Starnutie populácie na Slovensku a dopyt po službách pre seniorov vytvára tlak na rodiny, samosprávne kraje, mestá, obce a štát.
Vojnové a povojnové ročníky obyvateľstva sú len predkolom pred silnou generáciou súčasných päťdesiatnikov, tzv. Husákových detí zo 70-tych rokov minulého storočia, ktorá bude povedzme o 20 rokov sanovať svoje dôchodkové potreby.
Veľký trh pre developerov
Ku starostlivosti o zdravie a výške dôchodku seniora v prípade potreby patrí aj umiestnenie do zariadenia, ktorých je však nedostatok. Ciest ako zvýšiť ich počet je niekoľko a tento segment je zaujímavý nielen pre samosprávy ako veľkých a malých zriaďovateľov sociálnych služieb. Ako netypická súčasť realitného trhu si získal pozornosť bankového sektora a investorov.
V zahraničí funguje investovanie so sociálnym dosahom prostredníctvom social impact fondov alebo dlhopisov. „Prinášajú investorom primeranú finančnú návratnosť a merateľný sociálny dosah,“ uviedla pre TREND manažérka oddelenia účtovného poradenstva v KPMG na Slovensku Mária Hatalová. Je to najmä možnosť byť súčasťou sociálnych zmien aj transformácie ekonomiky.
Bratislava je veľkým trhom nielen pre developerov s ponukou bytov do osobného vlastníctva a nájomného bývania. Podľa údajov z magistrátu v evidencii žiadateľov v mestských zariadeniach pre seniorov bolo v septembri tohto roka celkovo 1 338 žiadostí. Koncom roka 2020 bolo v zariadeniach vyše tisíc klientov. Hlavné mesto ich má sedem.
- Vo vysokom veku je v Bratislave viac žien ako mužov
Ženy v hlavnom meste sa dožívajú o sedem rokov viac ako muži a v staršom veku získavajú početnú prevahu. Bratislavčanky vo veku 65+ predstavujú približne 60 percent a v kategórii 85 + dokonca až 70 percent seniorov.
PRAMEŇ: Open Data Bratislava
Sociálna politika chce investície
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?