Článok je rozšírený o stanovisko Corwinu k búracím prácam

Zmeny v brownfielde – bývalej továrni na tuky a oleje Palma – na Račianskej ulici v bratislavskom Novom Meste majú mať ľudskú mierku. Podstatou novej lokality v blízkosti rušnej električkovej trate a mestskej komunikácie budú nižšie budovy, s mrakodrapmi sa nepočíta.

Takto to vidí David Sim z popredného dánskeho ateliéru Gehl Architects, ktorý pripravuje pre slovenského developera Corwin urbanistický koncept celého developmentu Palmy. Finálnu podobu mu dajú slovenské štúdiá A1 Architects a Ad Collegium.

Zhorela budova bývalej lisovne

Na súčasnom stave priemyselného areálu sa podpísal nielen čas, ale pred mesiacom aj nečakaný požiar, ktorý spôsobil škodu  za viac ako 266-tisíc eur.

Začiatkom októbra  horela budova bývalej lisovne. Developer vtedy na sociálnej sieti napísal, že  objekt v budúcnosti plánoval zachovať a zapracovať ho do vízie  novej  lokality.  Chcel ho zrekonštruovať rovnako ako ďalšie industriálne stavby v rámci revitalizácie areálu. 

Corwin  dlhodobo upozorňoval, že napriek ochranným opatreniam a snahe bezpečnostnej služby nie je dlhodobo udržateľné zabezpečiť zdevastované objekty pred vniknutím nepovolaných osôb.

Podľa fotografií TRENDu zo stredy 10. novembra popoludní, prebiehali vtedy v areále Palmy búracie práce. Developer by chcel zachovať štyri budovy.

Okrem sila je to aj zámočnícka dielňa, bývalý mlyn a lisovňa. Žiaľ, o najvzácnejšiu časť lisovne - drevený krov - sme prišli po nedávnom požiari v areáli. Ten je v dnešnej situácií, kedy dlhodobo chátra a často čelí snahám o vniknutie nepovolaných osôb, mimoriadne náročné ustrážiť,” vysvetlil manažér rozvoja projektov zo spoločnosti Corwin Filip Gulan.

Aktuálne búranie začalo v auguste

F.Gulan pre TREND k búraniu uviedol, že sa začalo  ešte predtým ako pred dvoma rokmi kúpili areál. Aktuálne prípravné a búracie práce súvisia so zlým technickým stavom objektov a začali sa 15. augusta na základe platných búracích povolení.

Developer odpad triedi a recykluje na úrovni 95  percent a chce z neho čo najväčší podiel využiť využiť v rámci novej výstavby. Práce by mali byť hotové do konca roka 2021 a triedene odpadu do konca marca 2022. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa