Mesto Trnava nepredá pozemok na výstavbu megasídliska Kočišské vcelku, ale ho bude developovať po častiach. V súčasnosti sa pripravuje projektová dokumentácia pre prvú fázu výstavby na 32 hektárovom pozemku, kde malo podľa pôvodných plánov vyrásť zhruba dvetisíc bytov. TRENDreality.sk o tom informoval viceprimátor Trnavy Vladimír Butko.

Podľa jeho slov by radnica v prvej fáze mala pripraviť pozemky pre zhruba 70 rodinných domov a projekty bytoviek s približne 230 bytmi. Ako prvé sa majú postaviť dva 33-bytové domy. Po dokončení projektov mesto vybaví územné rozhodnutie a stavebné povolenie pre siete, s ich výstavbou chce začať v budúcom roku.

Obytná zóna Kočišské pri Trnave uberá plyn

„Pôvodne sme chceli predať celé územie ako balík, pretože ide o pozemky v majetku mesta,“ vysvetľuje V. Butko. So žiadnym z pôvodne niekoľkých zahraničných i domácich záujemcov sa však Trnava nedohodla. „Poučili sme sa, že nemôžeme mať ambície rozostavať celé územie naraz. Ak by to niekto robil celé, musel by do výstavby investovať obrovské peniaze a developeri z toho mali obavy,“ tvrdí viceprimátor.

Trnava bude ponúkať skôr menšie pozemky, ich časť sa využije pre radovú zástavbu. Hoci stavebné pozemky sa v krajskom meste predávajú okolo hranice 3000 Sk/m2, viceprimátor uvažuje nad podstatne nižšou sumou: „Chceme ich ponúknuť lacnejšie, aby sa to rýchlo predalo. Kupujúcim plánujeme dať záväzok postaviť domy do určeného termínu a podľa štúdie, pri radovke by sme chceli zabezpečiť, aby sa hrubá stavba postavila naraz, aby tam ľudia naraz začali bývať a aby to vzhľadovo ladilo a lákalo aj ďalších.“

Cieľom je zabrániť špekulovaniu s pozemkami a vytvoriť vilovú štvrť, ktorá by konkurovala okolitým obciam, ktoré Trnave odlákavajú obyvateľstvo. „Chceme to vymyslieť tak, že keď občan predá svoj byt na sídlisku a niečo k tomu pridá, aby si v Kočišskom mohol postaviť dom,“ uvažuje V. Butko.

Obytná zóna Kočišské pri Trnave uberá plyn

Ani v prípade bytoviek sa mesto zatiaľ nerozhodlo, či ich postaví vo vlastnej réžii, alebo túto úlohu zverí developerovi. Nevie ani, do akej miery bude investorom celého územia zóny. „Pripravíme územie pre 400 bytov, ukážeme, že sa to dá a potom dáme šancu investorom,“ plánuje viceprimátor.

„Budeme však nad novou štvrťou držať ochrannú ruku, postaráme sa, aby tam bola vybavenosť, spojenie mestskou dopravou, nie ako do iných obcí mimo Trnavy,“ hovorí V. Butko. „Správali by sme sa ku Kočišskému ako k najmladšiemu sídlisku Trnavy so všetkým, čo k tomu patrí.“

Kočišské leží na juhozápadnom okraji Trnavy pri riečke Parná smerom na Modru a Cífer. Územie sa dotýka obce Biely kostol. Obytný satelit s celkovou rozlohou takmer 317-tisíc m2 mal podľa pôvodných plánov, o ktorých TRENDreality.sk 93818 target=blank>písali v marci tohto roka, priniesť dokopy 1806 bytov v 27 objektoch s celkovou rozlohou približne 180-tisíc m2. Malo tu vyrásť 56 rodinných domov, 316 garáží a približne 2600 vonkajších parkovacích miest. Plánovalo sa aj športovo-relaxačné centrum a lesopark s celkovou rozlohou približne 59-tisíc m2.

Mesto plánovalo zveriť jeho výstavbu súkromnému investorovi, o ktorom mal rozhodnúť tender. Výstavba sa mala rozbehnúť už túto jeseň a prebiehať v štyroch etapách po zhruba 500 bytoch v nanajvýš štvorpodlažných domoch. Na prízemí domov mali vzniknúť priestory pre obchody a služby, vyrásť malo aj nákupné centrum pri vstupe do obytnej zóny.

Neochota investorov púšťať sa do takého rozsiahleho projektu súvisí aj so slabým dopytom po nových bytoch v Trnave, kde sa viacero projektov dopredáva až po dokončení. Hoci nová automobilka a ďalšie fabriky priniesli dopyt po bývaní, zatiaľ je však skôr záujem o prenájmy, ako o kúpu bytov. Rast dopytu po nich by mal priniesť až nárast počtu pracovníkov, ako aj otvorenie výroby v novej továrni Samsung vo Voderadoch.

Vizualizácia – Obytný satelit Kočišské, mesto Trnava