Investičná skupina prevzala firmu Circle Slovakia, s.r.o., ktorá je vlastníkom nehnuteľností. Aktíva pochádzajú z rakúskej konsolidačnej spoločnosti immigon portfolioabbau AG a slovenskej pohľadávkovej agentúry, megaprojekt tak už nepatril pôvodným majiteľom.

Zatiaľ bez detailov

„V uplynulých týždňoch sme dokončili prevzatie záväzkov a stopercentného podielu v Circle Slovakia. Teraz nás čaká celková konsolidácia tejto spoločnosti,“ dodáva zakladateľ a partner Nordic Investors Tomáš Otruba. Celý proces podľa neho ešte potrvá niekoľko mesiacov.

Samotné územie má 80 hektárov, v minulosti tu bolo nakreslené bývanie na takmer 800-tisíc m2 podlahovej plochy, mali tu vzniknúť aj kancelárie, obchody, verejná vybavenosť, ihriská a zeleň. Podľa plánov pôvodných investorov malo ísť o plnohodnotnú novú mestskú štvrť pri odhadovaných nákladoch vo výške 860 miliónov eur.

Nordic Investors zatiaľ konkrétne plány nekomentujú. „Je to jedno z najväčších ucelených území v Bratislave. Aj preto budú podrobnosti o tom, ako budeme pokračovať v projekte, jasnejšie až v priebehu niekoľkých mesiacov,“ vysvetľuje Jan Petřík, partner developerskej spoločnosti.

Ako dodáva, do Vajnor projekt prinesie na vlastné náklady investora rozsiahlu občiansku vybavenosť. „Pôjde o voľnočasové zóny a v rámci nich viac ako dvojhektárové jazero, školy a škôlky, spoločenské, športové a kultúrne zariadenia. Samozrejme vytvoríme aj priestor pre služby a obchod,“ opisuje J. Petřík.

Projekt podľa neho bude vychádzať z limitov, ktoré sú výsledkom desiatich rokov schvaľovacích procesov. Nepôjde cez jedno konanie, ale viacero v rozpätí nasledujúcich 15 až 20 rokov.

Obaja partneri investičnej skupiny stáli za pražskou právnickou kanceláriou BBH, dnes sa rozhodli investovať do rôznych projektov, z ktorých časť tvoria nehnuteľnosti. Len nedávno získali menšie obchodné centrum Géčko v Liberci. „V súčasnosti monitorujeme viaceré ďalšie investičné príležitosti. V tejto chvíli nie sú žiadne vo fáze, v ktorej by sme ich už mohli komunikovať,“ hovorí J. Petřík o plánoch na Slovensku.

Potenciál lokality

Prvý slovenský projekt skupiny Nové Vajnory má dlhú históriu, siahajúcu ešte do predošlého realitného boomu spred roka 2008. Pôvodne boli za projektom skupiny Eastfield a Atlas Estate. Zatiaľ sa realizovalo len lokálne obchodné centrum Vajnoria v najjužnejšej časti pozemku s ambíciou obslúžiť potreby okolitých obyvateľov.

Celý projekt má potenciál byť jedným z najväčších v hlavnom meste a zaradiť sa po boku výstavby štvrtí ako sú Bory v severozápadnej časti či Slnečnice na juhu. Hoci ani pri týchto územiach s potenciálom pre stovky až tisícky bytov a komerčnú vybavenosť dlho nebolo jasné, či sa vôbec budú realizovať, dnes postupne vyrastajú. Podobne môžu začať skôr či neskôr rásť aj Nové Vajnory.

V tesnom susedstve sa pripravoval ešte veľkolepý komplex pod názvom Cepit. Malo ísť o vedecko-technologický park na 63 hektároch s potenciálom aj pre vznik bytových či komerčných plôch. Projekt však zamrzol na povoleniach, spolupráci medzi samosprávou a investorom či sieťach. Veľkým otáznikom bolo aj financovanie.