Meno nového majiteľa areálu bývalého pivovaru Stein bude známe najskôr 23. júla, keď sa koná druhá dražba. Jeden z vážnych záujemcov však už prišiel so svojou predstavou premeny zanedbaného územia v širšom centre Bratislavy.

Projekt predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie architekt Ivan Kubík, autor polyfunkčného súboru Centrál či piatich blokov Bratislava Business Center. Návrh vytvoril pre investora, ktorý je jedným z vážnych záujemcov o kúpu objektu.

„Predbežne evidujeme dvoch – troch vážnych záujemcov. Všetko sú to firmy so zahraničnou majetkovou účasťou, kapitálovo dosť silné,“ charakterizoval záujemcov minulý týždeň pre TRENDreality.sk Peter Vetrák, predseda predstavenstva Dražobnej spoločnosti.

Stein je na predaj už od roku 2008, keď sa jeho vlastník, česko-luxemburský developer Orco dostal do problémov. Záujem mali investori aj v minulosti, k predaju však zatiaľ neviedli ani rokovania hlavného veriteľa VÚB banky ani prvá dražba v roku 2011.

Nový Stein – prvá známa predstava

Zdroj: Ateliér Ivan Kubík

Orco chcel na území s rozlohou 1,65 hektára postaviť polyfunkčný komplex s prevahou bytov, hotelom, obchodmi aj reštauráciami. Zámer vypracovaný Ateliérom Ivana Kubíka nazvaný New Stein počíta s administratívnym blokom a dvoma bytovými blokmi. V rámci nich budú aj priestory pre obchod a služby. Štvrtinu územia by mal tvoriť park.

Návrh má dve dominanty – novú oválnu administratívnu budovu na rohu Blumentálskej a Legionárskej ulice oproti historickej bývalej stanici konskej železnice a objekt Spilka, ktorý ako jediný zo starého pivovaru navrhuje zachovať a zrekonštruovať.

Spilka, bývalá kvasiareň, má cenené škrupinovité prestrešenie, z ktorého však zmizla medená krytina. „V objekte sa plánuje lokálna výroba piva napojená na pub - pohostinské gastro. Na prízemí spilky sa ponúka akási galéria, v ktorej by mohli byť zdokumentované vhodné predmety, artefakty pivovarníctva na Slovensku,“ uvádza sa v zámere.

Administratívna časť je navrhnutá pozdĺž Legionárskej ulice a pozdĺž Blumentálskej a Bernolákovej aj vnútri územia sú nakreslené dva rovnobežné bytové bloky v tvare L. Parková úprava má nadväzovať na existujúci park medzi Bernolákovou a Wilsonovou ulicou.

Nový Stein – prvá známa predstava

Projekt počíta s 386 jedno- až štvorizbovými bytmi na ploche 26-tisíc štvorcových metrov, 11 500 štvorcami administratívy, 2 350 m2 obchodných plôch a 830 podzemnými parkovacími miestami. Vjazd do areálu je navrhnutý z Blumentálskej ulice.

Celkové náklady na búranie, prípravu a výstavbu nového polyfunkčného súboru odhadujú autori návrhu na 30 až 33 miliónov eur. Stavať by sa mal na etapy štyri až päť rokov. Začiatok výstavby by mohol byť v prvom polroku 2015.

I. Kubík vyslovil počas májového odovzdávania cien ASB Gala pre osobnosti architektúry a stavebníctva želanie, aby sa projekt nového Steinu začal realizovať ešte tento rok. Záujem silných hráčov naznačuje, že tentoraz by sa areál s vyvolávacou cenou 12,3 milióna eur mohol predať.

Vizualizácie – Ateliér Ivan Kubík