Situácia na realitnom trhu vedie developerov k prehodnocovaniu svojich plánov. V rámci rozostavaných projektov prekresľujú veľké byty na menšie, v rámci ešte len pripravovaných zľavujú. Pre výrazný pokles cien a zároveň nárast počtu bytov sa rozhodol investor chystanej bytovky Malý Dunaj v Podunajských Biskupiciach. Pripravovaná tretia etapa po novom prináša konečné ceny od 70-tisíc eur vrátane DPH.

 „Projekt sme ekonomicky zefektívnili,“ hovorí Marek Kaľavský, manažér predaja stavebného družstva Penzión, ktoré výstavbu chystá. Menila sa aj architektúra smerom k jednoduchšej, podľa neho sa viaceré nebytové priestory na prízemí prekreslili na bytové, čím celkový objem narástol na 84 bytov z pôvodne plánovaných 60.

Najväčšou zmenou však prešli cenovky – ešte koncom minulého roka, keď investor uvažoval o štarte výstavby vo februári 2009 stál byt s obytnou plochou 60 štvorcových metrov 4,9 milióna korún s daňou. Dnes je byt s rovnakou výmerou v ponuke za 105-tisíc eur, čo predstavuje 40-percentný pokles. Priemerný štvorcový meter celkovej plochy dnes s daňou a v prípade väčších bytov aj parkovacím miestom stojí niečo vyše 1 500 až necelých 1 800 eur.

Obytný Malý Dunaj narástol a zlacnel

Vľavo pôvodný návrh, vpravo aktuálna podoba.

V ponuke ostali štyri nebytové priestory pripravené pre menšie obchody a služby. Výmera každého je 125 štvorcových metrov a cena jedného spolu s DPH a troma parkovacími státiami dosahuje 93- až 225-tisíc eur.

Komplex má stavebné povolenie od minulého roka, developer odvtedy ponúka aj byty. Stavať napriek plánom zatiaľ nezačal, podľa M. Kaľavského štartuje ešte túto jeseň. „Doba výstavby je približne 14 mesiacov,“ hovorí, trojka Malého Dunaja by mala byť potom hotová na prelome rokov 2010 a 2011. Projekt na rohu Popradskej a Kazanskej nadviaže na už vybudované prvé dve etapy, dokončené v rokoch 2006 a 2007.

Neďaleko vyrástlo v uplynulých rokoch viacero novostavieb, priamo oproti Malému Dunaju sa začal stavať aj Mendelsohn v réžii holandského Emprin Holding. Firma spolupracuje s konzultačnou spoločnosťou VVMZ. Výstavbu 60-bytového projektu začali v máji minulého roka, pred niekoľkými mesiacmi sa však na ňom prestalo pracovať a termín dokončenia do konca 2009 sa nedodrží.

Vizualizácia – Penzión stavebné družstvo