To, či je bývanie ekologické, závisí od viacerých faktorov. Napríklad od lokality, dopravnej dostupnosti, energetickej náročnosti či použitých materiálov. Záleží aj na tom, či budova podporuje biodiverzitu a či má adaptačné opatrenia, napríklad vodné prvky a zeleň v rôznych formách na streche, fasádach či v okolí budovy.
„Pasívne budovy sa vyznačujú veľmi nízkou potrebou energie na vykurovanie a chladenie. Maximálna hodnota je 15 kWh/m² za rok, čo znamená aj výrazne menej emisií skleníkových plynov z prevádzky. A to je neoddeliteľná súčasť toho, čo ľudia považujú za bývanie priateľské k životnému prostrediu,“ približuje Ivana Nemethová, projektová manažérka Inštitútu pre pasívne domy (IEPD).
Pasívny bytový projekt
Kým pasívne rodinné domy sú na Slovensku pomerne známe a rozšírené, bytový projekt v pasívnom prevedení sa nachádza iba v Trnave. Zelené átrium postavili v roku 2015. „Nachádza sa v obľúbenej časti mesta s prevažujúcou zástavbou rodinných domov, neďaleko centra. Developeri zvolili cestu výstavby kvalitného pasívneho domus technológiami, ktoré energiu šetria a dokonca aj vyrábajú. Vvkurovanie je realizované stropným kúrením a chladením s možnosťou dohrevu v rekuperačnej jednotke. V objekte je použité tepelné čerpadlo zem/voda a na streche objektu sa nachádzajú fotovoltaicke panely, ktoré vyrábajú elektrickú energiu zo Slnka. Táto je následne distribuovaná pre potreby tepelného čerpadla, takže počas veľkej časti roku s výnimkou najstudenších mesiacov je energia kúrenia vyrábaná výlučne z obnoviteľných zdrojov,“ vysvetlila I. Nemethová z IEPD a dodala, že z pohľadu väčšiny parametrov sa priblížil do energetického štandardu pasívnych domov aj rezidenčný komplex Petržalské dvory v Bratislave.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?