Ceny nehnuteľností sú vzhľadom na ekonomickú silu obyvateľstva dlhodobo relatívne vysoké. Ich rast ovplyvnila predovšetkým nedostatočná ponuka. Pre mnohých záujemcov o bývanie tak malo význam hľadať spôsob, ako vlastnú nehnuteľnosť postaviť.

„V období posledných dvanástich mesiacov k rastu cien nehnuteľností výrazne prispieva nielen dopyt po bývaní, značne ovplyvnený kúpami bytov a domov na investíciu, ale aj ceny stavebných materiálov. Najmä posledný faktor môže v najbližšom období zohrávať kľúčovú úlohu a rozhodnúť o tom, za akú cenu sa vám podarí postaviť nový dom,“ hovorí analytik Tatra banky Boris Fojtík.

Z údajov Štatistického úradu SR vyplýva, že ceny stavebných prác v júni medziročne vzrástli o 16,9 percenta, v porovnaní s májom 2022 ostali na rovnakej úrovni. V súhrne za šesť mesiacov roka 2022 rast cien stavebných prác dosiahol 18,2 percenta. Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve medziročne vzrástli o 28,8 percenta, v porovnaní s májom 2022 boli nižšie o 0,1 percenta. V súhre od začiatku roka medziročný rast dosiahol 28 percent.

Niektoré suroviny už zlacneli

Na rast cien stavebných materiálov má vplyv pandémia. Tento bezprecedentný celospoločenský problém vyvolal okrem ďalších komplikácií problémy v nákladnej námornej preprave. Ľudia navyše začali viac času tráviť vo vlastných nehnuteľnostiach a mnohí sa rozhodli svoju nehnuteľnosť rekonštruovať. To vytvorilo nesúlad medzi dopytom a ponukou po stavebných materiáloch a ich ceny sa napokon odrážajú aj v cenách nehnuteľností na bývanie.

Ďalším problémom je vojna na Ukrajine, ktorá bezprostredne vystriedala pandémiu a zvýšila ceny energií. „Situácia sa mohla s odznením covidu-19 stabilizovať a postupne upokojiť. To by však nesmeli začať rásť ceny energií. Tie podľa vyjadrení odborníkov v stavebníctve tvoria zhruba tretinový náklad pri produkcii jednotlivých stavebných materiálov. Vieme, že ceny elektriny aj plynu vzrástli viac ako desaťnásobne, a to sa v značnej miere premieta aj do cien stavebnín. Na vlne rastu sa zviezli aj rôzne kovy, ktoré sú takisto významnou súčasťou stavebného materiálu,“ dopĺňa B. Fojtík.

Zároveň upozorňuje, že ceny materiálov by sa mohli postupne dostať do normálu. „Pozitívom celej situácie môže byť postupný návrat cien medi, ocele, niklu, hliníka a iných kovov na svetových burzách na úroveň z roka 2019. Takýto vývoj je jedným z prvých signálov obratu vývoja cien a to môže platiť aj pre oblasť stavebníctva,“ hovorí B. Fojtík.

Na trhu je stále obrovské množstvo neistoty, no ľudia, ktorí majú záujem stavať, môžu mať dôvod počkať, keďže situácia by sa mohla postupne vyvíjať v ich -prospech. „Z trhov postupne prichádzajú signály o tom, že ekonomiky budú prechádzať zložitejším obdobím. Situácia na trhoch s komoditami alebo energiami sa bude postupne vracať do normálu,“ dodal B. Fojtík.

Záujem je najmä o rodinné domy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa