov v snahe podporiť výstavbu. Tento krok však v boji proti vysokým úrokovým sadzbám a stúpajúcim nákladom na výstavbu nie je veľmi účinný, takže investori váhajú.

„Bytová výstavba naliehavo potrebuje rýchle oživenie, nie ďalšiu neistotu,“ povedal výkonný riaditeľ Ústredného zväzu nemeckého stavebného priemyslu Felix Pakleppa.

V Poľsku zaviedla vláda ešte pred minuloročnou predvolebnou kampaňou hypotekárne stimuly pre prvokupujúcich, čo prispelo k takmer 20-percentnému nárastu cien domov v najväčších mestách. Peniaze sa však minuli a nová administratíva Donalda Tuska plánuje reštartovať podporu najskôr v druhej polovici roka, pričom pridáva aj príjmové limity. To znamená, že Poliaci sa opäť budú musieť vyrovnávať so štrukturálnymi problémami trhu, ako sú vysoké ceny, drahé pôžičky a obmedzená ponuka.

Ďalšie dôležité správy

Neprehliadnite

Reality čakajú na svoj skorý reštart, tvrdí skúsený developer pre dostupné bývanie