Vilu Ľadová bude tvoriť sedempodlažný objekt na Šancovej ulici a štvorpodlažný na Ľadovej. V oboch prípadoch budú mať vrchné podlažie podkrovné a výškou sa prispôsobia susedným domom, ktorých sa budú bezprostredne dotýkať.

Objekty budú prepojené podzemnou garážou, nad ňou vznikne na úzkom šikmom pozemku s rozlohou vyše tisíc štvorcových metrov súkromný zelený dvor. Obyvatelia oboch domov budú môcť vstúpiť dovnútra z oboch ulíc a prejsť do druhého objektu cez dvor.

Nové byty na Šancovej: Vila Ľadová od VI Group

Vila Ľadová - vizualizácia pohľadu z Ľadovej Zdroj: VI Group

V bloku na Šancovej bude 22 obytných jednotiek, na Ľadovej 12. Výmery sa pohybujú od necelých 38 do takmer 107 štvorcových metrov. Vzhľadom na tvar pozemku sú pôdorysy pomerne nepravidelné. Zo Šancovej ulice majú byty zimné záhrady, teda lodžie sú zasklené kvôli ochrane pred hlukom. Blok na Ľadovej má balkóny orientované do dvora.

Vzhľadom na požiadavky územného plánu pôjde zväčša o apartmány. Uvádzacie ceny sa pohybujú okolo 2 200 až 2 800 eur za štvorcový meter. Najlacnejší jednoizbový apartmán sa predáva za 104-tisíc eur, najpočetnejšie menšie dvojizbové byty stoja okolo 120-tisíc. Najväčší trojizbový apartmán vyjde na 323-tisíc eur.

V podzemnej garáži prístupnej z Ľadovej ulice cez autovýťah vznikne 46 parkovacích miest v cene 15-tisíc eur, respektíve za polovicu pre motocykle. Pivničné kobky stoja v priemere vyše štyritisíc eur. Na prízemí oboch blokov budú obchodné priestory, jeden malý na Ľadovej a dva väčšie na Šancovej.

„Začiatok výstavby plánujeme v štvrtom štvrťroku tohto roka a dokončenie v druhom kvartáli 2019,“ hovorí Juraj Duška, konateľ VI Group. Stavba už má právoplatné stavebné povolenie, dodáva. Práce sa začnú búraním menších stavieb, ktoré sú na pozemku.

Nové byty na Šancovej: Vila Ľadová od VI Group

Vila Ľadová - vizualizácia vnútrobloku Zdroj: VI Group

VI Group prevzal projekt v minulom roku od spoločnosti Ľadová patriacej Biatec Group Slavomíra Hatinu. Pôvodný projekt podľa návrhu štúdia Aprox Architects získal územné rozhodnutie už v roku 2010. O dva roky neskôr ho Biatec ponúkol na predaj. Nový vlastník zachoval zastavanosť, objem aj výšku objektov, zmenil však architektúru aj dispozície bytov.

Podobný menší bytový projekt sa pripravuje aj na neďalekej Beskydskej ulici. Tridsiatka bytov však v tomto prípade vznikne rekonštrukciou a dostavbou takmer storočného domu. Známejší je v tejto lokalite projekt úplne iného charakteru – výšková budova Premiére od Finepu.