Ceny nehnuteľností na Slovensku, no ani v celej Európskej únii, tak ľahko neklesnú. Naopak, rast úrokových sadzieb, ktoré zdražujú hypotéky, sa ani zďaleka nekončí. Ultra nízke úroky, ktoré mohli ľudia využívať v období pandémie koronavírusu, nie sú totiž dlhodobo udržateľné.

Úroky sa už výrazne zvýšili a niektorí odborníci sa domnievajú, že sadzby ešte ďalej porastú. Napriek tomu nemožno očakávať, že spôsobia väčší zvrat na európskom trhu s nehnuteľnosťami. V krajinách, ako napríklad Austrália, Nový Zéland, Kanada či Spojené kráľovstvo, už ceny začali padať a extrémne nadhodnotené bývanie sa pomaly uvoľňuje.

Na Slovensku, no ani v celej Európskej únii, niečo také a tak skoro zrejme nehrozí. Prezrite si, aké sú názory expertov na realitný trh, a či by niekedy zlacnenie nehnuteľností mohlo nastať aj v Európe. Odpovedali na dve anketové otázky:

1. Môžeme očakávať pokles cien nehnuteľností? (v Európskej únii ako celku / na Slovensku)

2. Ak nastane pokles cien, v akom časovom horizonte?

Vladimír Kubrický, analytik Realitnej únie SR

1. Väčšine kupujúcich pripomína v súčasnosti cenový vývoj nehnuteľností jednosmernú cestu. Prepadli ilúzii nekonečného rastu, veď pokles na realitnom trhu na vlastnej koži nezažili. O to viac ich môže v budúcom roku prekvapiť, a to nielen na Slovensku. Najväčšími adeptmi v rámci EÚ na ochladenie rozpáleného realitného trhu sú krajiny, ktoré majú vlastnú menovú politiku a neváhali radikálne zdvihnúť kľúčovú sadzbu. Tá je napríklad v Maďarsku 10,75 percenta a Česku sedem percent. Práve od tejto úrokovej miery sa odvíjajú ceny za hypotéku, ktorou kupujúci financujú nehnuteľnosť. Drakonické úroky ich nútia meniť zámery, ktoré sa týkajú nového bývania.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa