Zvonka ju ľahko prehliadnete. Pálffyho kúria je nenápadná rezidenčná novostavba v bratislavskej Rači, ktorú trochu kazia až príliš jednoducho vyzerajúce fasády a okná, z jednej strany navyše pokryté nevábnymi bilbordmi na predaj bytov.

To je však škoda. Najmä niekdajšia historická budova kúrie dostupná z Alstrovej ulice je vovnútri plná prekvapení a netradičných riešení. Investorská firma Merkanta Invest s rakúskymi prepojeniami si dala záležať na detailoch, no projekt stále stojí v úzadí.

Musela spadnúť

Niekdajší objekt známy ako Barónka z 18. storočia chátral dlhé roky. Developer ho podľa vlastných slov chcel stavebnými úpravami zachovať a kompletne zrekonštruovať. Spory s pamiatkarmi sa však naťahovali, až budova napokon spadla a už nebolo čo chrániť.


Rande s realitou
Práve čítate - Pálffyho kúria: Ako zrekonštruovať historickú budovu (pohľad redakcie)
Prepnite na - Bývanie v kúrii bez historického zápachu (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Pálffyho kúrie


Pálffyho kúria: Ako obnoviť historickú budovu

Pálffyho kúria (1) - historická budova postavená nanovo

Vtedy začala premena celého areálu na nové byty, ktoré v zadnej časti architektúrou i členením plynule nadviazali na historický objekt. Projekt dostal nové meno a pod šikmou strechou vzniklo 38 bytov a štvorica nebytových apartmánov.

Zo strany ulice dnes pôsobí nenápadne a veríme tomu, že tisícky ľudí prechádzajúcich okolo ani netušia, že idú okolo niečoho netradičného a postaveného presne podľa historického štýlu. Napriek tomu, že hlavný vstup zdobí replika historického erbu projekt viac evokuje bežnú novostavbu než výnimočnú stavbu.

Zvládnutý vnútroblok

Vo vnútrobloku máte pocit bývania na dedine. Upravený chodník, čerstvo nasadená tráva a predzáhradky, mínus je zatiaľ v prázdnote tohto priestoru, keďže je obývaných len niekoľko bytov. Dedinsky pôsobí aj otvorenosť vnútrobloku, kde aj vďaka mrežovaným zábradliam budete vedieť o každom susedovi. Ide ale o príjemné miesto na strávenie víkendu navyše s pešou dostupnosťou do karpatských lesov.

Pálffyho kúria: Ako obnoviť historickú budovu

Pálffyho kúria (4) - vnútroblok Zdroj: Ľuboš Mistrík

Do samotných bytov netreba vstupovať len cez vnútroblok, existujú tu aj samostatné vchody priamo z ulice. Chodbám a spoločným priestorom niet čo vytýkať, snáď len ich prílišnú strohosť. Charakter historického objektu mohol byť zdôraznený aj vovnútri aspoň v detailoch, nech sa majitelia cítia výnimočnejšie a možno by sa aj lepšie predávalo.

Na druhej strane podzemné garáže sú mimoriadne veľkolepé a budia dojem omnoho väčšieho i drahšieho projektu. Tu sa nešetrilo. Jedno státie stojí podľa veľkosti od 9 400 eur, celkovo ich je vo vyspádovanom a na pohľad upratanom priestore takmer 50.

Povaly aj šikmé strechy

V dispozíciách bytov sme nenašli nič, čo by vyslovene prekážalo. Aj menšie aj väčšie jednotky sú zvládnuté s rozumom a žiadnymi architektonickými úletmi. Väčšina z nich ponúka oddelené nočné a denné časti, navyše sa podarilo eliminovať nerozumné „slíže“. Byty sú dokončené v štádiu holobytov, prví nasťahovaní obyvatelia tak môžu čakať ešte niekoľkoročné dorábania susedských bytov do štandardu. Nikde tu nie sú ani výťahy.

Pálffyho kúria: Ako obnoviť historickú budovu

Pálffyho kúria (12) - podstrešný byt Zdroj: Ľuboš Mistrík

Zaujímavejšie sú byty postavené v replike kúrie. Už veľkolepý vchod pripomína staromestskú atmosféru navyše s lavičkou uprostred. Vysoké okná s trochu nepraktickým otváraním tých najvyšších zase presvetľujú izby. A prekvapením sú vyššie stropy ako zvyčajne spolu s tradičnou povalou ako odkladacím priestorom. Vedú k ním charizmatické výklopné schody.

Cenovky bytov sa pohybujú na úrovniach od 1 700 po 2 200 eur/m2 vrátane DPH. Napríklad trojizbový byt s rozlohou 54 m2 a balkónom stojí 128-tisíc, dvojizbový s výmerou necelých 50 štvorcov a balkónom zase 117-tisíc eur. Na to, ako ďaleko ste od centra Bratislavy, to nie je málo. Na druhej strane, kde ak v takomto netradičnom projekte, majú byť ceny vysoké.

Detaily na záver

Fakt, že investor si dal na prestavbe záležať je okrem niektorých detailov vidno najmä v podzemí. Historická vlhká pivnica, do ktorej vedú tradičné schody i dvere je zachovaná tak, ako vznikla pred storočiami. Je to niečo, čo vidíte na vinobraniach, ale nečakáte v novostavbe skolaudovanej vlani.

Pálffyho kúria: Ako obnoviť historickú budovu

Pálffyho kúria (19) - vínna pivnica Zdroj: Ľuboš Mistrík

Firma ešte nepozná využitie tohto priestoru, rada by ho však ponechala do spoločného užívania budúcim majiteľom napríklad na rodinné oslavy. Pivnica má navyše v susedstve zázemie v podobe malého priestoru s kúpeľňou.

Pálffyho kúria je netradičným projektom vyskakujúcim z aktuálnej ponuky. Mohol ešte viac vyniknúť, ak by sa investor a architekt vyhrali s detailmi a viac zdôraznili, že ide o historický objekt. Napriek tomu je to takmer ukážkové spojenie modernej praxe a tradičného stvárnenia. Je skvelé vedieť, že aj takéto novostavby sú v Bratislave.


Rande s realitou
Práve čítate - Pálffyho kúria: Ako zrekonštruovať historickú budovu (pohľad redakcie)
Prepnite na - Bývanie v kúrii bez historického zápachu (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Pálffyho kúrie


Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.