Nové Slovany vyrastú medzi Račianskou ulicou a stanicou Filiálka severne od stavby Pri mýte. Na území bývalého skladového areálu Ferona s rozlohou vyše 1,4 hektára majú priniesť šesť budov so siedmimi až jedenástimi podlažiami. Prepojené sú dvojpodlažnými podzemnými garážami s takmer päťsto stojiskami so spoločným vjazdom zo Škultétyho ulice.

V obytnom súbore bude spolu 241 bytov a 121 apartmánov, pričom apartmány majú byť orientované najmä do rušnej Račianskej ulice a byty do vnútrobloku s centrálnym parkom. V parteri na Račianskej ulici budú aj priestory pre obchody a služby.

V ponuke majú byť jedno- až štvorizbové byty s dôrazom na strednú veľkostnú kategóriu, ktorá tvorí 85 percent bytov. Priemerné výmery sa pri jednoizbákoch majú pohybovať okolo 43 štvorcových metrov, pri dvojizbákoch okolo 51 m2, pri najpočetnejších trojizbákoch okolo 75 m2 a pri štvorizbových bytoch takmer sto štvorcov.

„Pôjde o porovnateľnú kategóriu bývania ako v okolitých projektoch Pri mýte, Blumental a Stein,“ hovorí Zoltán Müller, výkonný riaditeľ Lucronu. Nové Slovany majú mestský charakter spájajúci bývanie s občianskou vybavenosťou, zároveň nadväzuje na vedľajšiu novostavbu rozvoľnenosťou zástavby s pokračovaním parku, opisuje projekt.

Nové Slovany ožívajú, zmenia sa podobne ako susedné Pri mýte

Nové Slovany - aktuálna vizualizácia Zdroj: šujan_stassel

Štart výstavby odhaduje Z. Müller na začiatok roka 2017. Prebiehať by mala v dvoch až troch etapách. Predaj bytov by sa mohol začať o rok.

Autorom architektúry pôvodného aj nového návrhu je ateliér šujan_stassel. Namiesto bielo-sivej kombinácie navrhuje budovy s tehličkovým obkladom.

Pôvodný projekt Wien – Süd Holding predstavovali tri budovy – dve bytovky s výškou šesť a osem podlaží a 29-podlažný apartmánový dom. Spolu tu malo byť 188 bytov, 96 apartmánov, 510 podzemných parkovacích miest a takmer päťtisíc štvorcových metrov priestorov pre obchody a služby. Na streche jednej z bytoviek bol navrhnutý aj bazén.

Výstavbu plánoval rakúsky developer v rokoch 2009 až 2011. Podobne ako susedné 130-metrové veže prepojené na vrchu od developerskej skupiny Lipa / Futuris ju zastavil príchod krízy. Tento projekt s pôvodným názvom Slovany je už vo výstavbe, v zmenenej podobe pod názvom Pri mýte ho realizuje Penta Investments.

Nové Slovany ožívajú, zmenia sa podobne ako susedné Pri mýte

Nové Slovany - pôvodný projekt z roku 2007 Zdroj: šujan_stassel

Lucron rokoval o kúpe Nových Slovian tri roky. Projekt prevezme s platným územným rozhodnutím. Dokumentáciu zatiaľ chystá pôvodná investorská spoločnosť 1. Račianska. Podobne ako Penta s projektom Pri mýte, aj Lucron dostal tvrdé podmienky od mestskej časti Nové Mesto. Podmienkou samosprávy bolo vypustiť výškovú budovu, prispôsobiť projekt novej aj staršej zástavbe v okolí a nadviazať na park prechádzajúci cez komplex od Penty.

Developer už absolvoval predbežné rokovania so starostom Rudolfom Kusým, ktorý je známy tým, že od investorov žiada príspevok na zveľadenie štvrte. Penta tak prispela 230-tisíc eurami na rekonštrukciu škôlky, domova dôchodcov a ďalšie projekty. Konkrétne nápady, na čo by mal prispieť Lucron, vzídu aj z verejného prerokovania zámeru, ktoré by sa malo uskutočniť na jeseň.

Nové Slovany ožívajú, zmenia sa podobne ako susedné Pri mýte

Nové Slovany - aktuálna vizualizácia Zdroj: šujan_stassel

Slovensko-luxemburský Lucron Development má na konte bytové projekty Eden Park a Rezidencia Jaskový rad v Bratislave a Arboria Park – Veterná v Trnave. Aktuálne pokračuje v trnavskom projekte ďalšou fázou a pripravuje výstavbu Malých Krasňan.

Rakúsky stavebník, developer a správca nehnuteľností so storočnou tradíciou Wien - Süd Holding vstúpil na slovenský trh v roku 2006. Dokončil bytové projekty Brečtanová na Kolibe a Pod hájom v obci Opoj pri Trnave. Slovenských klientov oslovil aj projektmi bývania v rakúskych prihraničných obciach Wolfsthal a Kittsee.

Ďalšie pripravované projekty postupne predáva. Okrem polyfunkčného komplexu Nové Slovany (pôvodne Neovia) aj Medický park, ktorý v lete dokončil nový investor.

Poznámka: Vydavateľstvo TREND Holding vlastní spoločnosť News and Media Holding patriaca k finančnej skupine Penta.