Rande s realitou - menu:

 

Projekt náročný nielen z hľadiska architektonického, ale predovšetkým pre nutnosť preskúmať dotknuté územie z archeologického aj hydrogeologického hľadiska a riešenia ekologickej záťaže geologického podložia po náletoch na rafinériu. Tieto faktory ani hladina podzemných vôd, ktorá sa nachádza pod úrovňou základovej dosky, nemajú vplyv na stavbu ako takú a bývanie v objekte.

 

Prvá etapa polyfunkčného súboru bola len nedávno skolaudovaná, je čiastočne obývaná a v prevádzke. Pozostáva z dvoch hlavných 33-podlažných veží. Mali sme možnosť pozrieť si spoločné priestory a 6 nepredaných voľných bytov v obidvoch. 

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

2_Panorama City_dispozicia objektov Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

Medzi objektmi Panorama City vzniká svojim usporiadaním voľnočasový priestor s detským ihriskom a zeleňou. V čase našej návštevy neboli ešte dokončené.

 

Architektúra

 
 

Architektonickú myšlienku vytvoriť výškové objekty trojuholníkového pôdorysu hodnotíme veľmi pozitívne.  Vďaka nim sa vytvára priestor pre nádherné výhľady na Bratislavu a okolie, pričom orientácia náprotivných fasád nepôsobí rušivo.

 
 

Fasáda je realizovaná systémovým objektovým riešením, špeciálne navrhnutým a odskúšaným v laboratórnych podmienkach Slovenskej technickej univerzity pre tento objekt. Je chvályhodné, že investor nenechal nič na náhodu a overil si, ako  funguje fasádny systém aj v záťažových podmienkach. Predsadená  hliníková systémová fasáda pôsobí čistým a moderným dojmom. 

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

4_Panorama City_loggie 2 Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

Vo fasáde je aj vhodne zakomponovaná vetracia mriežka na zabezpečenie vetrania priestorov bez otvorenia okien, čo vzhľadom na úroveň hluku v centre mesta je viac ako nutné a samozrejmé. Vetranie je ešte podporované aj automatickou centrálnou vzduchotechnikou, ktorá vyrába v bytoch podtlak. 

 

Necháme sa prekvapiť ako bude pôsobiť a fungovať fasáda približne po piatich rokoch. Starať sa o ňu bude správcovská spoločnosť, ktorá bude vykonávať pravidelné čistenie a údržbu fasády, vrátane čistenia vetracích mriežok.

Spoločné priestory

 
 

Parter objektu tvoria retailové priestory, ktoré nie sú ešte všetky sprevádzkované. V každej veži sa nachádza recepcia s príjemným a veľmi priestranným zázemím  s mobiliárom. 

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

5_Panorama City_recepcia Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

Vstupné haly s recepciou sú zrealizované s bezbariérovým vstupom pre obyvateľov a návštevníkov z úrovne chodníka. Vo vstupe do objektu sa nachádza samostatná časť priestoru vyčlenená pre dizajnové poštové schránky s automatickým spínaním osvetlenia. 

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

6_Panorama City_poštové schránky Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

Priestor pred výťahmi pri recepcii je primerane priestranný. Obidve veže majú po štyri výťahy, z toho dva slúžia aj pre požiarny evakuačný režim. Výťahy sú rýchle (3 m/s). Pracujú v efektívnom režime a s rekuperáciou energie. 

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

7_Panorama City_výťahy Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

Nakoľko v bytoch neustále prebiehajú dokončovacie práce a sťahovanie nájomníkov, výťahy boli zabezpečené proti poškodeniu pevnými OSB doskami, čo považujeme v tomto štádiu za rozumný krok investora. My sme mali možnosť odviezť sa vo výťahu „ v plnej kráse“, ktorý pôsobil veľmi priestranne a príjemne. 

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

8_Panorama City_interiér výťahu Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

Chodby na jednotlivých bytových podlažiach pôsobia decentne a priestranne. Interiér chodieb je farebne a materiálovo nápadito dotvorený tak, že obyvateľ si ani neuvedomuje, že v nich nie je prirodzené presvetlenie. Na podlahách chodieb je uložený vysokoodolný koberec, na stenách štruktúrovaná tapeta a LED-osvetlenie. Systém uloženia kobercov a vzor tapety umožňujú rýchlu a nenáročnú výmenu v prípade ich poškodenia. 

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

9_Panorama City_chodby k bytom Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

Prístupové chodby  od garáží a podzemných priestorov sú riešené „sparťansky“ s industriálnym dizajnom, čo je veľmi vhodné pre tento typ priestorov. 

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

10_Panorama City_Chodby do garáží Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

Vytknúť tu treba trochu chaotické a nekoordinované vedenie rozvodov elektroinštalácie. Takýto objekt si zaslúži aj v takýchto priestoroch iný spôsob uloženia. 

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

11_Panorama City_Elektroinštalácia Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

Pivničné kobky boli sklamaním. Najmä konštrukcia priečok medzi jednotlivými kobkami z tenkých hliníkových  plechov a ťahokovu (kovová mriežkovina) zo strany spoločnej chodby. 

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

12_Panorama City_Pivničné kobky Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

V obsadených kobkách boli cez mriežkovinu jasne rozpoznateľné uložené predmety a veci. Hoci je objekt zabezpečený čipmi na hlavných vstupoch, myslíme si, že súkromie a bezpečnosť v kobkách si budú obyvatelia chrániť rôznymi dodatočnými konštrukciami a riešeniami. 

 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

13_Panorama City_Pivničné kobky_deliace steny Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Bytové jednotky

 

V jednej veži sa nachádza 303 bytových jednotiek, každá z nich má vlastnú loggiu a plošne nadštandardné byty na najvyššom poschodí majú zase terasy.  Na jednom poschodí sa nachádza 9 až 11 bytových jednotiek.

 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

14_Panorama City_Nízke parapety Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o

 

Rozlohy bytov sa pohybujú na 5. až 28. nadzemnom podlaží vo veľkostiach od 50,38 m2 do 96,23 m2, loggie od 5,88 do 6,90 m2. Na najvyšších nadzemných podlažiach (28.-32. NP) sú rozlohy veľkorysejšie od 54,37 m2,  94 m2 až do 147 m2 loggiami od 2,49 až do 12,96 m2. Na najvyššom 33. poschodí sa nachádza strojovňa. Obytné miestnosti jednotlivých bytov sa nachádzajú pri fasáde a priestory s príslušenstvom zase pri železobetónovom jadre stavby.

 
 

Byty alebo apartmány, ktoré sú situované na sever a v strede jednotlivých strán trojuholníkov, majú tú nevýhodu, že orientáciou iba do jednej svetovej strany je obmedzený rozsah výhľadu.

 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

14_Panorama City_ loggia roh Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

Rohy objektov tvoria loggie trojuholníkového tvaru, ktoré ale nie sú v rámci štandardného vyhotovenia uzatvorené zasklením. Pri veterných podmienkach v okolí objektov Panorama City to je určite problém, pretože veci odložené na loggiách môže vietor odviať mimo terasu a môžu ohroziť okoloidúcich pri objektoch. Z toho dôvodu si myslíme, že ponúkané nadštandardné riešenie s možnosťou diaľkového otvárania zasklenia s veterným čidlom, ktoré automaticky zabezpečí uzatvorenie loggie pri zvýšených poryvoch vetra, malo byť súčasťou už štandardného vyhotovenia.

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

15_Panorama City_Priečky Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

Povrchové úpravy v bytoch sú zrealizované v dobrej kvalite. Priečky v bytoch sú sadrokartónové s dvojitým opláštením. Medzibytové priečky sú tiež sadrokartónové s dvojitým opláštením o hrúbke 205 mm s vloženými plechmi hrúbky 0,55 mm na každej strane, čím je zabezpečená bezpečnosť triedy RC 3, a vložená minerálna izolácia (hrúbka 2x60 mm a objemovej hmotnosti ≥ 15kg/m3) zabezpečuje zvukovú nepriezvučnosť (Rw = 65 dB).

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

16_Panorama City_Príprava v kuchyni Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

Rozvody inštalácií pre kuchyne sú realizované mimo medzibytových priečok. Boli dokonca prekryté predsadenou sadrokartónovou stenou s vloženými nosnými doskami na zavesenie skriniek kuchynskej linky, čím sa eliminuje prenos zvuku medzi susedmi. V jedno- a dvojizbových bytoch sú kuchyne riešené ako tzv. vnútorné, v ostatných bytoch sú pri fasáde. 

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

17_Panorama City_Interiérové dvere Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

Všetky dvere v bytových priestoroch sú nadštandardne vysoké (2 100 mm) oproti normovej výške dverí 1 970 mm. Pôsobí to veľmi dobrým dojmom, nehovoriac o väčšom presvetlení. Príjemným prekvapením bolo, že štandardné interiérové dvere boli dodané s krytým kovaním.

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

18_Panorama City_Rozvodné skrine Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

Sklamaním boli rozvodné skrine oproti vchodovým dverám do bytu. Pre majiteľov to znamená, že musia riešiť rébus ako zakomponovať tento „interiérový prvok“ do šatníka, tak aby bol prístupný. 

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

19_Panorma City_Klimatizácia Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

V každom byte je zrealizovaná príprava pre klímu, čo by malo byť už samozrejmosťou aj pre objekty nižšieho štandardu, aby už konečne vymizli klimatizačné jednotky z fasád domov a balkónov. Náklady s prípravou pritom nie sú vysoké a výsledok za to stojí. 

 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

20_Panorama City_inštalácia radiátora Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 

Klasické radiátory sú vkusne inštalované zo steny a nie z podlahy. Pred vstupom na loggie sú inštalované podlahové konvektory.  

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

21a_Panorama City_okno s vetraním Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

  
 

Vetranie je zabezpečené otváravo-sklopným krídlom a stenovým vetrákom. Ten vetrá byt aj pri zatvorených oknách s tým, že sa musí aktivovať odsávanie v zadnej časti bytu – ide o hybridné vetranie. 

 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

21b_Panorama City_vetranie Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

22a_Panorama City_nekvalitná inštalácia parapetu Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

Nevydarili sa ale niektoré osadenia okenných parapet a tiež inštalácia parketových soklov. 

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

23_Panorama City_sokle plávajúcej podlahy Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 

Obytný súbor je napojený na centrálny rozvod tepla. Vykurovanie je riešené cez OST rozvodom horúcej vody v jadre objektu, s rozvodmi k bytom v podhľade. Z tohto riešenia sme mali menšie obavy. V obdobných prípadoch, keď sa horúca voda distribuuje cez spoločné priestory domu, najmä v letných mesiacoch je v spoločných chodbách neznesiteľne teplo, pretože rozvody (umiestnené v podlahe) mali nedostatočnú tepelnú izoláciu. Avšak po preverení stavu a spôsobu izolácií  v jadre domu a v podhľade sme názor poopravili a domnievame sa, že v tomto prípade by to nemusel byť problém.

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

24_Panorama City_Izolácia rozvodov tepla Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 

V inštalačnom jadre každého bytu je umiestnený bytový výmenník na teplú vodu a vykurovanie. Odčítanie všetkých médií je zabezpečené raz mesačne rádiovým spôsobom, t. j. nie je nutný súhlas a prítomnosť majiteľa na vstup cudzích osôb do bytu. 

 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

25_Panorama City_Merače Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Spoločenská miestnosť

 

Obyvateľom objektu slúži v suteréne po zarezervovaní aj spoločenská miestnosť. Je určená pre posedenia s priateľmi, projekcie, rodinné alebo detské oslavy. Je bez priameho slnečného svitu, nachádza sa tu miestnosť s kuchynskou linkou, sociálne zariadenia. 

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

26_Panorama City_Spoločenská miestnosť Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 

Hlavná časť je priestranná, z jednej strany má inštalovanú premietaciu plochu a oproti sa zase nachádza veľká klasická tabuľa. Ako „nešťastná“ sa nám zdá voľba dominantnej čiernej farby, ktorá nie je vhodná pre priestor na detské oslavy. Deti sa čiernej farby veľmi boja. Ale to je detail, ktorý sa dá ľahko a rýchlo odstrániť. 

 

Parkovanie

Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

27a_Panorama City_Parkovanie Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 

Parkovanie je riešené na 2. až 4. nadzemnom podlaží a na 1. podzemnom podlaží s kvalitnou bezprašnou úpravou podlahy realizovanou vo veľmi dobrej kvalite,  s denným presvetlením a dopravným značením. 

 
 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

27b_Panorama City_Parkovanie Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

Parkovacie miesta pôsobia priestranným dojmom a sú výrazne farebne označené. Rozvody sú v priestoroch garáží prehľadne usporiadané, zaizolované a označené.  

 
Panorama City: Rušné bývanie vo výškach
 

28_Panorama City_Parkovisko_značenie Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 
 

Bývanie v Panorama City spĺňa všetky požiadavky bývania pre ľudí, ktorí majú radi ruch mesta, bývanie v centre diania a výhľady na Bratislavu. Nie je to typ novovstavby, ktorý by sme prioritne odporúčali pre rodiny s deťmi. Je to však kvalitné bývanie s blízkou infraštrutúrou, dostupnou najmä s mimoriadne priaznivým dopravným napojením či už za biznisom alebo za oddychom. 

 
 

Autor pôsobí ako stavebný dozor v spoločnosti Armatrade GRP, s.r.o.

Rande s realitou - menu: