Najvyššou obytnou budovou na Slovensku sa v týchto dňoch stala Klingerka v bratislavskom Ružinove. Dosiahnutie najvyššieho bodu 115 metrov vysokej veže oslávi vo štvrtok (19. 11.) developer tradičným spôsobom, a to osadením glajchy. TASR o tom informoval hovorca spoločnosti J&T Real Estate (JTRE) Daniel Suchý.

Klingerka - nová vizualizácia
Zdroj: J&T Real Estate
Klingerka - nová vizualizácia

Klingerka je polyfunkčný komplex, ktorý vyrastá medzi Prístavnou, Plátenickou a Súkenníckou ulicou v Ružinove. Súčasťou komplexu bude 35-poschodová bytová veža a 11-poschodová kancelárska budova hlbšie v areáli. Vybudovať sa tu má aj verejný park.

Nivy Tower
Neprehliadnite

Na Nivách v Bratislave vyrástla najvyššia budova na Slovensku. Technický štandard je vysoký

Glajcha Klingerky, rovnako ako fasáda, je odkazom na históriu územia, ktorému dominovala továreň na výrobu juty. Takmer dvojmetrovú „špulku“ (cievka na nite) so zapichnutou ihlou zdvíhal na strechu žeriav viac ako 10 minút. Z ucha ihly viali rôznofarebné stuhy s menami dodávateľov, ktorí sa na hrubej stavbe aktuálne najvyššej rezidenčnej veže na Slovensku podieľali.

Osadenie
Zdroj: Matej Fabianek
Osadenie "špulky" so zapichnutou ihlou

„Kolegovia museli často vyvinúť a s dodávateľmi na mieru vyrobiť úplne nové produkty. Tieto prototypy použili po otestovaní po prvý raz práve na najvyššej obytnej budove na Slovensku,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.

"Levitujúce lešenie"

Zaujímavým unikátom stavby je aj „levitujúce lešenie“, ktoré akoby sa vznášalo vo vrchnej časti budovy. „Vzhľadom k tvaru a výške stavby nebola možnosť postaviť klasické lešenie. Jeho hustota, ako aj hustota kotvenia, by prakticky znemožnili montáž fasády,“ opisuje Peter Medľa, projektový manažér JTRE. Z tohto dôvodu Marek Rura, profesijný špecialista JTRE na obvodové plášte budov, spolu s dodávateľom lešenia, spoločnosťou PERI spol. s r.o., a dodávateľom fasády H & O Construktion, navrhli neobvyklé riešenie na zavesených lávkach, ktoré sú kotvené do bodov šplhacieho debnenia.

Proces vyťahovania symbolu stavby na vrchol
Zdroj: Matej Fabianek
Proces vyťahovania symbolu stavby na vrchol

Klingerka bola navrhnutá ako koncept dvoch šošovkovitých budov – bytovej veže a administratívneho objektu – prepojených nadzemným parkovacím domom. Pokrývať ho bude zelená strecha, ktorá má spolu s rozsiahlym parkom skvalitniť mestské prostredie. Komplexnosť centrálneho priestoru doplní moderná občianska vybavenosť v parteri.

Ďalšie inovácie

K ďalším inováciám patrí oceľovo-hliníkový systém preskleného zábradlia balkónov či vetracia klapka s vysokou odolnosťou voči vetrom hnanému dažďu vybavená samoregulačným uzatváracím mechanizmom zaručujúca pohodu v interiéri.

Klingerka

115 metrov je výška budovy
36 nadzemných podlaží
380 dvoj- až štvorizbových bytov
376 balkónov
5 výťahov
663 schodov má schodisko z garáže na 35. poschodie
678 parkovacích stojísk
425 m2 obchodnej plochy
6 300 m2 zelene (park + zelená strecha garážového domu)
2022 rok dokončenia